Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ ընտրվել է 1 միլիարդ դրամ գրավ և երկրից բացակայելու արգելք
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակի առաջին համար Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է երկրից բացակայելու արգելքը և 1 միլիարդ դրամ գրավը։ Այս մասին Aysor.am-ին հայտնել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Դատախազությունից գործի մանրամասներ չեն ներկայացրել՝ նշելով, որ դրանք վերաբերում են նախաքննությանը։
Հիշեցնենք, որ դատախազը նախօրեին Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաքին մասնակցելուն հարկադրելը՝ բռնություն գործադրելու կամ դրա սպառնալիքի միջոցով) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում)։
Ավելի վաղ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, երկու օր տևած քննարկումից հետո, համաձայնություն էր տվել Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու և մեղադրանք առաջադրելու վերաբերյալ, սակայն մերժել էր նրան կալանավորելու համար Դատախազության ներկայացրած միջնորդությունը։

Narek Karapetyan ordered to post AMD 1 billion bail and barred from leaving the country
A ban on leaving the country and AMD 1 billion bail were chosen as preventive measures against Narek Karapetyan, the first candidate on the electoral list of the “Strong Armenia” party. The Prosecutor General’s Office told Aysor.am.
The Prosecutor’s Office did not provide details of the case, noting that they concern the preliminary investigation.
Yesterday the prosecutor initiated public criminal prosecution against Narek Karapetyan under Part 2 of Article 236 of the Criminal Code of the Republic of Armenia (forcing participation in a rally through violence or the threat thereof) and Part 3 of Article 296 (money laundering on an especially large scale).
Earlier, following a two-day discussion, the Central Electoral Commission granted permission to prosecute and charge Narek Karapetyan but rejected the Prosecutor’s Office’s motion to detain him.