Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ ընտրվել է 1 միլիարդ դրամ գրավ և երկրից բացակայելու արգելք
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակի առաջին համար Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է երկրից բացակայելու արգելքը և 1 միլիարդ դրամ գրավը։ Այս մասին Aysor.am-ին հայտնել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Դատախազությունից գործի մանրամասներ չեն ներկայացրել՝ նշելով, որ դրանք վերաբերում են նախաքննությանը։
Հիշեցնենք, որ դատախազը նախօրեին Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաքին մասնակցելուն հարկադրելը՝ բռնություն գործադրելու կամ դրա սպառնալիքի միջոցով) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում)։
Ավելի վաղ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, երկու օր տևած քննարկումից հետո, համաձայնություն էր տվել Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու և մեղադրանք առաջադրելու վերաբերյալ, սակայն մերժել էր նրան կալանավորելու համար Դատախազության ներկայացրած միջնորդությունը։

В отношении Нарека Карапетяна избраны меры пресечения в виде залога в размере 1 млрд драмов и запрета на выезд из страны
23/07/2026 13:15
В отношении первого номера избирательного списка партии «Сильная Армения» Нарека Карапетяна в качестве меры пресечения избраны запрет на выезд из страны и залог в размере 1 млрд драмов. Об этом Aysor.am сообщили в Генеральной прокуратуре Армении.
В прокуратуре отказались раскрывать подробности дела, отметив, что они относятся к материалам предварительного следствия.
Напомним, накануне прокурор возбудил в отношении Нарека Карапетяна публичное уголовное преследование по части 2 статьи 236 Уголовного кодекса РА (принуждение к участию в собрании с применением насилия либо угрозой его применения) и по пункту 3 части 3 статьи 296 (отмывание денежных средств в особо крупном размере).
Ранее Центральная избирательная комиссия после двухдневного обсуждения дала согласие на осуществление уголовного преследования и предъявление обвинения Нареку Карапетяну, однако отклонила ходатайство прокуратуры о его аресте.