Կվերանայվի մանկատան շրջանավարտների բնակարանի գնման վկայագրերի տրամադրման գործընթացում պետական աջակցության չափը․ 6,3 մլն դրամից կդառնա 8,7 մլն դրամ
23/07/2026 14:50
Կառավարության այսօրվա նիստում հաստատվել է ՀՀ մանկատան շրջանավարտների բնակարանի գնման վկայագրերի (ԲԳՎ)  տրամադրման գործընթացում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու վերաբերյալ որոշման նախագիծը։  Հայտնում են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից։
կկարգավորվի մանկատան այն շրջանավարտների և սաների բնակարանային ապահովման հարցը, ովքեր ձեռք են բերել բնակարանի գնման վկայագիր ստանալու իրավունք, սակայն անհրաժեշտ գործընթացները դեռ չեն ավարտել կամ ԲԳՎ ստանալու համար դիմել են սահմանված ժամկետի ավարտից հետո։
Կվերանայվի բնակարանի գնման վկայագրերի տրամադրման գործընթացում պետական աջակցության չափը․ 6,3 մլն դրամից այն կդառնա 8,7 մլն դրամ։
Նախարարությունից նշում են, որ ՀՀ մանկատան շրջանավարտներին բնակարանի գնման վկայագիր տրամադրելու նպատակով 2019 թվականին պետական բյուջեից հատկացվել է 1,9 մլրդ դրամ, որից օգտվել է 289 անձ։ Այս փոփոխության շրջանակում ևս 21 անձ հնարավորություն կունենա բնակարանի գնման վկայագրի միջոցով ձեռք բերել բնակարան։

Размер государственной поддержки для выпускников детских домов при покупке жилья увеличат с 6,3 млн до 8,7 млн драмов
23/07/2026 15:50
На сегодняшнем заседании правительства Армении утвержден проект решения о внесении изменений и дополнений в порядок предоставления выпускникам детских домов жилищных сертификатов на приобретение жилья. Об этом сообщили в Министерстве труда и социальных вопросов РА.
Согласно решению:
• будет урегулирован вопрос обеспечения жильем выпускников и воспитанников детских домов, которые уже получили право на жилищный сертификат, но еще не завершили необходимые процедуры, а также тех, кто обратился за его получением после истечения установленного срока;
• размер государственной поддержки в рамках программы жилищных сертификатов будет увеличен с 6,3 млн до 8,7 млн драмов.
В министерстве напомнили, что в 2019 году на реализацию программы предоставления жилищных сертификатов выпускникам детских домов из государственного бюджета было выделено 1,9 млрд драмов, благодаря чему приобрести жилье смогли 289 человек.
После внесения изменений еще 21 человек получит возможность приобрести жилье с использованием жилищного сертификата.