Ռուբեն Վարդանյանի գործով գանգատ է ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան
Ռուբեն Վարդանյանի գործով գանգատ է ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան. փաստաբան, «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի» ղեկավար, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ» Սիրանուշ Սահակյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել։
«Ս. թ. հուլիսի 19-ին իմ կողմից պաշտոնական գանգատ է ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) ՝ ՀՀ քաղաքացի, ներկայումս Ադրբեջանի Ումբակի քրեակատարողական համալիրում պահվող Ռուբեն Վարդանյանի գործի վերաբերյալ: ՄԻԵԴ-ում հանդես եմ գալու Ռուբեն Վարդանյանի շահերի պաշտպանությամբ:
Գանգատում մանրամասնորեն նկարագրված են Մարդու իրավունքների և հիմնական ազատություների պաշտպանության մասին կոնվենցիայի (Կոնվենցիա) ութ հոդվածների խախտումները և բերված են դրանք հաստատող հիմնավորումներ:
Ռուբեն Վարդանյանի գործով դատավճիռը Բաքվի ռազմական դատարանը հրապարակել էր 2026 թվականի փետրվարի 17-ին՝ նրան դատապարտելով 20 տարվա ազատազրկման: Դատարանը դատավճիռն ամբողջությամբ չէր ընթերցել։
Ավելի ուշ, ընտանիքի միջոցով հասանելի դարձած դատավճռից պարզ է դարձել, որ Վարդանյանը «մեղավոր» է ճանաչվել 41 դրվագով՝ Ադրբեջանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 21 հոդվածների հիման վրա։
Դատավճռում Վարդանյանի անհատական մեղքը չի հիմնավորվել փաստերով կամ ապացույցներով։ Փոխարենը դատարանը եզրակացրել է, որ «հանցավոր համայնքը»՝ Արցախի չճանաչված վարչակազմը, Լեռնային Ղարաբաղում գործել է 1988 թվականից, և որ Վարդանյանը միացել է այդ «համայնքին» 2020 թվականի դեկտեմբերին, թեև այդ ժամանակ նա բնակվում էր Մոսկվայում։
Վարդանյանի կողմից քաղաքացիական վարչական պաշտոնի ընդունումը դատարանը գնահատել է որպես իշխանության բռնի զավթում, նրա առևտրային և բարեգործական գործունեությունը՝ որպես ապօրինի ձեռնարկատիրություն և ահաբեկչության ֆինանսավորում, իսկ Լաչինի միջանցքով Լեռնային Ղարաբաղ մուտք գործելը՝ որպես Ադրբեջանի պետական սահմանն ապօրինի հատել։
Վարդանյանը չի բողոքարկել դատավճիռը, քանի որ համարել է, որ դատավարությունը եղել է բեմադրված և կանխորոշված, իսկ ներպետական բոլոր միջոցները՝ անարդյունավետ:
Իրականում անկարելի է պաշտպանել իրավունքները մի համակարգում, որն ի սկզբանե մերժում է արդար դատաքննության իրավունքը։ Ուստի Ռուբեն Վարդանյանը որոշում է կայացրել արդարության համար պայքարը շարունակել միջազգային իրավական մեխանիզմների միջոցով»,- ասվոմ է հայտարարությունում։

Application lodged before the European Court of Human Rights in the Case of Ruben Vardanyan
Application has been submitted to the European Court of Human Rights in the Case of Ruben Vardanyan. Siranush Sahakyan, lawyer, President of the International and Comparative Law Center, representative of the interests of Armenian prisoners at the ECtHR issued a statement.
“On July 19, 2026, I submitted an official application to the European Court of Human Rights (ECtHR) regarding the case of Ruben Vardanyan, a citizen of the Republic of Armenia currently held at the Umbaki Penitentiary Complex in Azerbaijan. I will be representing Ruben Vardanyan’s interests before the ECtHR.
The application details violations of eight articles of the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms (the Convention), supported by comprehensive
legal and factual arguments.
The Baku Military Court issued its verdict in Ruben Vardanyan’s case on February 17, 2026, sentencing him to 20 years in prison. The court did not read the judgment in its entirety.
Later, from the verdict made available through his family, it became clear that Vardanyan was found “guilty” on 41 counts, based on 21 articles of the Criminal Code of
the Republic of Azerbaijan.
Vardanyan’s individual guilt was not substantiated by facts or evidence in the verdict. Instead, the court concluded that the “criminal community,” referring to the administration of the unrecognized Republic of Artsakh, had operated in Nagorno-Karabakh since 1988, and that Vardanyan joined this “community” in December 2020, even though he was residing in Moscow at that time.
The court interpreted Vardanyan’s assumption of a civilian administrative post as a violent seizure of power, his commercial and charitable activities as illegal entrepreneurship and financing of terrorism, and his entry into Nagorno-Karabakh through the Lachin Corridor as an illegal crossing of Azerbaijan’s state border.
Vardanyan did not appeal the verdict, considering the trial staged and predetermined, and all domestic remedies ineffective. Indeed, it is impossible to protect one's rights within a system that inherently denies the right to a fair trial. In these circumstances, he chose to seek justice through international legal mechanisms,” the statement said.