2026-ի առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 1,576 մլրդ դրամ
2026 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 1,643 մլրդ դրամ՝ ապահովելով առաջին կիսամյակի ճշտված ծրագրով կանխատեսված ցուցանիշի 106.0% կատարողական: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 14.7%-ով կամ 210.1 մլրդ դրամով:
2026 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 1,576 մլրդ դրամ՝ ապահովելով առաջին կիսամյակի ճշտված ծրագրի 83.2% կատարողական: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն աճել են 7%-ով կամ 103.6 մլրդ դրամով:
2026 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 67.3 մլրդ դրամ հավելուրդով՝ առաջին կիսամյակի համար ծրագրված 342.4 մլրդ դրամ պակասուրդի և նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 39.2 մլրդ դրամ պակասուրդի դիմաց:

Расходы государственного бюджета Армении в первом полугодии 2026 года составили 1,576 трлн драмов
Опубликована информация об исполнении государственного бюджета Республики Армения за первое полугодие 2026 года.
Согласно опубликованным данным, доходы государственного бюджета Армении в первом полугодии 2026 года составили 1,643 трлн драмов, что соответствует 106,0% уточнённого плана на данный период. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года доходы бюджета увеличились на 14,7%, или на 210,1 млрд драмов.
Расходы государственного бюджета за первое полугодие составили 1,576 трлн драмов, что соответствует 83,2% уточнённого плана. По сравнению с первым полугодием 2025 года расходы выросли на 7%, или на 103,6 млрд драмов.
По итогам первого полугодия 2026 года государственный бюджет Армении исполнен с профицитом в размере 67,3 млрд драмов, тогда как на этот период был запланирован дефицит в 342,4 млрд драмов. Для сравнения, за аналогичный период прошлого года бюджет был исполнен с дефицитом в 39,2 млрд драмов.