Սեփականության իրավունքի խախտումները հարվածում են Հայաստանի տնտեսական և քաղաքական հեղինակությանը. վերլուծաբանը՝ «Արարատցեմենտի» պետականացման մասին
21/07/2026 14:38
Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ՝ Գլխավոր դատախազության միջնորդության հիման վրա, «Արարատցեմենտ» ընկերությունը հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարմանը՝ ի դեմս Էկոնոմիկայի նախարարության։
Քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանի գնահատմամբ՝ այս որոշումը սեփականության իրավունքի դե ֆակտո ոտնահարման հերթական դեպքն է, որը կարող է բացասաբար անդրադառնալ Հայաստանի հեղինակության վրա։
«Եթե որևէ երկրում սեփականության իրավունքը պաշտպանված չէ, նշանակում է, որ այդ պետությունը հեղինակազրկվում է միջազգային ներդրումային միջավայրում։ Իսկ դա իր հերթին հանգեցնում է թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական հետևանքների։ Տնտեսությունն ու քաղաքականությունը փոխկապակցված են, և եթե հարվածի տակ է հայտնվում Հայաստանի տնտեսական հեղինակությունը, ապա հարվածի տակ է ընկնում նաև երկրի քաղաքական հեղինակությունը»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Բադալյանը։
Նրա խոսքով՝ սեփականության իրավունքի պաշտպանության շուրջ ստեղծված իրավիճակը կասկածի տակ է դնում նաև ժողովրդավարական միջավայրի առկայությունը Հայաստանում։
«Եթե սեփականության իրավունքի պաշտպանության հարցը, մեղմ ասած, բաց է, նշանակում է, որ Հայաստանում փաստացի գոյություն չունի ժողովրդավարական համակեցության միջավայր։ Սեփականության իրավունքը ժողովրդավարական և ազատ հասարակությունների հիմնարար արժեքներից մեկն է, այն եվրոպական արժեքներից, որով ներկա իշխանությունը «երդվում է» պատեհ ու անպատեհ առիթներով։ Սակայն իրականության մեջ մենք տեսնում ենք բոլորովին այլ պատկեր»,- նշեց վերլուծաբանը։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ ՀԷՑ-ի պետականացման գործընթացը որևէ քաղաքական հետևանք չունեցավ, և իշխանությունը շարունակում է նույն գործելաոճը, Բադալյանն ասաց, որ նման վարքագիծը կանխատեսելի է, եթե այն չի հանդիպում հակազդեցության։
«Բնական է, որ եթե քաղաքական իշխանությունը դրսևորում է որևէ վարքագիծ և դրա դիմաց չի ստանում հակազդեցություն կամ հետևանք, ապա շարունակելու է նույն կերպ գործել։ Սակայն «հետևանք» հասկացությունն ինքնին հարաբերական է։ Հարցն այն է, թե ինչպե՞ս պետք է արգելակվի այդ վարքագիծը։ Սա լուրջ քննարկման թեմա է, որովհետև Հայաստանում երկար տարիներ գնահատականները հիմնականում եղել են մեխանիկական՝ անկախ նրանից, թե որ իշխանության մասին է խոսքը»,- ասաց նա։
Բադալյանի համոզմամբ՝ ստեղծված իրավիճակի գլխավոր հետևանքը կրում է հասարակությունը։
«Այս ամենի հետևանքը Հայաստանի և հասարակության համար է։ Այդ պարզ իրողությունները պետք է բացատրել հանրությանը, որպեսզի իշխանությունը տեսնի, որ գործ ունի այնպիսի հասարակության հետ, որի նկատմամբ հնարավոր չէ նման մեթոդներ կիրառել»,- ընդգծեց նա։
Հարցին՝ արդյոք միակ զսպող գործոնը հասարակությո՞ւնն է, քաղաքական վերլուծաբանը պատասխանեց, որ տեսական քննարկումներն այս հարցում բավարար չեն։
«Կարելի է շատ բան ասել։ Օրինակ՝ Նիկոլ Փաշինյանն ինքն է ասում՝ եթե չեք ուզում, կարող եք հեղափոխություն անել։ Բայց նա շատ լավ հասկանում է, որ հեղափոխությունները երբեք միայն ներքևից չեն սկսվում, և հասարակությունը պետք է գնահատի, թե որքանով են նման սցենարները իրատեսական։ Այդ պատճառով, կարծում եմ, առավել նպատակային է աշխատել հասարակության հետ, բարձրացնել իրազեկվածությունն ու ձևավորել հանրային պահանջ»,- եզրափակեց Հակոբ Բադալյանը։

«Нарушения права собственности наносят удар по экономической и политической репутации Армении» — политический обозреватель о передаче «Араратцемента» государству
21/07/2026 14:59
По решению Антикоррупционного суда, принятому по ходатайству Генеральной прокуратуры, компания «Араратцемент» передана в управление Республике Армения в лице Министерства экономики.
По оценке политического аналитика Акопа Бадаляна, это решение является очередным случаем фактического нарушения права собственности, что может негативно сказаться на международной репутации Армении.
«Если в какой-либо стране право собственности не защищено, это означает, что такое государство теряет доверие в международной инвестиционной среде. А это, в свою очередь, влечет как экономические, так и политические последствия. Экономика и политика взаимосвязаны, и если под удар попадает экономическая репутация Армении, то неизбежно страдает и политическая репутация страны», — заявил Бадалян в беседе с Aysor.am.
По его словам, сложившаяся ситуация вокруг защиты права собственности ставит под сомнение и наличие в Армении демократической среды.
«Если вопрос защиты права собственности, мягко говоря, остается открытым, это означает, что в Армении фактически отсутствует демократическая среда сосуществования. Право собственности — одна из фундаментальных ценностей демократического и свободного общества, одна из европейских ценностей, которым нынешняя власть клянется при каждом удобном и неудобном случае. Однако на практике мы наблюдаем совершенно иную картину», — отметил аналитик.
Комментируя замечание о том, что процесс передачи государству компании «Электрические сети Армении» не повлек для властей никаких политических последствий и они продолжают действовать в том же ключе, Бадалян заявил, что такое поведение закономерно, если не встречает противодействия.
«Естественно, если политическая власть демонстрирует определенную модель поведения и не сталкивается с ответной реакцией или последствиями, она будет продолжать действовать так же. Однако само понятие "последствия" относительно. Вопрос в том, каким образом можно остановить подобное поведение. Это серьезная тема для обсуждения, поскольку в Армении на протяжении многих лет оценки происходящего носили преимущественно механический характер, независимо от того, о какой власти идет речь», — сказал он.
По убеждению Бадаляна, главные последствия происходящего ложатся на общество.
«Последствия всего этого несут Армения и ее граждане. Эти очевидные вещи необходимо объяснять обществу, чтобы власть понимала: она имеет дело с обществом, в отношении которого подобные методы неприменимы», — подчеркнул он.
Отвечая на вопрос, является ли общество единственным сдерживающим фактором, политический обозреватель отметил, что теоретических рассуждений здесь недостаточно.
«Можно говорить многое. Например, Никол Пашинян сам заявляет: если вы не согласны, можете совершить революцию. Но он прекрасно понимает, что революции никогда не начинаются исключительно снизу, и обществу следует трезво оценивать, насколько подобные сценарии реалистичны. Поэтому, на мой взгляд, гораздо важнее работать с обществом, повышать уровень его осведомленности и формировать общественный запрос», — заключил Акоп Бадалян.