Անտառը պետության հարստությունն է, յուրաքանչյուր ապօրինի հատում պետք է ստանա խիստ իրավական գնահատական․ ՆԳ նախարար
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանն այցելել է Տավուշի մարզ՝ ամփոփելու ՆԳՆ ոստիկանության 2026 թվականի առաջին կիսամյակի աշխատանքը։
Ներկա էին Ոստիկանության պետ-ՆԳ նախարարի տեղակալ Կամո Ցուցուլյանը, ՆԳ նախարարության և Ոստիկանության ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներ։
Քրեական ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության պետը ներկայացրել է հաշվետու ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքը։ 2026 թվականի առաջին կիսամյակում վարչության կողմից գրանցվել է հանցագործության 174 դեպք, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելի է 17,6 տոկոսով։ Նվազել են ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունները, միաժամանակ աճել են մարդու դեմ ուղղված, ինչպես նաև համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ կատարված հափշտակությունները։ Հրազենի գործադրմամբ կատարված հանցագործություններն ամբողջությամբ բացահայտվել են։
Ընդհանուր պատկերում աճել են հասարակական անվտանգության, հասարակական կարգի և բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունները, որոնք հիմնականում պայմանավորված են Պարեկային ծառայողների կողմից առանց վարորդական իրավունքի տրանսպորտային միջոց վարելու դեպքերի հայտնաբերմամբ։
Համայնքային ոստիկանության Իջևանի բաժնում հաշվետու ժամանակահատվածում գրանցվել է հանցագործության 237 դեպք, որից բացահայտվել է 182-ը․ բացահայտման արդյունավետությունը՝ 76,8 տոկոս։ Հրազենի գործադրմամբ հանցագործության դեպքեր չեն արձանագրվել։
Համայնքային ոստիկանության Դիլիջանի բաժնում գրանցված հանցագործության դեպքերը առաջին կիսամյակի արդյունքներով նվազել են։ Արձանագրված 149 հանցագործության դեպքից բացահայտվել է 117-ը։ Բացահայտման արդյունավետությունը՝ 78,5 տոկոս։ Նվազել են սեփականության և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունները։
Հանցավորության մակարդակի նվազում է արձանագրվել նաև Համայնքային ոստիկանության Նոյեմբերյանի բաժնի սպասարկվող տարածքում։ Գրանցվել է հանցագործության 140 դեպք, բացահայտվել՝ 99-ը։ Բացահայտման արդյունավետությունը նվազել է՝ կազմելով 70,7 տոկոս։ Նվազել սեփականության, ինչպես նաև պետական իշխանության, ծառայության և կառավարման կարգի դեմ ուղղված հանցագործությունները։
Հաշվետու ժամանակահատվածում Համայնքային ոստիկանության Տավուշի բաժնում գրանցվել է հանցագործության 118 դեպք, որից բացահայտվել է 91-ը․ Ինչպես նախորդ երկու տարիներին՝ բացահայտման արդյունավետության ցուցանիշն աճել է․ առաջին կիսամյակի արդյունքներով բացահայտումներն աճել է 11 տոկոսով։ Նվազել են սեփականության, տնտեսական գործունեության, ինչպես նաև պետական իշխանության, ծառայության և կառավարման կարգի դեմ ուղղված հանցագործությունները։ Աճել՝ բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունները։
Պարեկային ծառայության Տավուշի մարզի գումարտակի ծառայողները բացահայտել են 59 հանցագործության դեպք, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է։ Տարբեր վարչական իրավախախտումներով կազմել՝ 27986 արձանագրություն՝ նախորդ տարվա համեմատ 392-ով ավելի։ Նվազել են ճանապարհատրանսպորտային պատահարները, դրանց հետևանքով զոհերի և մարմնական վնասվածք ստացածների ցուցանիշները։
Ամփոփելով ներկայացված արդյունքները՝ ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Տավուշի մարզի ստորաբաժանումներին կատարված աշխատանքի համար։ Միաժամանակ նախարարը նշել է, որ մի շարք ուղղություններով դեռևս անհրաժեշտ է բարձրացնել աշխատանքի արդյունավետությունը և ապահովել առավել չափելի ցուցանիշներ։
Հաշվի առնելով, որ Տավուշը Հայաստանի ամենամեծ անտառածածկ մարզերից է՝ նախարարն առանձնահատուկ խիստ հանձնարարականներ է տվել ապօրինի անտառահատումների կանխարգելման և բացահայտման ուղղությամբ։ Հանձնարարվել է առավել սերտ համագործակցել բնապահպանական ոլորտի պատասխանատու կառույցների, այդ թվում՝ Էկոպարեկային ծառայության հետ՝ գործադրելով բոլոր անհրաժեշտ միջոցները ապօրինի անտառահատումների դեպքերը բացառելու համար։
