Նոր ռեկորդ․ պետական պարտքը կհասնի 75.8 տրիլիոն դոլարի
Զարգացած երկրների պետական պարտքը մինչև 2026 թվականի ավարտը կհասնի պատմական առավելագույն՝ 75.8 տրիլիոն դոլարի։ Fitch Ratings վարկանիշային գործակալության գնահատմամբ՝ դրա հիմնական պատճառներն են շարունակվող բյուջետային դեֆիցիտները, աշխարհաքաղաքական ճգնաժամերը և պետական ծախսերի աճը։
Fitch-ի կանխատեսմամբ` միայն 2026 թվականին զարգացած տնտեսությունների պետական պարտքը կավելանա 4.2 տրիլիոն դոլարով՝ հասնելով համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 104 տոկոսին։ Համեմատության համար՝ երկու տասնամյակ առաջ այդ ցուցանիշը կազմում էր 26 տրիլիոն դոլար, կամ ՀՆԱ-ի 68 տոկոսը։
Գործակալության տվյալներով՝ զարգացած աշխարհի տասը խոշոր տնտեսությունների բաժին կհասնի ընդհանուր պարտքի շուրջ 69 տրիլիոն դոլարը, որը կկազմի նրանց համախառն ներքին արդյունքի 114.5 տոկոսը։ Սա վկայում է, որ համաշխարհային պարտքի կուտակման հիմնական շարժիչ ուժերը շարունակում են մնալ Միացյալ Նահանգները և մի շարք այլ խոշոր տնտեսություններ։
ԱՄՆ-ը՝ ամենամեծ բյուջետային դեֆիցիտով
Fitch-ը կանխատեսում է, որ 2026 թվականին զարգացած խոշոր տնտեսությունների շարքում ամենամեծ պետական բյուջեի դեֆիցիտը կունենա ԱՄՆ-ը՝ ՀՆԱ-ի 7.8 տոկոս, կամ շուրջ 2.5 տրիլիոն դոլար։
Հաջորդում են  Ֆրանսիան՝ 5%, Մեծ Բրիտանիան՝ 4.8%, Գերմանիան՝ 3.7%, Ճապոնիան՝ 3.1%։
Պարտքի աճի պատճառները
Fitch-ը նշում է, որ պետական պարտքի շարունակական աճը պայմանավորված է վերջին տարիներին հաջորդած համաշխարհային ճգնաժամերով։ Դրանց թվում են 2008 թվականի ֆինանսական ճգնաժամը, եվրագոտու պարտքային ճգնաժամը, COVID-19 համավարակը, պատերազմն Ուկրաինայում և ԱՄՆ-Իրան շարունակվող հակամարտությունը։
Միաժամանակ կառավարությունները ստիպված են ավելացնել ծախսերը պաշտպանության, բնակչության ծերացման հետևանքով սոցիալական ապահովության, կլիմայի փոփոխությանը հարմարվելու ծրագրերի և պետական պարտքի սպասարկման համար։ Fitch-ի հաշվարկներով՝ միայն Եվրոպայում պաշտպանական ծախսերը 2025-2029 թվականներին միջինում կավելանան ՀՆԱ-ի 0.6 տոկոսային կետով։
Աճում են նաև ֆինանսական ռիսկերը
Վարկանիշային գործակալությունը զգուշացնում է, որ պետական պարտքի բարձր մակարդակը մեծացնում է նաև ֆինանսական շուկաների ռիսկերը։ Թեև ԱՄՆ-Իրան հակամարտության ընթացքում արձանագրված առավելագույն մակարդակից հետո զարգացած երկրների 10-ամյա պետական պարտատոմսերի եկամտաբերությունը որոշ չափով նվազել է, այն դեռևս մնում է հակամարտությունից առաջ եղած մակարդակից միջինում 51 բազիսային կետով բարձր։
Ինչ է սպասվում մինչև 2030 թվականը
Fitch-ի կանխատեսմամբ՝ մինչև 2030 թվականը ԱՄՆ-ի պետական պարտքը կհասնի ՀՆԱ-ի 131.5 տոկոսի՝ 2026 թվականի մոտ 120 տոկոսի դիմաց։
Ճապոնիան, թեև որոշակի նվազում կարձանագրի, կպահպանի զարգացած տնտեսությունների մեջ ամենաբարձր պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցությունը՝ մոտ 192 տոկոս։
Արհեստական բանականությունը՝ և՛ հնարավորություն, և՛ ռիսկ
Fitch-ի գնահատմամբ՝  արհեստական բանականության զարգացումը կարող է նպաստել տնտեսական աճին և երկարաժամկետ հեռանկարում բարելավել պետական պարտքի կայունությունը, հատկապես ԱՄՆ-ում։
Սակայն գործակալությունը զգուշացնում է, որ այդ գործընթացը կարող է նաև հանգեցնել աշխատատեղերի կրճատման, սոցիալական ծախսերի ավելացման և հարկային եկամուտների նվազման, ինչը կթուլացնի դրա դրական ազդեցությունը պետական ֆինանսների վրա։

Новый рекорд: госдолг развитых стран достигнет 75,8 трлн долларов
Совокупный государственный долг развитых стран к концу 2026 года достигнет рекордных 75,8 трлн долларов. Об этом говорится в прогнозе международного рейтингового агентства Fitch Ratings.
