ՔԿ նախագահ Արթուր Պողոսյանը թանկարժեք ժամացույց է նվիրել ՊՊԾ պետ Արթուր Գասպարյանին
ՀՀ պետական պահպանության ծառայության (ՊՊԾ) պետ Արթուր Գասպարյանը նվեր է ստացել ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանից։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի (ԿԿՀ) հայտարարագրերի տվյալներից։
92 հազար դրամ արժողությամբ նվերը ՊՊԾ պետը ստացել է հունիսի 23-ին՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի գործունեությանն օժանդակելու համար։
Նվերը AWI բրենդի տղամարդու քվարցային ժամացույց է։ Այն պատրաստված է չժանգոտվող պողպատից, ունի մեղրագույն ոսկու PVD ծածկույթ և բնական կաշվե գոտի։
«Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 29-րդ հոդվածի համաձայն՝ հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց և հանրային ծառայողներին թույլատրվում է ընդունել այն նվերները, որոնք տրվում են պետական կամ պաշտոնական այցերի, միջոցառումների, ինչպես նաև աշխատանքային այցերի ընթացքում, հրապարակային միջոցառումների ժամանակ սովորաբար տրվող նվերները, ինչպես նաև ծառայողական օգտագործման նպատակով անվճար տրամադրվող նյութերը, կրթաթոշակները, դրամաշնորհները կամ նպաստները, եթե դրանք տրամադրվել են հրապարակային մրցույթի արդյունքով՝ մյուս դիմորդների նկատմամբ կիրառված նույն պայմաններով կամ այլ թափանցիկ գործընթացի միջոցով, ինչպես նաև օտարերկրյա պետությունների կամ միջազգային կազմակերպությունների կողմից տրվող արարողակարգային նվերները։
Միաժամանակ, եթե հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձի կամ հանրային ծառայողի կողմից ստացված՝ օրենքի 29-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ, 4-րդ և 6-րդ կետերով նախատեսված նվերների արժեքը գերազանցում է 60 հազար դրամը, ապա դրանք համարվում են պետական կամ համայնքային սեփականություն և հաշվառվում որպես այդպիսին։ Հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձինք և հանրային ծառայողները պարտավոր են այդ նվերները կառավարության սահմանած կարգով հանձնել պետությանը կամ համայնքին։

Председатель Следственного комитета Артур Погосян подарил начальнику Патрульно-постовой службы Артуру Гаспаряну дорогостоящие часы
Начальник Патрульно-постовой службы (ППС) Армении Артур Гаспарян получил подарок от председателя Следственного комитета Армении Артура Погосяна. Об этом сообщает "ФактИнфо" со ссылкой на данные деклараций Комиссии по предотвращению коррупции (КПК).
Согласно опубликованной информации, 23 июня начальник ППС получил в подарок часы стоимостью 92 тыс. драмов — «за содействие деятельности Следственного комитета Республики Армения».
Речь идет о мужских кварцевых часах бренда AWI, выполненных из нержавеющей стали с PVD-покрытием цвета медового золота и ремешком из натуральной кожи.
Согласно статье 29 Закона РА «О публичной службе», лицам, занимающим государственные должности, и государственным служащим разрешается принимать подарки, врученные в ходе государственных или официальных визитов, мероприятий, а также рабочих поездок, подарки, традиционно вручаемые на публичных мероприятиях, а также бесплатно предоставляемые для служебного пользования материалы, стипендии, гранты или пособия, если они предоставлены по итогам открытого конкурса на условиях, одинаковых для всех претендентов, либо в рамках иной прозрачной процедуры, а также протокольные подарки, врученные иностранными государствами или международными организациями.
В то же время, если стоимость подарков, предусмотренных пунктами 1, 2, 4 и 6 части 3 статьи 29 указанного закона, превышает 60 тыс. драмов, они считаются государственной или муниципальной собственностью и подлежат соответствующему учету. Лица, занимающие государственные должности, и государственные служащие обязаны передать такие подарки государству или органу местного самоуправления в порядке, установленном правительством.