Կյանքիս ուղղված սպառնալիքներ եմ զգում. Աննա Հակոբյան (Տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի տիկին Աննա Հակոբյանը հայտարարել է, որ ընտանիքներում բռնության թեման բարձրաձայնելուց հետո իր կյանքի նկատմամբ սպառնալիքներ է զգում։
«Ընտանիքներում բռնության թեմայի բարձրաձայնումից հետո կյանքիս ուղղված սպառնալիքներ եմ զգում։ Հուսով եմ՝ պետական ծառայությունները կկարողանան նման բան թույլ չտալ, որովհետև երկրի հեղինակությանը մեծ հարված կլինի, եթե վարչապետի տիկինը բռնության զոհ դառնա»,- ասել է նա։
Հակոբյանը դիմել է կանանց՝ կոչ անելով չլռել ընտանեկան բռնության դեպքերի մասին։
«Միայն մենք կարող ենք իրար օգնել և իրար պաշտպանել։ Պետք է սկսել համարձակ խոսել այս երևույթի մասին՝ հայտարարելով, որ այլևս չենք հանդուրժելու բռնությունը մեր ընտանիքներում։ Հնարավոր չի լինելու բոլորիս միաժամանակ ուժով լռեցնել»,- նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ կանայք չպետք է վախենան բարձրաձայնել խնդրի մասին։
«Մի՛ վախեցեք։ Ամենավատն արդեն մեզ հետ պատահել է։ Տարիներով ապրել հոգեբանական, ֆիզիկական, ֆինանսական, սեռական բռնության պայմաններում մղձավանջ է, որից պետք է դուրս գալ՝ հստակ հայտարարելով՝ չենք հանդուրժում այլևս»,- ասել է վարչապետի տիկինը։

«Я ощущаю угрозы своей жизни»: Анна Акопян выступила с заявлением (видео)
Супруга премьер-министра Армении Никола Пашиняна Анна Акопян заявила, что после того, как она начала публично поднимать тему домашнего насилия, стала ощущать угрозы своей жизни.
«После того как я начала открыто говорить о проблеме насилия в семьях, я ощущаю угрозы, направленные против моей жизни. Надеюсь, что государственные службы смогут не допустить ничего подобного, поскольку для авторитета страны станет серьезным ударом, если супруга премьер-министра станет жертвой насилия», — сказала она.
Акопян обратилась к женщинам с призывом не молчать о случаях домашнего насилия.
«Только мы сами можем помочь и защитить друг друга. Нужно начать смело говорить об этой проблеме, заявляя, что мы больше не намерены терпеть насилие в своих семьях. Невозможно будет заставить замолчать всех одновременно», — подчеркнула она.
По ее словам, женщины не должны бояться открыто говорить о происходящем.
«Не бойтесь. Самое страшное с нами уже произошло. Годами жить в условиях психологического, физического, финансового и сексуального насилия — это настоящий кошмар, из которого необходимо выйти, твердо заявив: мы больше не будем этого терпеть», — заявила супруга премьер-министра.