«Անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հեռանկարներին»․ Փաշինյան-Մերց հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել
22/07/2026 19:19
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ»,- հայտնում են կառավարության մամուլի ծառայությունից։
«Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի արդիական հարցերի շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությանը։ Երկուստեք ընդգծվել է տարածաշրջանում կայուն և տևական խաղաղության կարևորությունը։
Վարչապետ Փաշինյանը և Դաշնային կանցլեր Մերցն անդրադարձել են Հայաստանի և Գերմանիայի միջև երկկողմ համագործակցության հետևողական զարգացման, ինչպես նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերության հետագա խորացման հեռանկարներին»։

«Обсудили перспективы углубления партнерства Армении и ЕС»: состоялся телефонный разговор Пашиняна и Мерца
22/07/2026 19:51
«Премьер-министр Никол Пашинян провёл телефонный разговор с федеральным канцлером Федеративной Республики Германия Фридрихом Мерцем», — сообщает пресс-служба правительства.
«Собеседники обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
Была затронута тема установившегося мира между Арменией и Азербайджаном. Стороны подчеркнули важность стабильного и долгосрочного мира в регионе.
Премьер-министр Пашинян и федеральный канцлер Мерц обсудили последовательное развитие двустороннего сотрудничества между Арменией и Германией, а также перспективы дальнейшего углубления партнерства между Арменией и Европейским союзом».