Ադրբեջանից ուղերձ առաջ բերվեց այն պայմաններում, երբ պարզ դարձավ՝ ընտրություններից հետո ՔՊ-ն սահմանադրական մեծամասնություն չունի. Տիգրան Աբրահամյան
20/07/2026 09:44
ՀՀԿ անդամ, ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի գնահատմամբ՝ վերջերս Ադրբեջանից մի նոր ուղերձ փոխանցվեց, որը խիստ ուշագրավ էր, սակայն առանձնակի քննարկումների առարկա չդարձավ։
«Մասնավորապես, Ադրբեջանի նախագահի օգնականը, անդրադառնալով ՀՀ Սահմանադրության՝ Ադրբեջանի կողմից խնդրահարույց համարվող դրույթների փոփոխության հարցին, նշել է, որ «Ադրբեջանի համար կարևոր է, որ այն դրույթները, որոնք իրենք համարում են իրենց երկրի նկատմամբ տարածքային պահանջներ, պաշտոնապես վերացվեն՝ լինի դա նոր սահմանադրության ընդունման, թե այլ իրավական մեխանիզմի միջոցով»։
Այս թեման առաջ բերվեց այն պայմաններում, երբ պարզ դարձավ, որ ընտրություններից հետո ՔՊ-ն սահմանադրական մեծամասնություն չունի։
Իսկ թե ինչ «այլ իրավական մեխանիզմների» մասին է խոսում պաշտոնական Բաքուն, ենթադրաբար, բխում է կուլիսներում ընթացող երկկողմ քննարկումներից, ինչը պարզաբանման անհրաժեշտություն ունի»,- նշել է Աբրահամյանը։

Послание из Азербайджана прозвучало после того, как стало ясно, что после выборов «Гражданский договор» не имеет конституционного большинства — Тигран Абрамян
20/07/2026 10:11
Член Республиканской партии Армении, депутат Национального собрания Тигран Абрамян заявил, что недавно из Азербайджана прозвучало новое послание, которое, по его мнению, заслуживает особого внимания, однако не стало предметом широкого обсуждения.
«В частности, помощник президента Азербайджана, комментируя вопрос внесения изменений в положения Конституции Армении, которые Баку считает проблемными, заявил, что "для Азербайджана важно, чтобы положения, которые он рассматривает как территориальные претензии к своей стране, были официально устранены — будь то путем принятия новой Конституции или посредством иных правовых механизмов".
Эта тема была поднята в тот момент, когда стало очевидно, что после выборов партия "Гражданский договор" не имеет конституционного большинства.
О каких именно "иных правовых механизмах“ говорит официальный Баку, предположительно, следует из двусторонних переговоров, проходящих за закрытыми дверями, что, безусловно, требует разъяснений», — отметил Абрамян.