60 տոկոսով նվազել են հրազենի գործադրմամբ կատարված հանցագործությունները․ Նախարար (Տեսանյութ)
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը հուլիսի 18-ին Արարատի մարզում ամփոփել է ՆԳՆ Ոստիկանության 2026 թվականի առաջին կիսամյակի աշխատանքը։
Ներկա էին Ոստիկանության պետ-ՆԳ նախարարի տեղակալ Կամո Ցուցուլյանը, ՆԳ նախարարության և Ոստիկանության ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներ։
Քրեական ոստիկանության Արարատի մարզային վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատարը ներկայացրել է հաշվետու ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքը՝ անդրադառնալով առանձին հանցատեսակների դինամիկային։
2026 թվականի առաջին կիսամյակում վարչության կողմից գրանցվել է հանցագործության 324 դեպք։ Համապատասխանաբար 15,3 և 12,5 տոկոսով նվազել են ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունները։ Աճել են պետական իշխանության, ծառայության և կառավարման կարգի դեմ ուղղված հանցագործությունները։ 60 տոկոսով նվազել են հրազենի գործադրմամբ կատարված հանցագործությունները։ Բնակարանային գողությունների թիվը նվազել է 40, իսկ խարդախություններինը՝ 72,7 տոկոսով։
Համայնքային ոստիկանության Արտաշատի բաժնում հաշվետու ժամանակահատվածում գրանցվել է հանցագործության 602 դեպք, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պակաս է 9,3 տոկոսով։
Բացահայտված հանցագործությունների թիվը կազմել է 551՝ ընդհանուրի 91,5 տոկոսը։ Հանցագործությունների թվի նվազումը պայմանավորված է մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների նվազմամբ։ Աճել են հասարակական անվտանգության, հասարակական կարգի և բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունները։ 39,3 տոկոսով նվազել՝ սեփականության դեմ ուղղվածները։
Համայնքային ոստիկանության Արարատի բաժնում գրանցվել է հանցագործության 153 դեպք, բացահայտվել՝ 140-ը։ Բացահայտման արդյունավետությունը կազմել է 91,5 տոկոս։ Դեպքերի նվազումը պայմանավորված է գողությունների, խարդախությունների նվազմամբ։ 75 տոկոսով նվազել է սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների թիվը։
Վեց ամիսների ընթացքում Համայնքային ոստիկանության Վեդիի բաժնում գրանցված հանցագործության 238 դեպքից բացահայտվել՝ 215-ը կամ 90,3 տոկոսը։
Հանցագործությունների ընդհանուր թիվը նվազել է, ինչը պայմանավորված է սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների 59,4 տոկոս նվազմամբ։ Աճել են մարդու դեմ, ինչպես նաև հասարակական անվտանգության, հասարակական կարգի և բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունները։
Համայնքային ոստիկանության Մասիսի բաժնում գրանցվել է հանցագործության 652 դեպք, բացահայտվել՝ 593-ը։ Բացահայտման արդյունավետությունը կազմել է 91 տոկոս։ Հանցագործությունների թվի աճը հիմնականում պայմանավորված է հասարակական անվտանգության, հասարակական կարգի և բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների աճով։
Պարեկային ծառայության Արարատի մարզի գումարտակի ծառայողները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 20,5 տոկոսով ավելի հանցագործության դեպք են բացահայտել։ Տարբեր վարչական իրավախախտումներով կազմվել է 37 624 արձանագրություն՝ նախորդ տարվա համեմատ 11 տոկոսով ավելի։ Արարատի մարզում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների և վիրավորների թիվն աճել է, մինչդեռ զոհերի թիվը նվազել։
Ոստիկանության գվարդիայի Արտաշատի պետական պահպանության բաժնի պետը, ներկայացնելով բաժնի գործունեությունը, նշել է, որ հասարակական կարգի պահպանության և հասարակական անվտանգության ապահովմանն ուղղված միջոցառումներին զուգահեռ՝ Գվարդիայի ծառայողները նաև բացահայտել են մի շարք հանցագործություններ, ապահովել՝ պահպանվող օբյեկտների հուսալի պահպանությունը։
