ՍԱՏՄ-ն հերքում է․ հիվանդ կենդանիների կաթի օգտագործման հիմնավորումներ չեն հայտնաբերվել
Հայաստանի Հանրապետության սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը ստուգումների տարեկան ծրագրի շրջանակում, ինչպես նաև սպառողներից ստացված բողոքների հիման վրա մշտապես վերահսկողական միջոցառումներ է իրականացնում Հայաստանում արտադրվող կաթնամթերքի բոլոր արտադրամասերում։
Ստուգումների արդյունքում անհամապատասխանություններ հայտնաբերվելու դեպքում Տեսչական մարմնի կողմից կասեցվում է տվյալ արտադրամասի արտադրական գործունեությունը մինչև հայտնաբերված խախտումները վերացնելը, իսկ վտանգավոր խմբաքանակները հանվում են շրջանառությունից և ոչնչացվում։
«ՌԴ անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայության՝ Ռոսսելխոզնադզորի, և ՍԱՏՄ-ի մասնագետների կողմից հուլիսի 14-ից 21-ը հայկական կաթնամթերքի չորս կազմակերպություններում համատեղ իրականացված վերահսկողության արդյունքերը ռուսական կողմը թեև դեռ չի տրամադրել, սակայն կարող ենք տեղեկացնել, որ այդ արտադրամասերի կողմից հիվանդ կենդանիների կաթի օգտագործման, ինչպես նաև այլ երկրներից ներմուծված հումքի կիրառման հիմնավորումներ ստուգման ընթացքում չեն հայտնաբերվել:
Ըստ ներկայացված փաստաթղթերի, արտադրության մեջ օգտագործվող հումքն անցել է լաբորատոր ստուգում և եղել է անվտանգ:
Տեսչական մարմինը հետևողական է որպեսզի սննդամթերքի արտադրության ողջ շղթան համապատասխանի սննդամթերքի անվտանգության մասին իրավական ակտերով սահմանված պահանջներին»։

Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов опровергает информацию: фактов использования молока от больных животных не выявлено
Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Республики Армения (ИОБПП) в рамках ежегодной программы проверок, а также на основании обращений потребителей, на постоянной основе проводит контрольные мероприятия на всех предприятиях по производству молочной продукции в Армении.
В случае выявления нарушений по итогам проверок инспекционный орган приостанавливает производственную деятельность соответствующего предприятия до устранения выявленных нарушений, а опасные партии продукции изымаются из оборота и уничтожаются.
«Российская сторона пока не представила результаты совместных контрольных мероприятий, проведенных с 14 по 21 июля специалистами Федеральной службы по ветеринарному и фитосанитарному надзору Российской Федерации (Россельхознадзор) и ИОБПП на четырех армянских предприятиях по производству молочной продукции. Вместе с тем можем сообщить, что в ходе проверки не были выявлены факты использования этими предприятиями молока от больных животных, а также сырья, импортированного из других стран.
Согласно представленным документам, используемое в производстве сырье прошло лабораторные исследования и было признано безопасным.
Инспекционный орган последовательно обеспечивает соответствие всей производственной цепочки требованиям законодательства в сфере безопасности пищевой продукции», — говорится в сообщении ИОБПП.