Սա բռնությամբ Գագիկ Ծառուկյանի բիզնեսի վերացում է. շատ խոցելի գործընթաց է և շատ վատ հետևանք է ունենալու. Տնտեսագետ
Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ, Գլխավոր դատախազության միջնորդության հիման վրա, «Արարատցեմենտ»-ը հանձնվել է ՀՀ կառավարմանը՝ ի դեմս Էկոնոմիկայի նախարարության։
Ըստ տնտեսագետ Հրանտ Միքայելյանի, սա սեփականության խլման ո՛չ առաջին, ո՛չ էլ երկրորդ դեպքն է։
«Մենք կարող ենք հիշել 2018 թվականին Ծաղկաձորի հյուրանոցը ժամանակավոր կառավարման տակ վերցնելը, այնուհետև Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 20 տոկոսի պետականացումը, ՀԷՑ-ը, հիմա էլ՝ «Արարատցեմենտը»։ Առնվազն այս 4 խոշոր դեպքերը, կան նաև ավելի փոքր դեպքեր։ Սակայն խոսվում է Գագիկ Ծառուկյանի ողջ ունեցվածքը վերցնելու մասին, այդ թվում՝ հաշիվներից գումարներ, այլ գործարաններ, ինչն էլ չեն վերցնում, փակում են։ Օրինակ, խաղատունը փակվել է, «Առինջ մոլ»-ը նույնպես, ու այսպես շարունակ։ Այսինքն՝ սա Գագիկ Ծառուկյանի բիզնեսի վերացում է բռնությամբ»,-Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Միքայելյանը։
Հարցին՝ ի՞նչ տնտեսական հետևանքներ կարող է ունենալ այս ամենը՝ Միքայելյանը պատասխանեց. «Տնտեսական հետևանք է այն, որ այս օբյեկտները չեն գործելու և դա արդեն հետևանք է ունենալու։ Թեև ես միշտ դեմ եմ եղել խաղատների գործելուն, բայց նույնիսկ եթե պետական որոշում կա, որ այդ օբյեկտը պետք է փակվի, ապա գործարարին տրվում է ժամկետ, որպեսզի նա դրան քիչ–քիչ պատրաստվի, ու այդ ժամկետը չպետք է կարճ լինի, մանավանդ, երբ խոսում ենք խոշոր խաղատան մասին։ Այստեղ մենք ունենում ենք շուկայական տնտեսության շատ լուրջ հարված»։
Ըստ տնտեսագետի՝ այս ամենի նպատակն ամենևին էլ ազգայնացումը չէ. «Ազգայնացումը, որպես կանոն, քաղաքականությունն է, որի նպատակը ինչ-որ ոլորտների՝ պետության վերահսկողության տակ անցնելն է։ Որպես կանոն, խոսքը ռազմավարական ոլորտների մասին է»։
Նա նշեց, որ այս ամենը շատ խոցելի գործընթաց է և այն շատ վատ հետևանք է ունենալու.«Եթե այդ ամենը փորձեն սեփականաշնորհել։ Ոչ մեկը դրանք շուկայական գնով չի վերցնելու, քանի որ գիտեն՝ երբ իշխանությունը փոխվի, Գագիկ Ծառուկյանն այս ամենը հետ է ստանալու։ Ո՞վ է ուզենալու այդպիսի ռիսկի տակ ընկնել։ Բացի այդ, ՀՀ-ում ներդրումային միջավայրը հավասարվելու է զրոյի։ Օրերս հրապարակվեց սինգապուրյան Chandler Good Government Index (CGGI), որտեղ Հայաստանը կառավարման որակով 64-րդ տեղն է զբաղեցնում՝ 133 երկրից։ Ամենավատ արդյունքներն ունեցել է երկու ինդեքսում՝ ռազմավարական կառավարման և շուկայական միջավայր՝ ներդրումային։ Այսինքն՝ կունենանք մի միջավայր, որն ավելի վատ է, քան որը հիմա ունենք»։

Это силовое уничтожение бизнеса Гагика Царукяна, которое приведет к серьезным негативным последствиям — экономист
21/07/2026 15:58
По решению Антикоррупционного суда, принятому по ходатайству Генеральной прокуратуры, компания «Араратцемент» передана в управление Республике Армения в лице Министерства экономики.
По мнению экономиста Гранта Микаеляна, речь идет далеко не о первом случае изъятия собственности.
«Можно вспомнить передачу в 2018 году гостиницы в Цахкадзоре во временное управление, затем — национализацию 20% акций Зангезурского медно-молибденового комбината, ситуацию с компанией "Электрические сети Армении", а теперь — с "Араратцементом". Это как минимум четыре крупных случая, не считая менее масштабных.
При этом сейчас речь идет уже об изъятии всего имущества Гагика Царукяна, включая денежные средства на счетах и другие предприятия. То, что не изымают, просто закрывают. Например, был закрыт игорный дом, затем — торговый центр "Ариндж Молл" и так далее. По сути, речь идет о силовом уничтожении бизнеса Гагика Царукяна», — заявил Микаелян в беседе с Aysor.am.
Отвечая на вопрос о возможных экономических последствиях, экономист отметил:
«Экономические последствия очевидны: эти объекты перестанут работать, а это уже само по себе будет иметь негативный эффект. Хотя я всегда выступал против деятельности казино, даже если государство принимает решение о закрытии такого объекта, предпринимателю обычно предоставляется переходный период, чтобы он смог подготовиться. Причем этот срок не должен быть коротким, особенно если речь идет о крупном игорном комплексе. В данном случае мы имеем дело с очень серьезным ударом по рыночной экономике».
По словам Микаеляна, происходящее нельзя считать национализацией.
«Национализация, как правило, представляет собой государственную политику, направленную на передачу под государственный контроль определенных отраслей, прежде всего стратегического значения. Здесь речь идет совсем о другом», — отметил он.
Экономист также предупредил о возможных долгосрочных последствиях.
«Это крайне уязвимый процесс, который может иметь очень серьезные негативные последствия. Если впоследствии это имущество попытаются приватизировать, никто не станет покупать его по рыночной цене, поскольку все будут понимать: в случае смены власти Гагик Царукян сможет вернуть свои активы. Кто захочет идти на такой риск?
Кроме того, инвестиционный климат в Армении фактически будет сведен к нулю. Недавно был опубликован сингапурский рейтинг Chandler Good Government Index (CGGI), согласно которому Армения занимает 64-е место среди 133 стран по качеству государственного управления. Наихудшие показатели страна продемонстрировала по двум направлениям — стратегическое управление и рыночная среда, включая инвестиционный климат. Иными словами, мы рискуем получить инвестиционную среду, которая окажется еще хуже нынешней», — заключил Микаелян.