Հերթական սկանդալը ՔԿ-ում․ քննիչը խուզարկության ժամանակ առգրավված գումարը հափշտակել է․ «Հրապարակ»
Քննչական կոմիտեում հերթական սկանդալն է տեղի ունեցել։ Իրավապահները պարզել են, որ ՔԿ-ի քննիչ Վազգեն Աբգարյանը, քրեական վարույթի շրջանակում խուզարկություն կատարելիս, որպես ապացույց վերցրել և կնքել է 500 ԱՄՆ դոլարն ու 40 եվրոն, սակայն հետագայում հափշտակել է այդ գումարը, գրել է «Հրապարակ»-ը։
Այնուհետև, անհետացումը քողարկելու նպատակով, կնքված ծրարի մեջ տեղադրել է երկրորդ՝ նույնաբովանդակ ծրար։ Քրեական վարույթը, լրատվամիջոցի տեղեկություններով, որի շրջանակում մեղադրյալի տանը խուզարկություն է կատարել Աբգարյանը, առնչվել է թմրանյութ իրացնելուն։ Հետագայում, երբ գործը մտել է դատարան, ապացույցների հետազոտության ժամանակ պարզվել է, որ արտաքին անխախտ ծրարի ներսում եղել է պատռված երկրորդ ծրարը, իսկ գումարը՝ բացակայել։ Այստեղ էլ բացահայտվել է հանցանքը, և քննիչ Աբգարյանին մեղադրանք է առաջադրվել։
Արդեն նախկին քննիչի գործը քննվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեում, խափանման միջոց է ընտրվել բացակայելու արգելքը։
Սա  ՔԿ-ում  հափշտակության  առաջին դեպքը չէ։ 2025 թվականին քննիչի կեղծ վկայականով անհայտ անձը մուտք էր գործել Երևանի Դեղատան 3 հասցեում գտնվող ՔԿ Տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգության գործերով քննության գլխավոր վարչության շենք ու հափշտակել 590 հազար դոլար։ Գողը ՔԿ շենք էր մուտք գործել քննիչի կեղծ անցագրով, աշխատանքային ժամին ու ամբողջ գիշեր մնացել այնտեղ։ Այս գործով մեղադրյալ է գլխավոր վարչություններից մեկի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գոռ Թադևոսյանը և էլի մեկ անձ։ Վարույթով նախաքննությունը Հակակոռուպցիոն կոմիտեում շարունակվում է։

Очередной скандал в Следственном комитете: следователь присвоил деньги, изъятые во время обыска — «Грапарак»
23/07/2026 19:05
В Следственном комитете Армении произошел очередной скандал. Как пишет газета «Грапарак», правоохранительные органы установили, что следователь СК Вазген Абгарян во время обыска, проведенного в рамках уголовного производства, изъял в качестве вещественных доказательств 500 долларов США и 40 евро, опечатал их, однако впоследствии присвоил эти деньги.
По данным издания, чтобы скрыть исчезновение денежных средств, следователь поместил внутрь опечатанного конверта второй аналогичный конверт.
Сообщается, что уголовное производство, в рамках которого проводился обыск, было связано с незаконным оборотом наркотиков. Когда дело поступило в суд и началось исследование вещественных доказательств, выяснилось, что внутри внешне неповрежденного конверта находился вскрытый второй конверт, а деньги отсутствовали. Именно тогда, как утверждает издание, и был раскрыт факт предполагаемого хищения, после чего Абгаряну было предъявлено обвинение.
Дело уже бывшего следователя расследовал Антикоррупционный комитет. В качестве меры пресечения ему избран запрет на выезд.
«Грапарак» отмечает, что это не первый случай хищения в Следственном комитете. В 2025 году неизвестный, используя поддельное удостоверение следователя, проник в здание Главного управления по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета в Ереване и похитил 590 тысяч долларов. По информации издания, злоумышленник вошел в здание по поддельному пропуску в рабочее время и оставался там всю ночь. По этому делу обвинения предъявлены временно исполняющему обязанности начальника одного из главных управлений Гору Тадевосяну и еще одному лицу. Предварительное следствие продолжается в Антикоррупционном комитете.