33 000 միգրանտի արտաքսել են Ռուսաստանից
2026 թվականի առաջին կիսամյակում մերձմոսկովյան շրջաններում իրականացված ստուգայցերի արդյունքում օտարերկրյա քաղաքացիների վտարման և արտաքսման վերաբերյալ ավելի քան 33 000 որոշում է կայացվել։ Տեղեկությունը հայտնել է ՌԴ ՆԳ նախարարությունը։
«Միգրանտների բնակության և աշխատանքի վայրերում իրականացվել է 39 000 ստուգում, կայացվել է արտաքսման՝ 33 500, ՌԴ մուտքի մերժման՝ 49 000 որոշում, ֆիկտիվ գրանցման պատճառով ավելի քան 2 000 օտարերկրյա քաղաքացի հանվել է հաշվառումից, իսկ ևս 11 000-ի համար կրճատվել են ՌԴ-ում ժամանակավորապես գտնվելու ժամկետները»,- հայտնել է ՌԴ ՆԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է նաև, որ 88 000 հոգու զրկել են ՌԴ քաղաքացիությունից, 150 միգրանտի ժամանակավոր կացության թույլտվությունը չեղարկվել է, 2 600 հոգու դիմումն էլ՝ ժամանակավոր կացության տրամադրման մասին, մերժվել է։

Более 33 тысяч мигрантов выдворили и депортировали из России за полгода
Более 33 тысяч решений о выдворении и депортации иностранцев принято по итогам рейдов в Московской области в первом полугодии 2026 года, сообщила пресс-служба подмосковного главка МВД России.
В ГУ МВД России по Московской области подвели итоги деятельности за первое полугодие 2026 года.
"Проведено 39 тысяч проверок в жилом секторе и местах трудовой деятельности мигрантов, по результатам которых принято 33,5 тысячи решений о выдворении и депортации, 49 тысяч - о неразрешении въезда. Сняты с фиктивного учета более двух тысяч иностранных граждан, 11-ти тысячам сокращены сроки временного пребывания", - говорится в сообщении.
В ведомстве добавили, что в отношении 88 лиц приняты решения о прекращении гражданства России, у 150 мигрантов аннулировано разрешение на временное проживание, у 2,6 тысячи иностранцев - вид на жительство.
"Число выявленных фактов организации незаконной миграции увеличилось на 46%, фиктивной регистрации - в 2,4 раза", - добавили в ведомстве.