Սա բռնությամբ Գագիկ Ծառուկյանի բիզնեսի վերացում է. շատ խոցելի գործընթաց է և շատ վատ հետևանք է ունենալու. Տնտեսագետ
Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ, Գլխավոր դատախազության միջնորդության հիման վրա, «Արարատցեմենտ»-ը հանձնվել է ՀՀ կառավարմանը՝ ի դեմս Էկոնոմիկայի նախարարության։
Ըստ տնտեսագետ Հրանտ Միքայելյանի, սա սեփականության խլման ո՛չ առաջին, ո՛չ էլ երկրորդ դեպքն է։
«Մենք կարող ենք հիշել 2018 թվականին Ծաղկաձորի հյուրանոցը ժամանակավոր կառավարման տակ վերցնելը, այնուհետև Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 20 տոկոսի պետականացումը, ՀԷՑ-ը, հիմա էլ՝ «Արարատցեմենտը»։ Առնվազն այս 4 խոշոր դեպքերը, կան նաև ավելի փոքր դեպքեր։ Սակայն խոսվում է Գագիկ Ծառուկյանի ողջ ունեցվածքը վերցնելու մասին, այդ թվում՝ հաշիվներից գումարներ, այլ գործարաններ, ինչն էլ չեն վերցնում, փակում են։ Օրինակ, խաղատունը փակվել է, «Առինջ մոլ»-ը նույնպես, ու այսպես շարունակ։ Այսինքն՝ սա Գագիկ Ծառուկյանի բիզնեսի վերացում է բռնությամբ»,-Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Միքայելյանը։
Հարցին՝ ի՞նչ տնտեսական հետևանքներ կարող է ունենալ այս ամենը՝ Միքայելյանը պատասխանեց. «Տնտեսական հետևանք է այն, որ այս օբյեկտները չեն գործելու և դա արդեն հետևանք է ունենալու։ Թեև ես միշտ դեմ եմ եղել խաղատների գործելուն, բայց նույնիսկ եթե պետական որոշում կա, որ այդ օբյեկտը պետք է փակվի, ապա գործարարին տրվում է ժամկետ, որպեսզի նա դրան քիչ–քիչ պատրաստվի, ու այդ ժամկետը չպետք է կարճ լինի, մանավանդ, երբ խոսում ենք խոշոր խաղատան մասին։ Այստեղ մենք ունենում ենք շուկայական տնտեսության շատ լուրջ հարված»։
Ըստ տնտեսագետի՝ այս ամենի նպատակն ամենևին էլ ազգայնացումը չէ. «Ազգայնացումը, որպես կանոն, քաղաքականությունն է, որի նպատակը ինչ-որ ոլորտների՝ պետության վերահսկողության տակ անցնելն է։ Որպես կանոն, խոսքը ռազմավարական ոլորտների մասին է»։
Նա նշեց, որ այս ամենը շատ խոցելի գործընթաց է և այն շատ վատ հետևանք է ունենալու.«Եթե այդ ամենը փորձեն սեփականաշնորհել։ Ոչ մեկը դրանք շուկայական գնով չի վերցնելու, քանի որ գիտեն՝ երբ իշխանությունը փոխվի, Գագիկ Ծառուկյանն այս ամենը հետ է ստանալու։ Ո՞վ է ուզենալու այդպիսի ռիսկի տակ ընկնել։ Բացի այդ, ՀՀ-ում ներդրումային միջավայրը հավասարվելու է զրոյի։ Օրերս հրապարակվեց սինգապուրյան Chandler Good Government Index (CGGI), որտեղ Հայաստանը կառավարման որակով 64-րդ տեղն է զբաղեցնում՝ 133 երկրից։ Ամենավատ արդյունքներն ունեցել է երկու ինդեքսում՝ ռազմավարական կառավարման և շուկայական միջավայր՝ ներդրումային։ Այսինքն՝ կունենանք մի միջավայր, որն ավելի վատ է, քան որը հիմա ունենք»։

This is a forcible dismantling of Gagik Tsarukyan’s business: It is a highly vulnerable process that will have serious consequences: economist
21/07/2026 16:33
By a decision of the Anti-Corruption Court, based on a motion filed by the Prosecutor General’s Office, Ararat Cement has been transferred to the administration of the Republic of Armenia, represented by the Ministry of Economy.
According to economist Hrant Mikaelyan, this is neither the first nor the second case of property seizure.
“We can recall the transfer of the Tsaghkadzor hotel to temporary state management in 2018, followed by the nationalization of a 20% stake in the Zangezur Copper-Molybdenum Combine, the Electric Networks of Armenia (ENA), and now Ararat Cement. These are at least four major cases, not to mention a number of smaller ones. There is also talk of taking over all of Gagik Tsarukyan’s property, including funds in his bank accounts and other factories. Those that are not being taken over are being shut down. For example, the casino was closed, as was Arinj Mall. In other words, this is a forcible dismantling of Gagik Tsarukyan’s business,” Mikaelyan said in an interview with Aysor.am.
Asked about the potential economic consequences, Mikaelyan said the immediate effect would be that these enterprises would cease operating.
“The economic consequence is that these facilities will stop functioning, and that will inevitably have repercussions. Although I have always opposed the operation of casinos, even if the state decides that such a facility should be closed, the business owner is normally given sufficient time to prepare, especially in the case of a large casino. What we are seeing here is a very serious blow to the market economy,” he said.
According to the economist, the objective of these actions is not nationalization.
“Nationalization is generally a policy aimed at bringing certain sectors under state control. As a rule, it concerns strategic industries,” he noted.
Mikaelyan said the current process is highly vulnerable and could have severe consequences.
“If the authorities try to privatize these assets, no one will buy them at market value because investors know that if the government changes, Gagik Tsarukyan could reclaim everything. Who would want to take such a risk? In addition, Armenia’s investment climate will effectively fall to zero. The recently published Chandler Good Government Index ranked Armenia 64th out of 133 countries in terms of governance quality. The country’s weakest performance was in two categories: strategic leadership and the market environment for investment. In other words, we risk ending up with an investment environment that is even worse than the current one,” he said.