ՄԱԿ փորձագիտական խումբը հետազոտման առարկա է դարձրել ոչ միայն «18 արդարների» գործը, այլև ընդհանուր համատեքստը՝ պետական ապարատի ռեպրեսիաներից տուժած համարելով 109 անձի
20/07/2026 12:50
Դե ինչ, սիրելի՛ «ժողբաստիոնականներ», վայելեք ձեր բռնապետության ճանաչումը։ Ամեն ինչ դեռ առջևում է․ գրել է փաստաբան Տաթևիկ Սողոյանը։
Նա մանրամասնել է․«Հիշու՞մ էիք, որ ասում էի` «Սրբազան պայքարի» գործով դիմելու ենք միջազգային կառույցների։
Հիշու՞մ էիք, որ ասում էի` սա ՀՀ արդարադատության պատմության ամենախայտառակ գործն է ճանաչվելու։
Խնդրեմ՝ 8 ամսվա անտրտունջ աշխատանքի առաջին արդյունքը.
Հայաստանի դեմ երբևէ հարուցված 19 հաղորդակցություններից ամենաամոթալին, ամենածանրը ու ամենածաղրականը մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի նկատմամբ։
Թեև մեր դիմումում ցույց էինք տվել «Սրբազան պայքարի» մասնակիցների քաղաքական հետապնդման ժամանակագրությունը և ընդհանուր համատեքստը (ներառյալ հունիսի 12-ի բռնությունները), այդուհանդերձ, շեշտադրել էինք առավելապես «18 արդարների» գործը, «ահաբեկչության» մեղադրանքի անհեթեթությունը։
Այնուամենայնիվ, ՄԱԿ փորձագիտական խումբը հետազոտման առարկա է դարձրել ոչ միայն զուտ «18 արդարների» գործը, այլ ընդհանուր համատեքստը՝ պետական ապարատի ռեպրեսիաներից  տուժած համարելով առնվազն 109 անձի։
«Մենք մտահոգված ենք իշխանությունների ձեռնարկած միջոցներով, որոնք համահունչ չեն մարդու իրավունքների՝ Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորություններին»։
Դե ինչ, սիրելի՛ «ժողբաստիոնականներ», վայելեք ձեր բռնապետության ճանաչումը։ Ամեն ինչ դեռ առջևում է։
Իսկ մեր պետության պատասխանները ՄԱԿ-ին միայն իսպանական ամոթ են առաջացնում»։

Экспертная группа ООН сделала предметом рассмотрения не только дело «18 справедливых», но и общий контекст, признав пострадавшими от репрессий государственного аппарата не менее 109 человек
20/07/2026 13:16
Экспертная группа ООН предметом своего рассмотрения сделала не только дело «18 справедливых», но и общий контекст событий, признав пострадавшими от репрессий государственного аппарата не менее 109 человек. Об этом написала адвокат Татевик Согоян.
Она подробно изложила свою позицию:
«Помните, я говорила, что по делу движения «Священная борьба» мы обратимся в международные структуры?
Помните, я говорила, что это дело будет признано одним из самых позорных в истории правосудия Республики Армения?
Что ж, вот первый результат восьми месяцев кропотливой работы.
Это самое позорное, самое серьезное и самое циничное из 19 сообщений, когда-либо направленных против Армении, с точки зрения защиты прав человека и международного права.
Хотя в нашем обращении мы представили хронологию политического преследования участников движения «Священная борьба» и общий контекст происходившего, включая события 12 июня, основной акцент был сделан на деле «18 справедливых» и абсурдности обвинений в «терроризме».
Тем не менее экспертная группа ООН предметом своего исследования сделала не только дело «18 справедливых», но и общий контекст, посчитав пострадавшими от репрессий государственного аппарата как минимум 109 человек.
«Мы выражаем обеспокоенность мерами, предпринимаемыми властями, которые не соответствуют международным обязательствам Армении в области прав человека».
Что ж, дорогие «народнобастионовцы», наслаждайтесь признанием вашей диктатуры. Все еще впереди.
А ответы нашего государства, направленные в ООН, вызывают лишь чувство испанского стыда».