Ռուբեն Վարդանյանի գործով գանգատ է ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան
Ռուբեն Վարդանյանի գործով գանգատ է ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան. փաստաբան, «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի» ղեկավար, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ» Սիրանուշ Սահակյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել։
«Ս. թ. հուլիսի 19-ին իմ կողմից պաշտոնական գանգատ է ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) ՝ ՀՀ քաղաքացի, ներկայումս Ադրբեջանի Ումբակի քրեակատարողական համալիրում պահվող Ռուբեն Վարդանյանի գործի վերաբերյալ: ՄԻԵԴ-ում հանդես եմ գալու Ռուբեն Վարդանյանի շահերի պաշտպանությամբ:
Գանգատում մանրամասնորեն նկարագրված են Մարդու իրավունքների և հիմնական ազատություների պաշտպանության մասին կոնվենցիայի (Կոնվենցիա) ութ հոդվածների խախտումները և բերված են դրանք հաստատող հիմնավորումներ:
Ռուբեն Վարդանյանի գործով դատավճիռը Բաքվի ռազմական դատարանը հրապարակել էր 2026 թվականի փետրվարի 17-ին՝ նրան դատապարտելով 20 տարվա ազատազրկման: Դատարանը դատավճիռն ամբողջությամբ չէր ընթերցել։
Ավելի ուշ, ընտանիքի միջոցով հասանելի դարձած դատավճռից պարզ է դարձել, որ Վարդանյանը «մեղավոր» է ճանաչվել 41 դրվագով՝ Ադրբեջանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 21 հոդվածների հիման վրա։
Դատավճռում Վարդանյանի անհատական մեղքը չի հիմնավորվել փաստերով կամ ապացույցներով։ Փոխարենը դատարանը եզրակացրել է, որ «հանցավոր համայնքը»՝ Արցախի չճանաչված վարչակազմը, Լեռնային Ղարաբաղում գործել է 1988 թվականից, և որ Վարդանյանը միացել է այդ «համայնքին» 2020 թվականի դեկտեմբերին, թեև այդ ժամանակ նա բնակվում էր Մոսկվայում։
Վարդանյանի կողմից քաղաքացիական վարչական պաշտոնի ընդունումը դատարանը գնահատել է որպես իշխանության բռնի զավթում, նրա առևտրային և բարեգործական գործունեությունը՝ որպես ապօրինի ձեռնարկատիրություն և ահաբեկչության ֆինանսավորում, իսկ Լաչինի միջանցքով Լեռնային Ղարաբաղ մուտք գործելը՝ որպես Ադրբեջանի պետական սահմանն ապօրինի հատել։
Վարդանյանը չի բողոքարկել դատավճիռը, քանի որ համարել է, որ դատավարությունը եղել է բեմադրված և կանխորոշված, իսկ ներպետական բոլոր միջոցները՝ անարդյունավետ:
Իրականում անկարելի է պաշտպանել իրավունքները մի համակարգում, որն ի սկզբանե մերժում է արդար դատաքննության իրավունքը։ Ուստի Ռուբեն Վարդանյանը որոշում է կայացրել արդարության համար պայքարը շարունակել միջազգային իրավական մեխանիզմների միջոցով»,- ասվոմ է հայտարարությունում։

По делу Рубена Варданяна представлена жалоба в Европейский суд по правам человека
Адвокат, руководитель Центра международного и сравнительного права, представитель интересов армянских пленных в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ) Сирануш Саакян выступила с заявлением.
«19 июля текущего года мной была официально подана жалоба в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) по делу гражданина Республики Армения Рубена Варданяна, который в настоящее время содержится в пенитенциарном комплексе Умбаки в Азербайджане. В ЕСПЧ я буду представлять интересы Рубена Варданяна.
В жалобе подробно изложены нарушения восьми статей Конвенции о защите прав человека и основных свобод, а также приведены обоснования, подтверждающие эти нарушения.
17 февраля 2026 года Бакинский военный суд огласил приговор по делу Рубена Варданяна, назначив ему наказание в виде 20 лет лишения свободы. При этом суд не огласил текст приговора в полном объеме.
Позднее из текста приговора, ставшего доступным через семью Варданяна, выяснилось, что он был признан «виновным» по 41 эпизоду на основании 21 статьи Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
В приговоре индивидуальная вина Варданяна не подтверждается фактами или доказательствами. Вместо этого суд пришел к выводу, что «преступное сообщество» — непризнанная администрация Арцаха — действовало в Нагорном Карабахе с 1988 года, а Варданян якобы присоединился к этому «сообществу» в декабре 2020 года, несмотря на то, что в тот период проживал в Москве.
Принятие Варданяном гражданской административной должности суд квалифицировал как насильственный захват власти, его коммерческую и благотворительную деятельность — как незаконное предпринимательство и финансирование терроризма, а въезд в Нагорный Карабах через Лачинский коридор — как незаконное пересечение государственной границы Азербайджана.
Варданян не обжаловал приговор, поскольку считает судебный процесс постановочным и заранее предопределенным, а все внутригосударственные средства правовой защиты — неэффективными.
В действительности невозможно защитить свои права в системе, которая изначально отрицает право на справедливое судебное разбирательство. Поэтому Рубен Варданян принял решение продолжить борьбу за справедливость с использованием международных правовых механизмов», — говорится в заявлении.