Զենք-զինամթերքի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի շրջանակում հանձնարարվել է ակտիվացնել ինչպես դրանց հայտնաբերմանն ու առգրավմանն ուղղված օպերատիվ աշխատանքը, այնպես էլ բնակչության շրջանում իրականացվող բացատրական և կանխարգելիչ միջոցառումները՝ խրախուսելով ապօրինի պահվող զենք-զինամթերքի կամավոր հանձնումը։
Առանձին անդրադարձ է կատարվել անչափահասների մասնակցությամբ և նրանց նկատմամբ կատարվող հանցագործություններին։ Նախարարը հանձնարարել է յուրաքանչյուր նման դեպքի նկատմամբ ցուցաբերել անհետաձգելի և համակողմանի արձագանք՝ ապահովելով ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումների համակարգված աշխատանքը։
Սեռական ազատության և անձեռնմխելիության դեմ ուղղված հանցագործությունների վերաբերյալ Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է, որ յուրաքանչյուր հաղորդում պետք է արժանանա անհապաղ և մասնագիտական արձագանքի՝ ապահովելով դեպքի բոլոր հանգամանքների լիարժեք բացահայտումն ու տուժողների իրավունքների պատշաճ պաշտպանությունը։
Գողությունների բացահայտման ուղղությամբ հանձնարարվել է ակտիվացնել օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքը, բարձրացնել բացահայտման արդյունավետությունը և առավել նպատակային օգտագործել առկա գործիքակազմն ու տեղեկատվական հնարավորությունները։
Ընտանեկան և կենցաղային բռնության դեպքերի կանխարգելման և դրանց արձագանքման մասով տրվել են հստակ հանձնարարականներ՝ ուժեղացնելու ռիսկերի վաղ գնահատումը, ապահովելու տուժողների պաշտպանությունը և խորացնելու համապատասխան մարմինների հետ համագործակցությունը։
Պարեկային ծառայությանը հանձնարարվել է շարունակել ակտիվ համագործակցությունը տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ՝ ճանապարհային երթևեկության կազմակերպման, վտանգավոր հատվածների հայտնաբերման, ճանապարհային նշանների և գծանշումների բարելավման, ինչպես նաև երթևեկության անվտանգության բարձրացման ուղղություններով։ Վարչական ակտերի կազմման և դրանց բողոքարկման գործընթացների վերաբերյալ նախարարը կարևորել է յուրաքանչյուր որոշման իրավական հիմնավորվածությունն ու փաստական ճշգրտությունը։
Հանձնարարվել է Ոստիկանության տարբեր ծառայությունների ներգրավմամբ պարբերաբար իրականացնել ուժեղացված ծառայություններ՝ հատկապես բակային տարածքներում, գյուղական և սահմանամերձ բնակավայրերում, ինչպես նաև զբոսաշրջային ակտիվություն ունեցող հատվածներում։ Այդ աշխատանքները պետք է լինեն թիրախային, կանխարգելիչ և ուղղված հանրային կարգի ու անվտանգության ապահովմանը։
Նախարարը կարևորել է նաև անձնակազմի բարոյահոգեբանական վիճակը՝ ստորաբաժանումների ղեկավարներին հանձնարարելով մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահել ծառայողների կարգապահությունը, մասնագիտական պատրաստվածությունը, աշխատանքային մթնոլորտը և ծառայության նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքը։
Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է, որ առաջիկա ժամանակահատվածում ակնկալվում են առավել հասցեական, համակարգված և չափելի արդյունքներ՝ հատկապես հանցագործությունների կանխարգելման և բացահայտման, հանրային անվտանգության ապահովման ու բնակչության հետ արդյունավետ աշխատանքի ուղղություններով։

«Лес — национальное богатство, и каждый случай незаконной вырубки должен получать строгую правовую оценку» — министр внутренних дел
22/07/2026 11:14
Министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян посетила Тавушскую область, где подвела итоги работы подразделений полиции МВД за первое полугодие 2026 года.
Во встрече приняли участие начальник полиции — заместитель министра внутренних дел Камо Цуцулян, а также представители руководства МВД и полиции.
Начальник регионального управления Уголовной полиции по Тавушской области представил отчет о проделанной работе. За первое полугодие 2026 года было зарегистрировано 174 преступления, что на 17,6% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. При этом сократилось число тяжких и особо тяжких преступлений, однако увеличилось количество преступлений против личности и хищений с использованием компьютерной техники. Все преступления, совершенные с применением огнестрельного оружия, были раскрыты.
