Վրաստանի պետական անվտանգության ծառայությունը հետաքննություն է սկսել էլեկտրաէներգիայի լայնածավալ անջատումների կապակցությամբ
Վրաստանի պետական անվտանգության ծառայությունը հետաքննություն է սկսել հուլիսի 24-ին և 25-ին երկրում էլեկտրաէներգիայի լայնածավալ անջատումների կապակցությամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 318-րդ՝ սաբոտաժի հոդվածով (պետական ձեռնարկության կամ այլ կարևոր օբյեկտների բնականոն գործունեության խաթարումը, ինչպես նաև դրանց վնասումը կամ ոչնչացումը՝ Վրաստանի պետական շահերին սպառնալու նպատակով)։
Նշենք, որ հոսանքազրկումները երկրով մեկ են եղել․ ամբողջ Վրաստանը մնացել էր առանց էլեկտրականության. երկաթուղին և Թբիլիսիի մետրոպոլիտենը ևս չէին գործում։
Ավելի ուշ «Վրաստանի պետական էլեկտրահամակարգ» ընկերությունը հայտնեց, որ էլեկտրամատակարարումը վերականգնվել է, իսկ տեղի ունեցածի պատճառները պարզվում են։
Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակ Շալվա Պապուաշվիլին իր հերթին լրագրողների հետ զրույցում էլեկտրաէներգիայի լայնածավալ այս անջատումները որակել էր որպես աննախադեպ երևույթ և նշել, որ եթե տեղի ունեցածը սաբոտաժ է կամ արտաքին միջամտության արդյունք, ապա հետաքննությամբ բոլոր հանգամանքները կպարզվեն։

Служба государственной безопасности Грузии начала расследование в связи с отключениями электричества в стране
Служба государственной безопасности (СГБ) Грузии в связи с произошедшими 24 и 25 июля фактами масштабного аварийного отключения электричества по всей стране начала расследование по статье о саботаже.
В распространенном в субботу заявлении СГБ говорится, что расследование начато по статье 318 уголовного кодекса Грузии (нарушение нормального функционирования государственного предприятия или других важных объектов, а также их повреждение/уничтожение с целью создания угрозы государственным интересам Грузии).
В субботу около 8:00 утра по тбилисскому времени (7:00 по Москве) вся Грузия осталась без электроэнергии, в связи с чем, как сообщалось, была остановлена Грузинская железная дорога, остановился Тбилисский метрополитен.
Позже в государственной компании Госэлектросистема Грузии заявили, что подача электроэнергии на данный момент восстановлена, а причины произошедшего выясняются.
Между тем, председатель парламента Грузии Шалва Папуашвили в беседе с журналистами назвал необычным факт масштабного отключения электричества в стране и выразил надежду, что все детали будут установлены.