По оценке агентства, основными причинами роста являются сохраняющиеся бюджетные дефициты, геополитические кризисы и увеличение государственных расходов.
Долг превысит 100% ВВП
По прогнозу Fitch, только в 2026 году государственный долг развитых экономик увеличится на 4,2 трлн долларов, достигнув 104% совокупного ВВП. Для сравнения, около двадцати лет назад этот показатель составлял 26 трлн долларов, или 68% ВВП.
Ожидается, что на десять крупнейших экономик развитого мира придется около 69 трлн долларов государственного долга — 114,5% их совокупного ВВП. Это свидетельствует о том, что основными факторами роста мировой задолженности остаются США и ряд других крупнейших экономик.
США сохранят крупнейший бюджетный дефицит
Согласно прогнозу агентства, в 2026 году среди крупнейших развитых экономик самый высокий дефицит государственного бюджета будет у США — 7,8% ВВП, или около 2,5 трлн долларов.
Далее следуют:
• Франция — 5% ВВП;
• Великобритания — 4,8%;
• Германия — 3,7%;
• Япония — 3,1%.
Причины роста задолженности
В Fitch отмечают, что рост государственного долга обусловлен чередой мировых кризисов последних лет, включая:
• мировой финансовый кризис 2008 года;
• долговой кризис еврозоны;
• пандемию COVID-19;
• войну в Украине;
• продолжающееся противостояние между США и Ираном.
Кроме того, правительства вынуждены увеличивать расходы на оборону, социальное обеспечение в условиях старения населения, меры по адаптации к изменению климата, а также обслуживание уже накопленного государственного долга.
По расчетам Fitch, только в Европе расходы на оборону в 2025–2029 годах в среднем увеличатся на 0,6 процентного пункта ВВП.
Финансовые риски возрастают
Агентство предупреждает, что высокий уровень государственного долга повышает риски для финансовых рынков. Несмотря на некоторое снижение доходности 10-летних государственных облигаций развитых стран после пиковых значений, зафиксированных в период обострения конфликта между США и Ираном, она по-прежнему остается в среднем на 51 базисный пункт выше уровня, предшествовавшего эскалации.
Прогноз до 2030 года
По оценке Fitch, к 2030 году государственный долг США вырастет до 131,5% ВВП по сравнению примерно со 120% ВВП в 2026 году.
Япония, несмотря на ожидаемое небольшое снижение долговой нагрузки, сохранит самый высокий показатель соотношения государственного долга к ВВП среди развитых стран — около 192%.
Искусственный интеллект — новые возможности и новые риски
В Fitch считают, что развитие искусственного интеллекта способно ускорить экономический рост и в долгосрочной перспективе повысить устойчивость государственных финансов, особенно в США.
Вместе с тем агентство предупреждает, что широкое внедрение ИИ может привести к сокращению рабочих мест, росту социальных расходов и снижению налоговых поступлений, что способно частично нивелировать его положительное влияние на государственные финансы.