«Թույլ տվեք անհապաղ զանգահարել կնոջը»․ Բաքվում պահվող Լյուդվիգ Մկրտչյանի փաստաբանը հրատապ դիմել է Ալիևին
Բաքվում արդեն 5.5 տարի պահվող հայ ռազմագերի Լյուդվիգ Մկրտչյանի փաստաբան «Հայ որբերի օգնության» ընկերության (SOAR) ղեկավար Լուսիանա Մինասյանը հրատապ և հրապարակային կերպով դիմել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին:
Ավելի վաղ փաստաբանը հայտնել էր, որ Լյուդվիգ Մկրտչյանն առողջական լուրջ խնդրի առաջ է կանգնած ու պայքարում է կյանքի համար։ 56-ամյա Մկրտչյանի մոտ լեյկոցիտների քանակը 14.27 է, ինչը նորմայից գրեթե կրկնակի բարձր է, որն ուղեկցվում է լայնածավալ բորբոքմամբ։ Նրա մոտ նաև սրտի ծանր ախտահարում կա` ձախ փորոքի հիպերտրոֆիա+դիաստոլիկ դիսֆունկիցա+աորտայի անբավարարություն: Հայ ռազմագերու մոտ հաճախակի գլխացավեր և գլխապտույտներ են լինում, կրծքավանդակի հատվածում էլ ցավեր է ունենում:
«Թույլ տվեք Լյուդվիգ Մկրտչյանին անհապաղ զանգահարել կնոջը՝ Հրանուշ Շահբազյանին։ Բավական է լռությունը։ Բավական է անորոշությունը։ Մեկ զանգ։ Հիմա»,- գրել է Մինասյանը։
Նա նշել է, որ Լյուդվիգ Մկրտչյանն արդեն ավելի քան 1 ամիս է չի խոսել կնոջ հետ: Վերջին անգամ նրանք զրուցել են հունիսի 19-ին։ Այդ զանգի ընթացքում Լյուդվիգը պատմել է, որ այնքան թույլ է զգացել իրեն, որ ուշաթափվել է։ Նրան տարել են սրտի հետազոտության, բայց դրանից հետո որևէ ախտորոշում, որևէ բացատրություն չի եղել: Միայն լիակատար լռություն։ Փաստաբանը հերթական անգամ ահազանգել է, որ Մկրտչյանի առողջական վիճակը գնալով վատթարանում է, իսկ ընտանիքը տեղեկություն չունի նրանից:
«Մեկ զանգը չի առողջացնի նրան, բայց կնոջը հնարավորություն կտա իմանալ՝ արդյո՞ք ամուսինը դեռ ողջ է և գիտակից վիճակում։ Սա մարդկային արժանապատվության նվազագույն դրսևորումն է»,- գրել է փաստաբանը:

«Разрешите ему немедленно позвонить жене»: адвокат удерживаемого в Баку Людвига Мкртчяна срочно обратилась к Алиеву
Адвокат армянского военнопленного Людвига Мкртчяна, который уже 5,5 года удерживается в Баку, руководитель благотворительной организации SOAR (Society for Orphaned Armenian Relief) Лусиана Минасян выступила с экстренным публичным обращением к президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву.
Ранее адвокат сообщила, что Людвиг Мкртчян столкнулся с серьезными проблемами со здоровьем и в настоящее время борется за жизнь. У 56-летнего Мкртчяна уровень лейкоцитов составляет 14,27, что почти вдвое превышает норму и свидетельствует о масштабном воспалительном процессе. Кроме того, у него диагностировано тяжелое поражение сердца: гипертрофия левого желудочка, диастолическая дисфункция и недостаточность аортального клапана. Армянский военнопленный также страдает от частых головных болей, головокружений и болей в области грудной клетки.
«Разрешите Людвигу Мкртчяну немедленно позвонить своей жене — Грануш Шахбазян. Хватит молчания. Хватит неопределенности. Один звонок. Сейчас», — написала Минасян.
Она отметила, что Людвиг Мкртчян уже более месяца не разговаривал с супругой. В последний раз они общались 19 июня. Во время того разговора Людвиг рассказал, что чувствовал себя настолько плохо, что потерял сознание. Его направили на кардиологическое обследование, однако после этого семья не получила ни диагноза, ни каких-либо объяснений. С тех пор — полное молчание. Адвокат вновь выразила обеспокоенность тем, что состояние здоровья Мкртчяна продолжает ухудшаться, в то время как его семья не располагает никакой информацией о нем.
«Один телефонный звонок не исцелит его, но даст его жене возможность узнать, жив ли ее муж и находится ли он в сознании. Это минимальное проявление человеческого достоинства», — подчеркнула адвокат.