Հայաստանը մեծապես կարևորում է Եգիպտոսի հետ բազմոլորտ հարաբերությունների հետագա ընդլայնումն ու զարգացումը. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության նախագահ Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսիին ազգային տոնի՝ Հեղափոխության օրվա առիթով:
Ջերմագին շնորհավորանքներս եմ հղում Ձեզ և Եգիպտոսի բարեկամ ժողովրդին՝ Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության ազգային տոնի՝ Հեղափոխության օրվա առիթով։
Հայաստանը մեծապես կարևորում է Եգիպտոսի հետ բազմոլորտ հարաբերությունների հետագա ընդլայնումն ու զարգացումը՝ հիմնված մեր ժողովուրդների դարավոր բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի վրա։
Գնահատելի է այն կառուցողական դերը, որն այսօր ունի Եգիպտոսը՝ Միջին Արևելքի և Աֆրիկայի տարածաշրջաններում տևական խաղաղության և կայունության հաստատման, ինչպես նաև հետագա բարգավաճման հնարավորությունների ստեղծման գործում։
Լիահույս եմ, որ առաջիկա տարիներին համատեղ աշխատանքի միջոցով մեզ կհաջողվի համապատասխանեցնել մեր պետությունների տնտեսական հարաբերություններն առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակին:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ Եգիպտոսի բարեկամ ժողովրդին՝ հարատև խաղաղություն և բարօրություն»,- ասվում է ուղերձում։

Армения придает огромное значение дальнейшему расширению и развитию многоотраслевых отношений с Египтом — Никол Пашинян
23/07/2026 10:16
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание президенту Арабской Республики Египет Абделю Фаттаху ас-Сиси по случаю национального праздника страны — Дня революции. В послании говорится:
«Уважаемый господин президент,
Направляю свои самые теплые поздравления Вам и дружественному народу Египта по случаю национального праздника Арабской Республики Египет — Дня революции.
Армения придает огромное значение дальнейшему расширению и развитию многоотраслевых отношений с Египтом, основанных на вековой дружбе и взаимном уважении наших народов.
Достойна высокой оценки та конструктивная роль, которую сегодня играет Египет в деле установления прочного мира и стабильности в регионах Ближнего Востока и Африки, а также в создании возможностей для дальнейшего процветания.
Надеюсь, что в ближайшие годы посредством совместной работы нам удастся привести экономические отношения наших государств в соответствие с существующим высоким уровнем политического диалога.
Желаю Вам крепкого здоровья и новых успехов, а дружественному народу Египта — прочного мира и благополучия».