Որքա՞ն են բարձր TRIPP-ի կյանքի կոչման շանսերն այս պահին. Սուրեն Սարգսյան
Բազմիցս նշել եմ, որ Թրամփի վարչակազմը Հարավային Կովկասում և, ինչու ոչ, նաև Կենտրոնական Ասիայում հասել է այնպիսի ակտիվության և ներգրավվածության մակարդակի, ինչպիսին չի հաջողվել ապահովել ԱՄՆ որևէ վարչակազմի՝ սկսած 1992 թվականից։
Իհարկե, դրա պատճառը միայն աշխարհաքաղաքական նպաստավավոր պայմանները չեն։ Բնականաբար, իր ազդեցությունն ունի նաև այն հանգամանքը, որ Ռուսաստանը կենտրոնացած է ուկրաինական պատերազմի վրա, ինչի հետևանքով նրա ներգրավվածությունն ու ազդեցությունը Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում էապես թուլացել են։ Նույնը վերաբերում է նաև Իրանին: Այդ հանգամանքն էլ հնարավորություն է տվել Թրամփի վարչակազմի, այս տարածաշրջանում առավել ակտիվ դերակատարության համար։
Սակայն այստեղ չափազանց կարևոր են նաև երկու առանցքային գործոններ, որոնք այս գործընթացը դարձրել են աննախադեպ արագ և արդյունավետ։
Առաջին գործոնը՝ Սթիվ Վիտկոֆը։
Ըստ առկա տեղեկությունների՝ TRIPP-ի ճարտարապետներից մեկը հենց Սթիվ Վիտկոֆն է։ Կենտրոնական Ասիան հենց TRIPP-ի միջոցով Թուրքիայի և Եվրոպայի հետ կապելու գաղափարը նույնպես վերագրվում է նրա թիմին։ Այս նախաձեռնությունը ոչ միայն տնտեսական և տրանսպորտային նշանակություն ունի, այլև կարևոր աշխարհաքաղաքական բաղադրիչ։ Կարևոր է նաև այն հանգամանքը, որ Վիտկոֆն ուղիղ կապ ունի Թրամփի հետ, ինչի արդյունքում բյուրոկրատական և սուբորդինացիոն խնդիրներ չեն ծագել նախագծի առաջնային փուլում (2025 փետրվար):
Իր հերթին հայ-ադրբեջանական հակամարտության լուծումը Վաշինգտոնին հնարավորություն է տալիս Ռուսաստանին զրկել Հարավային Կովկասում ազդեցություն պահպանելու նրա կարևորագույն լծակներից՝ հակամարտության շարունակական գոյության վրա խաղալու հնարավորությունից։
Երկրորդ կարևոր գործոնը այս գործընթացում Թրամփի վարչակազմի կառավարման ոճն է, որը աչքի է ընկնում բյուրոկրատական գործընթացների զգալի կրճատմամբ՝ մանավանդ կենսական նշանակության խնդիրների կյանքի կոչման հարցում՝ այդ թվում ուժի կիրառմամբ (բավական է հիշել, թե որքան արագ լուծվեցին Պանամայի նեղուցի, Վենեսուելայի և մի շարք այլ առկախված խնդիրներ):
Որոշումների կայացման գործընթացներն ընթանում են հնարավորինս արագ՝ առանց ավանդական բյուրոկրատական ձգձգումների, ինչը թույլ է տալիս օպերատիվորեն առաջ մղել նման մասշտաբային աշխարհաքաղաքական նախագծերը և լուծումներ տալ դրանց:
Այս համատեքստում կարևոր դեր ունի նաև այն, որ նախագահ Թրամփն անձամբ է ներգրավված գործընթացներում։ Միաժամանակ, Մարկո Ռուբիոն ղեկավարում է ոչ միայն Պետդեպարտամենտը, այլև Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատանքը, ինչը նպաստում է արտաքին քաղաքականության և ազգային անվտանգության համակարգերի առավել սերտ համակարգմանը։ Արդյունքում, տարբեր գերատեսչությունների միջև մրցակցությունն ու երկարատև միջգերատեսչական համաձայնեցումները նվազագույնի են հասցվում, իսկ որոշումների ընդունումն ու իրականացումը դառնում են ավելի արագ և արդյունավետ։
Ոչ Թրամփը, ոչ էլ նրա թիմի առանցքային անդամները երբեք չեն եղել բյուրոկրատներ։ Հենց այդ հանգամանքն է նրանց հնարավորություն տալիս հասկանալու, թե որքանով է բյուրոկրատիան բարդացնում քաղաքական որոշումների ոչ միայն կայացումը, այլ նաև կյանքի կոչումը, նույնիսկ այն դեպքում, երբ դրանք հրատապ և ռազմավարական նշանակություն ունեցող հարցեր են։
Այս առումով այս վարչակազմը շահեկանորեն տարբերվում է նախորդ՝ առանց բացառության բոլոր վարչակազմերից։ Սրանք, իհարկե, առանցքային, բայց ոչ բոլոր գործոններն են:
Իհարկե, մի շարք գործոններ էլ կան որոնք խանգարում են TRIPP-ի կյանքի կոչմանը՝ նույնիսկ այսքան լուրջ ջանքերի ներդրման պարագայում, սակայն դրանց կանդրադառնամ առանձին գրառմամբ»:

Сурен Саргсян: насколько высоки шансы реализации проекта TRIPP на данный момент?