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել անձնակազմին կատարած պատասխանատու աշխատանքի համար՝ ընդգծելով, որ արձանագրված արդյունքները պետք է ամրապնդվեն շարունակական և հետևողական աշխատանքով։ Նախարարը մի շարք ուղղություններով հանձնարարականներ է տվել։ Արփինե Սարգսյանը մասնավորապես պահանջել է բարձրացնել գիշերային ծառայությունների արդյունավետությունը՝ տարբեր ստորաբաժանումների ներգրավմամբ կազմակերպելով համատեղ ծառայություններ։
Անդրադառնալով խարդախությունների դեմ պայքարին՝ նախարարը հանձնարարել է էապես ակտիվացնել օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքները՝ բացահայտելով ինչպես առանձին դեպքերը, այնպես էլ հնարավոր կազմակերպված սխեմաները։
Նախարար Սարգսյանը հետաքրքրվել է անչափահասների մասնակցությամբ կամ նրանց նկատմամբ կատարված հանցագործությունների դեպքերով և հանձնարարել է ուժեղացնել կանխարգելիչ աշխատանքը։
Կարևորվել է դպրոցներում հանդիպումների, իրազեկման միջոցառումների և ոստիկանություն–դպրոց համագործակցության շարունակական կազմակերպումը, որպեսզի ուսումնական տարվա մեկնարկից աշխատանքներն իրականացվեն նախապես մշակված և համակարգված ծրագրով։
Ընտանեկան բռնության յուրաքանչյուր դեպքի վերաբերյալ հանձնարարվել է ապահովել արագ, անհետաձգելի և մասնագիտական արձագանք՝ բացառելով հաղորդումների թերագնահատումն ու ձևական մոտեցումը։
Միաժամանակ ընդգծվել է անհետաձգելի բացահայտում պահանջող հանցագործությունների ուղղությամբ օպերատիվ միջոցառումների շարունակականությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը։
Տնտեսական հանցագործությունների հակազդման ուղղությամբ հանձնարարվել է ակտիվացնել աշխատանքները, այդ թվում՝ ընդերքի ապօրինի օգտագործման, ավազի հանքերի շահագործման և ոլորտում հնարավոր չարաշահումների բացահայտման ուղղությամբ։
Առանձին անդրադարձ է կատարվել ապօրինի զենք-զինամթերքի և թմրամիջոցների շրջանառության դեմ պայքարին։ Նախարարը նշել է, որ անհրաժեշտ է ակտիվացնել ինչպես բացահայտման, այնպես էլ կանխարգելման աշխատանքները՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով հնարավոր իրացման ուղիներն ու հանցավոր կապերը։
Սեռական ազատության և անձեռնմխելիության դեմ ուղղված հանցագործությունների վերաբերյալ նախարարը պահանջել է ցուցաբերել խիստ և անհանդուրժող հակազդեցություն՝ յուրաքանչյուր հաղորդման դեպքում ապահովելով անհետաձգելի արձագանք, դեպքի բոլոր հանգամանքների ամբողջական բացահայտում։
Հանձնարարվել է նաև առավել հետևողական պայքար իրականացնել քրեական հեղինակությունների, քրեական ենթամշակույթ կրող և դրան հարող անձանց նկատմամբ՝ բացառելով նրանց ազդեցության և հակաօրինական վարքագծի ցանկացած դրսևորում։ Միաժամանակ կարևորվել է թշնամական հարաբերություններ ունեցող անձանց հետ մշտական կանխարգելիչ աշխատանքի իրականացումը՝ հնարավոր բախումներն ու ծանր հետևանքները նախապես կանխելու նպատակով։
Նախարարն անդրադարձել է նաև անձնակազմի բարոյահոգեբանական վիճակին՝ ընդգծելով առողջ աշխատանքային միջավայրի, կարգապահության և ղեկավար կազմի անձնական պատասխանատվության կարևորությունը։
Պարեկային ծառայության մասով ընդգծվել է հերթափոխից առաջ հրահանգավորումների պատշաճ կազմակերպման անհրաժեշտությունը։ Նախարարը պահանջել է օրինախախտումների նկատմամբ լինել սկզբունքային և բացարձակ անհանդուրժող՝ միաժամանակ բացառելով վարորդների նկատմամբ կողմնակալ կամ ընտրողական վերաբերմունքը։
Նախարարը անդրադարձել է ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումներով պայմանավորված հանցագործությունների աճին և հանձնարարել ուժեղացնել կանխարգելիչ աշխատանքը՝ առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնելով առավել ռիսկային ճանապարհահատվածներին և պարբերաբար արձանագրվող խախտումներին։
Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է, որ որևէ ծառայող չպետք է կաշկանդվածություն ցուցաբերի իր լիազորություններն իրականացնելիս՝ անկախ այն հանգամանքից, թե օրինախախտն ինչ պաշտոն կամ դիրք է զբաղեցնում։ Օրենքի պահանջները պետք է հավասարապես կիրառվեն բոլորի նկատմամբ։
Ամփոփելով՝ նախարարը հանձնարարել է նշված բոլոր ուղղություններով սահմանել հստակ թիրախներ, ուժեղացնել միջստորաբաժանումային համագործակցությունը և ապահովել հանձնարարականների հետևողական կատարումը։

Преступления с применением огнестрельного оружия сократились на 60% — глава МВД Армении (видео)
Министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян 18 июля подвела итоги работы Полиции МВД за первое полугодие 2026 года в Араратской области.
В совещании приняли участие начальник Полиции — заместитель министра внутренних дел Камо Цуцулян, а также представители руководства МВД и Полиции.
Исполняющий обязанности начальника областного управления Уголовной полиции Араратской области представил результаты работы за отчетный период, уделив особое внимание динамике отдельных видов преступлений.
По его данным, в первом полугодии 2026 года управлением зарегистрировано 324 преступления. Число тяжких и особо тяжких преступлений сократилось соответственно на 15,3% и 12,5%. При этом увеличилось количество преступлений против государственной власти, государственной службы и порядка управления.
Количество преступлений, совершённых с применением огнестрельного оружия, снизилось на 60%. Число квартирных краж сократилось на 40%, а случаев мошенничества — на 72,7%.
В территориальном отделе Общинной полиции Арташата за отчетный период зарегистрировано 602 преступления, что на 9,3% меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Раскрыто 551 преступление, уровень раскрываемости составил 91,5%. Снижение общего числа преступлений обусловлено уменьшением количества преступлений против личности. Вместе с тем выросло число преступлений против общественной безопасности, общественного порядка и здоровья населения, тогда как преступления против собственности сократились на 39,3%.
В отделе Общинной полиции Арарата зарегистрировано 153 преступления, из которых 140 раскрыты. Уровень раскрываемости также составил 91,5%. Снижение преступности связано главным образом с уменьшением числа краж и мошенничеств. Количество преступлений против собственности сократилось на 75%.
За шесть месяцев в отделе Общинной полиции Веди было зарегистрировано 238 преступлений, из которых 215 раскрыты, что соответствует уровню раскрываемости 90,3%.
Общее число преступлений снизилось благодаря сокращению преступлений против собственности на 59,4%. В то же время увеличилось количество преступлений против личности, а также против общественной безопасности, общественного порядка и здоровья населения.
В отделе Общинной полиции Масиса зарегистрировано 652 преступления, из которых 593 раскрыты. Уровень раскрываемости составил 91%. Рост преступности в основном обусловлен увеличением числа преступлений против общественной безопасности, общественного порядка и здоровья населения.
Сотрудники батальона Патрульной службы Араратской области раскрыли на 20,5% больше преступлений по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. За различные административные правонарушения составлено 37 624 протокола, что на 11% больше, чем годом ранее.