В целом выросло число преступлений против общественной безопасности, общественного порядка и здоровья населения, что в основном связано с выявлением сотрудниками Патрульной службы случаев управления транспортными средствами без водительского удостоверения.
В Иджеванском отделе Общинной полиции за отчетный период зарегистрировано 237 преступлений, из которых раскрыто 182. Раскрываемость составила 76,8%. Преступлений с применением огнестрельного оружия не зарегистрировано.
В Дилижанском отделе Общинной полиции количество зарегистрированных преступлений по итогам первого полугодия сократилось. Из 149 зарегистрированных преступлений раскрыто 117, показатель раскрываемости составил 78,5%. Снизилось число преступлений против собственности и в сфере экономической деятельности.
Снижение уровня преступности зафиксировано и в зоне обслуживания Ноемберянского отдела Общинной полиции. Зарегистрировано 140 преступлений, раскрыто 99. Раскрываемость составила 70,7%. Сократилось число преступлений против собственности, а также против государственной власти, государственной службы и порядка управления.
В Тавушском отделе Общинной полиции за отчетный период зарегистрировано 118 преступлений, из которых раскрыто 91. Как и в предыдущие два года, показатель раскрываемости вырос — по итогам первого полугодия он увеличился на 11%. Снизилось число преступлений против собственности, экономической деятельности, а также против государственной власти, государственной службы и порядка управления, одновременно выросло количество преступлений против здоровья населения.
Сотрудники батальона Патрульной службы Тавушской области выявили 59 преступлений, что превышает показатель аналогичного периода прошлого года. За различные административные правонарушения составлено 27 986 протоколов — на 392 больше, чем годом ранее. Сократилось количество дорожно-транспортных происшествий, а также число погибших и пострадавших в ДТП.
Подводя итоги, Арпине Саргсян поблагодарила подразделения полиции Тавушской области за проделанную работу, отметив при этом необходимость повышения эффективности по ряду направлений и достижения более ощутимых результатов.
Учитывая, что Тавуш является одним из самых лесистых регионов Армении, министр дала особо жесткие поручения по предотвращению и раскрытию фактов незаконной вырубки леса.
«Лес — национальное богатство, и каждый случай незаконной вырубки должен получать строгую правовую оценку», — подчеркнула глава МВД, поручив усилить взаимодействие с природоохранными структурами, в том числе с Экопатрульной службой, для пресечения незаконных рубок.
В рамках борьбы с незаконным оборотом оружия и боеприпасов министр поручила активизировать оперативно-розыскную работу по их выявлению и изъятию, а также усилить профилактическую работу с населением, поощряя добровольную сдачу незаконно хранящегося оружия.
Отдельное внимание было уделено преступлениям с участием несовершеннолетних и преступлениям против них. Министр потребовала обеспечивать оперативное и всестороннее реагирование на каждый такой случай.
Говоря о преступлениях против половой свободы и половой неприкосновенности, Саргсян подчеркнула, что каждое сообщение должно незамедлительно получать профессиональную правовую оценку с обеспечением полного расследования всех обстоятельств и защиты прав потерпевших.
Также были даны поручения активизировать оперативно-розыскную деятельность по раскрытию краж, повысить эффективность расследований и максимально использовать имеющиеся информационные ресурсы.
По вопросам профилактики домашнего насилия министр поручила усилить систему ранней оценки рисков, обеспечить защиту пострадавших и расширить взаимодействие с профильными ведомствами.
Патрульной службе поручено продолжить тесное сотрудничество с органами местного самоуправления в вопросах организации дорожного движения, выявления опасных участков дорог, совершенствования дорожной разметки и знаков, а также повышения безопасности на дорогах. Министр особо отметила необходимость правовой обоснованности и фактической точности при составлении административных актов и рассмотрении жалоб на них.
Кроме того, поручено регулярно проводить усиленные полицейские мероприятия с привлечением различных подразделений полиции, особенно во дворах жилых домов, сельских и приграничных населенных пунктах, а также в туристически активных зонах. Такая работа должна носить адресный профилактический характер и быть направлена на обеспечение общественного порядка и безопасности.
Арпине Саргсян также подчеркнула важность морально-психологического состояния личного состава, поручив руководителям подразделений уделять постоянное внимание дисциплине сотрудников, их профессиональной подготовке, рабочей атмосфере и ответственному отношению к службе.
По словам министра, в ближайший период ожидаются более адресные, системные и измеримые результаты, прежде всего в сфере профилактики и раскрытия преступлений, обеспечения общественной безопасности и эффективного взаимодействия с населением.