Я неоднократно отмечал, что администрация Трампа достигла на Южном Кавказе и, почему бы не сказать, также в Центральной Азии такого уровня активности и вовлечённости, которого не удалось обеспечить ни одной американской администрации начиная с 1992 года.
Безусловно, причины этого заключаются не только в благоприятных геополитических обстоятельствах. Естественно, свою роль играет и тот факт, что Россия сосредоточена на войне в Украине, в результате чего её вовлечённость и влияние на Южном Кавказе и в Центральной Азии существенно ослабли. То же самое касается и Ирана. Именно эти обстоятельства предоставили администрации Трампа возможность играть более активную роль в регионе.
Однако здесь крайне важны также два ключевых фактора, которые сделали данный процесс беспрецедентно быстрым и эффективным.
Первый фактор — Стив Уиткофф.
Согласно имеющейся информации, одним из архитекторов TRIPP является именно Стив Уиткофф. Идея связать Центральную Азию с Турцией и Европой посредством TRIPP также приписывается его команде. Эта инициатива имеет не только экономическое и транспортное значение, но и важную геополитическую составляющую. Важно также учитывать тот факт, что Уиткофф имеет прямую связь с Трампом, благодаря чему на первоначальном этапе реализации проекта (февраль 2025 года) не возникло бюрократических и иерархических препятствий.
В свою очередь, урегулирование армяно-азербайджанского конфликта предоставляет Вашингтону возможность лишить Россию одного из ключевых инструментов сохранения влияния на Южном Кавказе — возможности использовать продолжающееся существование конфликта в своих интересах.
Второй важный фактор в этом процессе — стиль управления администрации Трампа, который характеризуется существенным сокращением бюрократических процедур, особенно в вопросах реализации задач жизненно важного значения, в том числе с применением силы (достаточно вспомнить, насколько быстро были решены вопросы, связанные с Панамским каналом, Венесуэлой и рядом других нерешённых проблем).
Процессы принятия решений проходят максимально оперативно, без традиционных бюрократических задержек, что позволяет быстро продвигать подобные масштабные геополитические проекты и находить решения по ним.
В этом контексте важную роль играет также то, что президент Трамп лично вовлечён в эти процессы. Одновременно Марко Рубио руководит не только Государственным департаментом, но и работой Совета национальной безопасности, что способствует более тесной координации между внешнеполитической и системой национальной безопасности. В результате конкуренция между различными ведомствами и длительные межведомственные согласования сводятся к минимуму, а принятие и реализация решений становятся более быстрыми и эффективными.
Ни Трамп, ни ключевые члены его команды никогда не были бюрократами. Именно это обстоятельство позволяет им понимать, насколько бюрократия усложняет не только принятие политических решений, но и их реализацию, даже когда речь идёт о срочных и стратегически важных вопросах.
В этом отношении нынешняя администрация выгодно отличается от всех предыдущих администраций без исключения. Разумеется, это лишь ключевые, но не все факторы.
Безусловно, существует также ряд факторов, которые могут препятствовать реализации TRIPP даже при столь серьёзных усилиях, однако к ним я обращусь в отдельной публикации».