Հանրակրության ոլորտում կրթությունն աղետալի վիճակում է, դիմորդները չեն կարողանում հաղթահարել հասարակ քննություններ, 258 անվճար թափուր տեղ է մնացել. Մխիթարյան
Այս տարվա ընդունելության քննությունները ցույց տվեցին, որ այն միտումը, որն ունենք վերջին 5-6 տարվա ընթացքում՝ և՛ դիմորդների թիվն է պակասում, և՛ ԲՈւՀ ընդունվողների թիվը, շարունակվեց, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց կրթության փորձագետ Ատոմ Մխիթարյանը։
Նրա խոսքով՝ այս տարի վատ իմաստով ևս մեկ ռեկորդ է գրանցվել. «ԲՈՒՀ ընդունվողների թիվն ավելի պակաս է, քան 10 հազարը։ 2021 թվականին ունեցել ենք 17.200։ Թիվը տարեցտարի պակասել է։ Երկրորդ տխուր թիվն այն է, որ ԲՈւՀ-եր դիմողների ընդամենը 58.4 տոկոսն է կարողացել դրական գնահատական ստանալ երկու քննությունից և ընդունվել։ Ընդ որում, պետք է հաշվի առնել, որ այս դիմորդները դպրոցների լավագույներն են և նրանց զգալի մասը նաև կրկնուսույցների մոտ է պարապել, սակայն տեսնում եք, թե արդյունքներն ինչքան տխուր են»։
Ըստ մասնագետի՝ այս ամենը մի քանի գործոնով է պայմանավորված. «Առաջինը, որն ուղիղ կապ ունի դիմորդների թվի նվազման հետ, ժողովրդագրությունն է։ Երիտասարդների թիվը կամաց-կամաց պակասում է և դա ցույց են տալիս նաև պաշտոնական տվյալները, որով ամրագրվում են, թե տարեկան քանի երեխա է ծնվում։ Այս տարի՝ անցած տարվա համեմատ, եթե չեմ սխալվում, մոտ 10 տոկոսով ավելի քիչ երեխա է ծնվել»։
Երկրորդ գործոնը, ըստ Մխիթարյանի, այն է, որ շատ երիտասարդներ դեռևս դպրոցական տարիքից հրաժարվում են ՀՀ քաղաքացիությունից և մեկնում այլ երկրներ՝ կապված բանակում ծառայության խնդրի հետ. «Սա ևս բերում է նրան, որ դիմորդների թիվը պակասում է, բնականաբար՝ նաև ընդունվողների»։
Իսկ երրորդ գործոնը, Մխիթարյանի գնահատմամբ, հանրակրության ոլորտում կրթության աղետալի վիճակն է. «Դա նշանակում է, որ կրթության որակը դպրոցներում այնքան է ընկել, որ ավարտող շատ դիմորդներ չեն կարողանում հաղթահարել և յուրաքանչյուր քննությունից ստանալ առնվազն 7.58 բալ, որպեսզի կարողանան ընդունվել։ Այս տարի աննախադեպ 258 անվճար տեղ չզբաղեցվեց, թափուր մնաց, իսկ ընդհանուր թափուր մնացած տեղերը 3100-ն է։ Այսինքն՝ դպրոցից եկածները չեն կարողանում հաղթահարել հասարակ քննությունները, որպեսզի դրական գնահատական ստանան։ Սա ուղղակի աղետալի չափերի է հասել։ Սա նշանակում է, որ այն «բարեփոխումնեը», որոնք գործող կառավարությունն իրականացրել է վերջին տարիներին, բերել են միայն այն արդյունքին, որ կրթության որակն անկում է ապրել, բարձրագույն կրթություն ստացողների թիվը մոտ երկու անգամ պակասել է»։
Կրթության փորձագետի խոսքով՝ ինքը պատասխանատու կառույցների կողմից չի տեսել այն անհանգստությունն այս հարցի վերաբերյալ, որը պետք է ունենային այս իրավիճակում. «Այս ամբողջի վրա ազդում է որոշում կայացնողների ոչ կոմպետենտությունը։ Եթե նրանք գոնե մի փոքր կոմպետենտ լինեին, կկարողանային այնպիսի որոշումներ կայացնել, որոնք կնպաստեին բարձրագույն կրթության բարելավմանը, զարգացմանը, դասախոսների արտահոսքի կասեցմանը»։

This year’s entrance exams showed that the trend observed over the past 5-6 years — a decline in both the number of applicants and the number of students admitted to higher education institutions — has continued, education expert Atom Mkhitaryan said in an interview with Aysor.am.
According to him, another negative record was set this year: “The number of students admitted to higher education institutions is below 10,000. In 2021, we had 17,200. The number has declined year by year. The second sad figure is that only 58.4% of those applying to higher education institutions received a passing score in both exams and were admitted. Moreover, it should be taken into account that these applicants are the best students in their schools, and a significant number of them also studied with tutors. Yet you can see how disappointing the results are.”
According to the specialist, all this is due to several factors. “The first factor directly related to the decline in the number of applicants is demographics. The number of young people is gradually decreasing, and this is also reflected in official data on the number of children born each year. This year, compared to last year, if I am not mistaken, about 10% fewer children were born,” Mkhitaryan said.
The second factor, according to him, is that many young people renounce their Armenian citizenship while still at school and leave for other countries because of the issue of military service.
“This also leads to a decrease in the number of applicants and, naturally, in the number of those admitted,” he said.
The third factor, according to Mkhitaryan, is the disastrous state of general education.
“This means that the quality of education in schools has declined so much that many graduating students cannot achieve at least 7.58 points in each exam to be admitted. This year, an unprecedented 258 free places were not filled and remained vacant, while the total number of vacant places is 3,100.
“In other words, school graduates cannot cope with simple exams in order to receive a passing score. This has simply reached catastrophic proportions. This means that the ‘reforms’ implemented by the current government in recent years have only resulted in a decline in the quality of education, while the number of people receiving higher education has decreased by about half,” the expert said.
According to Mkhitaryan, he has not seen the responsible authorities show the level of concern that this situation requires.
“The incompetence of decision-makers is affecting all of this. If they were at least somewhat competent, they would be able to make decisions that would contribute to the improvement and development of higher education and help stop the outflow of lecturers,” he said.