Էրեբունում կրակոցների գործով ձերբակալել են ոստիկանության գնդապետի եղբորը․ Armlur.am
Armlur.am-ի տեղեկություններով՝ Էրեբունում կրակոցների աղմկահարույց գործով իրավապահները ձերբակալել են ՀՀ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչության նախկին պետ, ՃՈ նախկին պետ և ոստիկանության գնդապետ Արմեն Հակոբյանի եղբորը՝ Գուրգեն Հակոբյանին՝ քրեական ենթամշակույթին հարելու մեղադրանքով։ Ձերբակալությունը պայմանավորված է Էրեբունու Մուրացան 109 հասցեում, նկուղային հարկում, ըստ բնակիչների՝ խաղատան գործունեության մասով։ Գուրգեն Հակոբյանին կալանավորելու նպատակով միջնորդություն են ներկայացրել դատարան։
Լրատվամիջոցը նշում է նաև, որ Էրեբունում կրակոցներից 1 շաբաթ առաջ կազմակերպիչները կռիվ ու հայհոյանքներ են հնչեցրել, վեճի առարկան եղել է բիզնեսում առաջացած անհամաձայնությունը, բիզնեսը չկիսելը և վրեժ պահելը:
Միջադեպի հետ առնչություն ունեցողները արտերկրում բիզնես են իրականացնում, մասնավորապես՝ ծխախոտի սև շուկայում են ներգրավված ու այլ անձանց՝ բիզնեսում հայտնվելը խիստ ծանր են տարել և սկսվել են հաշիվներ մաքրել միմյանց հետ: Արդյունքում, բանը հասել է կրակոցներին: Միջադեպի կազմակերպիչների կլանը հասնում է Կոտայքի մարզ:
Քրեական վարույթի շրջանակներում անգամ կին կա հարցաքննված: Իսկ այս պահին կալանավորվածը պարագլուխներից Արմեն Օհանյանն է:
Էրեբունիում հնչած կրակոցների գործով իրավապահները հարցաքննել են 30-ից ավելի անձի: 4 անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել և կալանքի միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան։
30-ից ավելի կրակոցների հետևանքով սպանվածը 20-ամյա Վահե Մկրտչյանն է, վիրավորվածը՝ 15-ամյա Գ. Մարգարյանը։
Հուլիսի 18-ին դեպքի վայրում ուշագրավ իրավիճակ էր։ Սակրավորների խումբ էր եկել, քանի ոև դեպքի վայրում հայտնաբերվել էր նռնակ, որը բարեբախտաբար չէր պայթել։

В Эребуни по делу о стрельбе задержан брат полковника полиции — ArmLur.am
По информации ArmLur.am, в рамках расследования резонансного дела о стрельбе в районе Эребуни правоохранители задержали Гургена Акопяна — брата бывшего начальника Управления собственной безопасности полиции, экс-начальника Дорожной полиции и полковника полиции Армена Акопяна. Ему предъявлено обвинение, связанное с участием в криминальной субкультуре.
По данным издания, задержание связано с расследованием деятельности подпольного игорного заведения, предположительно функционировавшего в подвальном помещении по адресу: Ереван, район Эребуни, улица Мурацан, 109. Следствие обратилось в суд с ходатайством об избрании в отношении Гургена Акопяна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Как отмечает ArmLur.am, за неделю до стрельбы между предполагаемыми организаторами конфликта произошла драка с взаимными оскорблениями. Причиной, по предварительным данным, стали разногласия в бизнесе, спор из-за распределения долей и желание отомстить.
По сведениям издания, фигуранты дела ведут бизнес за рубежом, в том числе, как утверждается, связанный с теневым рынком табачной продукции. Появление новых участников в этом бизнесе, по версии источников, вызвало острый конфликт, который впоследствии перерос в вооружённое столкновение. Также сообщается, что предполагаемые организаторы связаны с Котайкской областью.
В рамках уголовного производства уже допрошено более 30 человек, в том числе женщина. В настоящее время под стражей находится один из предполагаемых организаторов — Армен Оганян.
Напомним, в результате более чем 30 выстрелов погиб 20-летний Ваге Мкртчян, а 15-летний Г. Маргарян получил ранения.
18 июля на месте происшествия работали сапёры: там была обнаружена неразорвавшаяся граната, которую удалось обезвредить.