Նարեկ Կարապետյան. Հայաստանը կարող է առաջ անցնել Ադրբեջանից նավթային անկման ֆոնին
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը ներկայացրել է տարածաշրջանային տնտեսական դինամիկայի փոփոխությունները՝ նշելով, որ Ադրբեջանի նավթի արդյունահանումը վերջին յոթ տարում նվազել է 30%-ով՝ օրական 750 000 բարելից հասնելով 500 000-ի։
Քանի որ Ադրբեջանի արտահանման 90%-ը կազմում են նավթն ու գազը, և երկիրը չունի դիվերսիֆիկացված արդյունաբերություն, այն լուրջ հետընթաց կապրի էլեկտրական տրանսպորտի տարածման ու նավթի գների սպասվող անկման պայմաններում։ Ըստ Կարապետյանի՝ ճիշտ աշխատանքի և ազգային ու սփյուռքի պոտենցիալի օգտագործման դեպքում Հայաստանն անխուսափելիորեն կկրճատի տնտեսական տարբերությունն ու առաջ կանցնի Ադրբեջանից։

Нарек Карапетян: Армения может опередить Азербайджан на фоне спада нефтедобычи
Член совета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян представил свою оценку изменений региональной экономической динамики, заявив, что за последние семь лет добыча нефти в Азербайджане сократилась на 30% — с 750 тыс. до 500 тыс. баррелей в сутки.
По его словам, поскольку около 90% азербайджанского экспорта приходится на нефть и газ, а экономика страны не располагает диверсифицированной промышленной базой, Азербайджан столкнётся с серьёзным экономическим спадом на фоне распространения электротранспорта и ожидаемого снижения мировых цен на нефть.
Как отметил Карапетян, при грамотной государственной политике и эффективном использовании потенциала Армении и армянской диаспоры страна неизбежно сократит экономический разрыв с Азербайджаном и сможет выйти вперёд.