Մերձավոր Արևելքը և հարակից երկրները, նաև մեզ վերածել են հրավտանգ տակառի․ Զաքարյան
«Ըստ մի շարք լրատվամիջոցների, հաստատել են տեղեկությունները, որ ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերը, երեկ օգտագործել են Rockwell B-1B Lancer ռազմավարական ռմբակոծիչներ՝ Իրանի տարածքում թիրախներին հարվածներ հասցնելու համար։
2025թ-ի հունիսից հետո, Իրանի հետ հակամարտությունում, սա B-1 ծանր ռմբակոծիչների առաջին մարտական առաքելությունն էր։ Դրանց կիրառումը վկայում է ԱՄՆ ռազմարշավի զգալի ընդլայնման և լարվածության սրման մասին։
Լարվածության աճին զուգահեռ՝ Միացյալ Նահանգները տարածաշրջան են տեղափոխում հատուկ նշանակության էլիտար ստորաբաժանումներ, «Ստելս» (անտեսանելի) կործանիչներ, ռազմավարական ռմբակոծիչներ և ռազմա-բժշկական բրիգադներ՝ ազդարարելով, որ Վաշինգտոնը պատրաստվում է Իրանի դեմ գործողությունների ցանկացած հնարավոր սցենարի։
The Wall Street Journal-ը ևս հայտնում է, որ ԱՄՆ-ն ուժեղացնում է իր ռազմական ներկայությունը Մերձավոր Արևելքում՝ նախապատրաստվելով Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների հնարավոր սրմանը։
Անցած շաբաթվա ընթացքում ԱՄՆ-ի տարածքից Մերձավոր Արևելք են տեղափոխվել հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներ։ Այդ մասին վկայում են ավիաթռիչքների մոնիթորինգի տվյալները և ամերիկյան աղբյուրների հաղորդումները։
Միաժամանակ կործանիչների էսկադրիլիաներ են տեղակայվել Մերձավոր Արևելքի տարբեր հատվածներում, իսկ ԱՄՆ-ում և Մեծ Բրիտանիայում տեղակայված ռազմավարական ռմբակոծիչները բերվել են բարձր մարտական պատրաստվածության վիճակի։
Չնայած ԱՄՆ դեմոկրատների դիմադրությանը՝ երեկ Ներկայացուցիչների պալատը հաստատել է 95 միլիարդ դոլարի լրացուցիչ բյուջետային փաթեթը, որը ներառում է նաև լրացուցիչ 60 միլիարդ դոլար Պենտագոնի համար՝ Իրանի դեմ տարվող պատերազմի ծախսերը հոգալու նպատակով։ Օրինագիծն ընդունվել է 216 կողմ և 214 դեմ ձայներով։
Բացի այդ, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը, 2027թ. համար հաստատել է պաշտպանության մասին օրինագիծ՝ ռեկորդային 1,15 տրիլիոն դոլար բյուջեով։ Սա շուրջ 190 միլիարդ դոլարով ավելին է, քան 2026թ. համար ծրագրված ռազմապաշտպանական ծախսերը:
Իրանի և Հորմուզի նեղուցի շուրջ կրկին աճող ռազմական էսկալացիային զուգահեռ, մերձավորարևելյան բազմաշերտ հակամարտության մեջ են ներքաշվում նաև տարածաշրջանային ու արտատարածաշրջանային մի շարք երկրները: Զուգահեռաբար գործընթացներ են զարգանում Թուրքիայի, Սաուդյան Արաբիայի, Եմենի, Սիրիայի, Հորդանանի և Իրաքի շուրջ:
Էներգետիկ ռեսուրսների, գործող ու նախագծվող հաղորորդակցության ուղիների վրա ազդեցությունը պահելու, ընդլայնելու, առկա ռեսուրսներին տիրապետելու, վերաբաշխելու, մասնաբաժին ստանալու, դրանցում փայ մտնելու, ուղիները վերափոխելու, վերահսկելու կամ խոչընդոտելու՝ տարբեր երկրների մեծ ու փոքր շահերը, Մերձավոր Արևելքը և հարակից երկրները (նաև մեզ) վերածել են հրավտանգ տակառի»:

Ближний Восток и соседние страны, включая Армению, превратились в огнеопасную бочку — Закарян
Член исполнительного органа Республиканской партии Армении Артак Закарян заявил, что, по сообщениям ряда СМИ, ВВС США накануне применили стратегические бомбардировщики Rockwell B-1B Lancer для нанесения ударов по целям на территории Ирана.
По его словам, это стало первым боевым применением тяжелых бомбардировщиков B-1 в конфликте с Ираном после июня 2025 года. Использование этих самолетов, считает Закарян, свидетельствует о значительном расширении военной кампании США и дальнейшей эскалации напряженности.
Он также отметил, что на фоне роста напряженности Соединенные Штаты перебрасывают в регион элитные подразделения специального назначения, истребители-«невидимки», стратегические бомбардировщики и военно-медицинские бригады, демонстрируя готовность к любому сценарию развития событий в противостоянии с Ираном.
По информации The Wall Street Journal, Вашингтон усиливает свое военное присутствие на Ближнем Востоке в ожидании возможной эскалации конфликта с Ираном. В течение последней недели, как утверждает Закарян, в регион были переброшены подразделения специального назначения, что подтверждается данными мониторинга авиаперелетов и сообщениями американских источников.
Кроме того, в различных районах Ближнего Востока размещены эскадрильи истребителей, а стратегические бомбардировщики, базирующиеся в США и Великобритании, приведены в состояние повышенной боевой готовности.
Закарян также заявил, что, несмотря на сопротивление демократов, Палата представителей США одобрила дополнительный бюджетный пакет в размере 95 млрд долларов, включая 60 млрд долларов для Пентагона, которые, по его словам, предназначены для финансирования военных действий против Ирана. Законопроект был принят 216 голосами «за» при 214 «против».
Кроме того, Палата представителей утвердила оборонный бюджет США на 2027 год в размере 1,15 трлн долларов, что примерно на 190 млрд долларов превышает запланированные расходы на оборону в 2026 году.
По мнению Закаряна, на фоне нарастающей военной эскалации вокруг Ирана и Ормузского пролива в ближневосточный конфликт все глубже вовлекаются как государства региона, так и внешние игроки. Параллельно, по его словам, развиваются процессы вокруг Турции, Саудовской Аравии, Йемена, Сирии, Иордании и Ирака.
«Интересы различных государств — как крупных, так и малых — связанные с контролем над энергетическими ресурсами, существующими и проектируемыми транспортными маршрутами, их перераспределением, получением доли, изменением, контролем или блокированием этих путей, превратили Ближний Восток и соседние страны, в том числе Армению, в огнеопасную бочку», — заявил Закарян.