11-ամյա Եվայի նկարը, որը դպրոցի տնօրենը հեռացրել էր տաղավարից՝ համարելով «հակապետական քայլ», արցախցի Գայանեն գնել է 1800 դոլարով
23/07/2026 12:00
Երևանի Անուշավան Տեր-Ղևոնդյանի անվան երաժշտական դպրոցի տնօրենի պաշտոնակատարը ցուցահանդես-մրցույթում «Մենք ենք մեր սարերը»՝ հայտնի «Տատիկ-պապիկ» հուշարձանի լուսանկարը հեռացրել էր տաղավարից՝ այն որակելով «հակապետական քայլ»։
Նկարի հեղինակը 11-ամյա Եվան է։
Այս դեպքից հետո Եվայի նկարը աճուրդի էր հանվել։ Նկարը գնել է արցախցի Գայանե Աղաբեկյանը, ով ապրում է Մոսկվայում։
Գայանեն Եվայի նկարի համար վճարել է 1800 դոլար։
Հիշեցնենք, որ այս միջադեպից կարճ ժամանակ անց աշակերտի ուսուցչուհին, չհամակերպվելով կատարվածի հետ, աշխատանքից ազատման դիմում է գրել։

Картину 11-летней Евы, которую директор школы снял с выставки, назвав «антигосударственным шагом», приобрела уроженка Арцаха за 1800 долларов
23/07/2026 12:13
Исполняющий обязанности директора музыкальной школы имени Анушавана Тер-Гевондяна в Ереване снял с выставки-конкурса работу с изображением известного памятника «Мы и наши горы» («Бабушка и дедушка»), назвав ее «антигосударственным шагом».
Автор картины — 11-летняя Ева.
После этого инцидента работа девочки была выставлена на аукцион.
Картину приобрела уроженка Арцаха Гаяне Агабекян, проживающая в Москве.
За работу Евы она заплатила 1800 долларов США.
Напомним, вскоре после этого происшествия учительница Евы, не смирившись с произошедшим, подала заявление об увольнении.