Կվերանայվի մանկատան շրջանավարտների բնակարանի գնման վկայագրերի տրամադրման գործընթացում պետական աջակցության չափը․ 6,3 մլն դրամից կդառնա 8,7 մլն դրամ
23/07/2026 14:50
Կառավարության այսօրվա նիստում հաստատվել է ՀՀ մանկատան շրջանավարտների բնակարանի գնման վկայագրերի (ԲԳՎ)  տրամադրման գործընթացում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու վերաբերյալ որոշման նախագիծը։  Հայտնում են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից։
կկարգավորվի մանկատան այն շրջանավարտների և սաների բնակարանային ապահովման հարցը, ովքեր ձեռք են բերել բնակարանի գնման վկայագիր ստանալու իրավունք, սակայն անհրաժեշտ գործընթացները դեռ չեն ավարտել կամ ԲԳՎ ստանալու համար դիմել են սահմանված ժամկետի ավարտից հետո։
Կվերանայվի բնակարանի գնման վկայագրերի տրամադրման գործընթացում պետական աջակցության չափը․ 6,3 մլն դրամից այն կդառնա 8,7 մլն դրամ։
Նախարարությունից նշում են, որ ՀՀ մանկատան շրջանավարտներին բնակարանի գնման վկայագիր տրամադրելու նպատակով 2019 թվականին պետական բյուջեից հատկացվել է 1,9 մլրդ դրամ, որից օգտվել է 289 անձ։ Այս փոփոխության շրջանակում ևս 21 անձ հնարավորություն կունենա բնակարանի գնման վկայագրի միջոցով ձեռք բերել բնակարան։

State support for apartment purchase certificates for orphanage graduates to increase from AMD 6.3 million to AMD 8.7 million
23/07/2026 15:20
The government approved a draft decision at today’s cabinet session on making changes and additions to the process of providing apartment purchase certificates (APCs) to graduates of orphanages in the Republic of Armenia. The Ministry of Labor and Social Affairs reported this.
Accordingly, the issue of providing housing to orphanage graduates and students who have acquired the right to receive an apartment purchase certificate but have not yet completed the necessary procedures, as well as those who applied for an APC after the established deadline, will be regulated.
The amount of state support provided under the apartment purchase certificate program will also be revised, increasing from AMD 6.3 million to AMD 8.7 million.
The ministry noted that AMD 1.9 billion was allocated from the state budget in 2019 to provide apartment purchase certificates to graduates of RA orphanages, enabling 289 people to use the program. Under the new changes, an additional 21 people will have the opportunity to purchase an apartment using an apartment purchase certificate.