Հանրակրության ոլորտում կրթությունն աղետալի վիճակում է, դիմորդները չեն կարողանում հաղթահարել հասարակ քննություններ, 258 անվճար թափուր տեղ է մնացել. Մխիթարյան
Այս  տարվա ընդունելության քննությունները ցույց տվեցին, որ այն միտումը, որն ունենք վերջին 5-6 տարվա ընթացքում՝ և՛ դիմորդների թիվն է պակասում, և՛ ԲՈւՀ ընդունվողների թիվը, շարունակվեց, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց կրթության փորձագետ Ատոմ Մխիթարյանը։
Նրա խոսքով՝ այս տարի վատ իմաստով ևս մեկ ռեկորդ է գրանցվել. «ԲՈՒՀ ընդունվողների թիվն ավելի պակաս է, քան 10 հազարը։ 2021 թվականին ունեցել ենք 17.200։ Թիվը տարեցտարի պակասել  է։ Երկրորդ տխուր թիվն այն է, որ ԲՈւՀ-եր դիմողների ընդամենը 58.4 տոկոսն է կարողացել դրական գնահատական ստանալ երկու քննությունից և ընդունվել։ Ընդ որում, պետք է հաշվի առնել, որ այս դիմորդները  դպրոցների լավագույներն են և նրանց զգալի մասը նաև կրկնուսույցների մոտ է պարապել, սակայն տեսնում եք, թե արդյունքներն ինչքան տխուր են»։
Ըստ մասնագետի՝ այս ամենը մի քանի գործոնով է պայմանավորված. «Առաջինը, որն ուղիղ կապ ունի դիմորդների թվի նվազման հետ, ժողովրդագրությունն է։ Երիտասարդների թիվը կամաց-կամաց պակասում է և դա ցույց են տալիս նաև պաշտոնական տվյալները, որով ամրագրվում են, թե տարեկան քանի երեխա է ծնվում։ Այս տարի՝ անցած տարվա համեմատ, եթե չեմ սխալվում, մոտ 10 տոկոսով ավելի քիչ երեխա է ծնվել»։
Երկրորդ գործոնը, ըստ Մխիթարյանի, այն է, որ շատ երիտասարդներ դեռևս դպրոցական տարիքից հրաժարվում են ՀՀ քաղաքացիությունից և մեկնում այլ երկրներ՝ կապված բանակում ծառայության խնդրի հետ. «Սա ևս բերում է նրան, որ դիմորդների թիվը պակասում է, բնականաբար՝ նաև ընդունվողների»։
Իսկ երրորդ գործոնը, Մխիթարյանի գնահատմամբ, հանրակրության ոլորտում կրթության աղետալի վիճակն է. «Դա նշանակում է, որ կրթության որակը դպրոցներում այնքան է ընկել, որ ավարտող շատ դիմորդներ չեն կարողանում հաղթահարել և յուրաքանչյուր քննությունից ստանալ առնվազն 7.58 բալ, որպեսզի կարողանան ընդունվել։ Այս տարի աննախադեպ 258 անվճար տեղ չզբաղեցվեց, թափուր մնաց, իսկ ընդհանուր թափուր մնացած տեղերը 3100-ն է։ Այսինքն՝ դպրոցից եկածները չեն կարողանում հաղթահարել հասարակ քննությունները, որպեսզի դրական գնահատական ստանան։ Սա ուղղակի աղետալի չափերի է հասել։ Սա նշանակում է, որ այն «բարեփոխումնեը», որոնք գործող կառավարությունն իրականացրել է վերջին տարիներին, բերել են միայն այն արդյունքին, որ կրթության որակն անկում է ապրել, բարձրագույն կրթություն ստացողների թիվը մոտ երկու անգամ պակասել է»։
Կրթության փորձագետի խոսքով՝ ինքը պատասխանատու կառույցների կողմից չի տեսել այն անհանգստությունն այս հարցի վերաբերյալ, որը պետք է ունենային այս իրավիճակում. «Այս ամբողջի վրա ազդում է որոշում կայացնողների ոչ կոմպետենտությունը։ Եթե նրանք գոնե մի փոքր կոմպետենտ լինեին, կկարողանային այնպիսի որոշումներ կայացնել, որոնք կնպաստեին բարձրագույն կրթության բարելավմանը, զարգացմանը, դասախոսների արտահոսքի կասեցմանը»։

В общеобразовательной сфере сложилась катастрофическая ситуация: абитуриенты не могут сдать элементарные экзамены, 258 бюджетных мест остались вакантными — Мхитарян
Сегодня, 15:25
Вступительные экзамены этого года показали, что тенденция последних пяти–шести лет — сокращение как числа абитуриентов, так и количества поступающих в вузы — сохраняется. Об этом в беседе с Aysor.am заявил эксперт в сфере образования Атом Мхитарян.
По его словам, в этом году был установлен еще один антирекорд.
«Число поступивших в вузы оказалось ниже 10 тысяч. Для сравнения: в 2021 году этот показатель составлял 17,2 тысячи. С каждым годом он снижается. Еще одна тревожная цифра заключается в том, что лишь 58,4% абитуриентов смогли получить положительные оценки по двум вступительным экзаменам и поступить в вуз. При этом следует учитывать, что речь идет о лучших выпускниках школ, значительная часть которых дополнительно занималась с репетиторами. Тем не менее результаты, как видите, крайне неутешительные», — отметил он.
По мнению специалиста, сложившаяся ситуация обусловлена несколькими факторами.
«Первый фактор, напрямую связанный со снижением числа абитуриентов, — демографическая ситуация. Количество молодых людей постепенно сокращается, что подтверждается и официальной статистикой рождаемости. Если не ошибаюсь, в этом году по сравнению с прошлым число родившихся детей сократилось примерно на 10%», — сказал Мхитарян.
Вторым фактором, по его словам, является то, что многие молодые люди еще в школьном возрасте отказываются от гражданства Армении и уезжают в другие страны, что связано с вопросом прохождения военной службы.
«Это также приводит к сокращению числа абитуриентов и, соответственно, поступивших», — подчеркнул эксперт.
Третьим фактором, по оценке Мхитаряна, является катастрофическое состояние общего образования.
«Это означает, что качество школьного образования настолько снизилось, что многие выпускники не могут набрать даже минимальный проходной балл — 7,58 — по каждому экзамену, необходимый для поступления. В этом году беспрецедентные 258 бюджетных мест остались незаполненными, а общее число вакантных мест достигло 3100. То есть выпускники школ не способны сдать даже сравнительно несложные экзамены и получить положительную оценку. Ситуация приобрела по-настоящему катастрофические масштабы. Это означает, что "реформы", проводимые действующей властью в последние годы, привели лишь к одному результату — снижению качества образования, а число получающих высшее образование сократилось почти вдвое», — заявил он.
По словам эксперта, он не увидел со стороны ответственных государственных структур той обеспокоенности, которую, по его мнению, должна вызывать сложившаяся ситуация.
«На все это влияет некомпетентность тех, кто принимает решения. Если бы они обладали хотя бы минимальной компетентностью, то смогли бы принимать решения, способствующие повышению качества высшего образования, его развитию и предотвращению оттока преподавательских кадров», — заключил Мхитарян.