Հայաստանի անձնագիրը Henley & Partners-ի վարկանիշում 73-րդն է. Զաքարյան
«Հայաստանի Հանրապետության անձնագիրն ազատ տեղաշարժի (առանց մուտքի արտոնագրի) իրավունքի համաշխարհային վարկանիշում, Կաբո Վերդեի, Մոնղոլիայի և Զամբիայի հետ զբաղեցնում է 73-րդ հորիզոնականը: Մեր երկիրը դիվանագիտական հարաբերություններ ունի աշխարհի 187 երկրների հետ, որից 64-ը կարող ենք այցելել առանց վիզայի:
Այդ մասին են վկայում Henley & Partners ընկերության հուլիսի 21-ին թարմացված տվյալները։ Ընկերությունը կազմում է իր Global Passport Ranking-ը՝ հիմնվելով այն երկրների թվի վրա, որոնց քաղաքացիները կարող են մուտք գործել առանց վիզայի՝ տվյալ անձնագրով։
«Ամենաուժեղ» և ինչպես հայերս ենք սիրում ասել, «պատ ծակող» թիվ մեկ անձնագիրը Սինգապուրի անձնագիրն է, որի քաղաքացիները կարող են ազատ տեղաշարժվել աշխարհի 192 երկրներում: Այսինքն՝ ամենուր, առանց բացառության:
Երկրորդ ուժեղ անձնագրերը Ճապոնիայի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Հարավային Կորեայի անձնագրերն են, որոնց կրողները կարող են ազատ այցելել 188 երկիր: Երրորդ տեղում շվեդական անձնագիրն է՝ 187 երկիր:
Ուժեղ անձնագրերի չորրորդ հորիզոնականում են Գերմանիայի, Իտալիայի, Ֆրանսիայի, Իսպանիայի, Իռլանդիայի, Բելգիայի, Ֆինլանդիայի, Դանիայի, Լյուքսեմբուրգի, Նիդեռլանդների ու Նորվեգիայի անձնագրերը, որոնց քաղաքացիները 186 երկիր ազատ այցելելու իրավունք ունեն:
ԱՄՆ սիթիզենությամբ հպարտացող մեր հայրենակիցների ամերիկյան անձնագրերը զբաղեցնում են վարկանիշի 10-րդ հորիզոնականը՝ 180 երկիր առանց մուտքի արտոնագրի այցելելու իրավունքով:
ՌԴ անձնագիրն այս վարկանիշում զբաղեցնում է 47-րդ հորիզոնականը, որը կրող քաղաքացիները կարողանում են ազատ այցելել 114 երկիր:
Նախկին Խորհրդային երկրներից (ԵՄ անդամ մերձբալթյան երկրներն առաջին տասնյակում են) առաջին դիրքերում են Ուկրաինայի անձնագիրը՝ 31-րդ տեղում է, 142 երկիր ազատ այցելությամբ): Վրաստանի անձնագիրը՝ 44-րդ հորիզոնականում է, 121 երկիր առանց վիզայի այցելելու իրավունքով: 45-րդում Մոլդովայի անձնագիրն է՝ 120 երկիր այցելելու իրավունքով: Բելոռուսի անձնագիրն առանց վիզայի այցելելու իրավունք է տալիս 78 երկրներ՝ զբաղեցնելով վարկանիշի 62-րդ հորիզոնականը: Ադրբեջանի անձնագիրը 70-րդ տեղում է՝ 67 երկիր այցելելու իրավունքով:
Աշխարհի ամենաթույլ անձնագրերը համարվում են Սիրիայի, Իրաքի, Եմենի, Պակիստանի և Աֆղանստանի անձնագրերը»:

Паспорт Армении занимает 73-е место в рейтинге Henley & Partners — Закарян
Член исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) Артак Закарян сообщил, что паспорт Республики Армения занимает 73-е место в мировом рейтинге паспортов Henley & Partners, разделяя эту позицию с Кабо-Верде, Монголией и Замбией.
«Армения поддерживает дипломатические отношения со 187 государствами мира, при этом граждане страны могут посещать 64 государства без визы.
Об этом свидетельствуют данные, обновленные компанией Henley & Partners 21 июля. Компания составляет рейтинг Global Passport Ranking на основе количества стран, в которые владельцы того или иного паспорта могут въезжать без предварительного оформления визы.
Самым «сильным» паспортом мира, или, как любят говорить армяне, «паспортом, открывающим любые двери», остается паспорт Сингапура, владельцы которого могут свободно посещать 192 страны.
На втором месте находятся паспорта Японии, Объединенных Арабских Эмиратов и Южной Кореи, обеспечивающие безвизовый въезд в 188 стран. Третью позицию занимает паспорт Швеции — 187 стран.
Четвертое место занимают паспорта Германии, Италии, Франции, Испании, Ирландии, Бельгии, Финляндии, Дании, Люксембурга, Нидерландов и Норвегии, предоставляющие право безвизового въезда в 186 стран.
Паспорт США занимает 10-е место в рейтинге, обеспечивая безвизовый доступ в 180 стран.
Российский паспорт находится на 47-й позиции — его владельцы могут посещать 114 стран без визы.
Среди бывших советских республик (не считая стран Балтии, входящих в ЕС и занимающих места в первой десятке) самые высокие позиции занимает Украина — 31-е место (142 страны), далее следуют Грузия — 44-е место (121 страна), Молдова — 45-е место (120 стран), Белоруссия — 62-е место (78 стран) и Азербайджан — 70-е место (67 стран).
Самыми «слабыми» паспортами в мире, согласно рейтингу, считаются паспорта Сирии, Ирака, Йемена, Пакистана и Афганистана», — написал Закарян.