В Араратской области по сравнению с первым полугодием прошлого года увеличилось количество дорожно-транспортных происшествий и число пострадавших, однако число погибших сократилось.
Начальник Арташатского отдела государственной службы охраны Полицейской гвардии, представляя результаты работы подразделения, отметил, что наряду с обеспечением общественного порядка и безопасности сотрудники Гвардии раскрыли ряд преступлений и обеспечили надежную охрану вверенных объектов.
Арпине Саргсян поблагодарила личный состав за проделанную работу, подчеркнув, что достигнутые результаты необходимо закрепить посредством последовательной и системной деятельности. Министр дала ряд поручений по различным направлениям.
В частности, она потребовала повысить эффективность несения службы в ночное время за счет организации совместного патрулирования с участием различных подразделений.
Говоря о борьбе с мошенничеством, министр поручила существенно активизировать оперативно-розыскную работу, уделяя внимание как раскрытию отдельных преступлений, так и выявлению возможных организованных преступных схем.
Министр также поинтересовалась случаями преступлений с участием несовершеннолетних или совершённых в отношении них и поручила усилить профилактическую работу.
Особое значение было придано проведению встреч и информационно-разъяснительных мероприятий в школах, а также развитию сотрудничества между полицией и образовательными учреждениями, чтобы к началу нового учебного года работа велась по заранее подготовленному и системному плану.
По каждому факту домашнего насилия поручено обеспечивать оперативное, безотлагательное и профессиональное реагирование, исключив недооценку поступающих сообщений и формальный подход к ним.
Одновременно была подчеркнута необходимость продолжения оперативных мероприятий по преступлениям, требующим незамедлительного раскрытия.
В сфере противодействия экономической преступности министр поручила активизировать работу, в том числе по выявлению фактов незаконного недропользования, эксплуатации песчаных карьеров и возможных злоупотреблений в этой сфере.
Отдельное внимание было уделено борьбе с незаконным оборотом оружия, боеприпасов и наркотических средств. По словам министра, необходимо усилить как работу по выявлению таких преступлений, так и профилактические меры, уделяя особое внимание каналам сбыта и преступным связям.
В отношении преступлений против половой свободы и половой неприкосновенности Арпине Саргсян потребовала применять максимально жёсткий и принципиальный подход, обеспечивая незамедлительное реагирование на каждое сообщение и всестороннее расследование всех обстоятельств.
Кроме того, министр поручила последовательно усилить борьбу с криминальными авторитетами, носителями криминальной субкультуры и лицами, связанными с ней, исключив любые проявления их влияния и противоправного поведения. Одновременно подчеркнута важность постоянной профилактической работы с лицами, находящимися в конфликтных отношениях, с целью предупреждения возможных столкновений и тяжких последствий.
Отдельно министр остановилась на морально-психологическом состоянии личного состава, подчеркнув важность здоровой рабочей атмосферы, соблюдения дисциплины и личной ответственности руководителей.
В части деятельности Патрульной службы была отмечена необходимость надлежащей организации инструктажей перед заступлением на смену. Министр потребовала принципиально и бескомпромиссно реагировать на любые нарушения закона, исключив при этом предвзятое или избирательное отношение к водителям.
Арпине Саргсян также обратила внимание на рост числа преступлений, связанных с нарушением правил дорожного движения, и поручила усилить профилактическую работу, сосредоточив особое внимание на наиболее опасных участках дорог и регулярно фиксируемых нарушениях.
Министр подчеркнула, что ни один сотрудник не должен испытывать давления или проявлять нерешительность при исполнении своих полномочий, независимо от должности или статуса правонарушителя. Требования закона должны одинаково применяться ко всем.
Подводя итоги совещания, Арпине Саргсян поручила определить по всем обозначенным направлениям чёткие целевые показатели, усилить взаимодействие между подразделениями и обеспечить последовательное исполнение данных поручений.