31/08/2023 23:25Ադրբեջանական քարոզչամեքենան լծվել է ՀՀ Զինված ուժերի մասին ապատեղեկատվություն տարածելու գործինՍա ադրբեջանական կողմի տարածած երրորդ ապատեղեկատվությունն է։
31/08/2023 22:14Ադրբեջանական կողմն օրվա մեջ երկրորդ ապատեղեկատվությունն է տարածել Հայաստանի սահմանին իրադրության վերաբերյալԱդրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը շարունակում է ապատեղեկատվություն տարածել։
31/08/2023 20:46Ադրբեջանը կեղծ լուրեր է տարածում սահմանին իրավիճակի վերաբերյալԱդրբեջանական կողմի տարածած հերթական ապատեղեկատվության մասին է հայտնում ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
31/08/2023 18:39«Մեր երեխեքի արյան հաշվին ապրում ու պաշտոններ են գրավում», «Պապիկյանը պետք է ծնկաչոք ներողություն խնդրի մեզնից, ոչ թե փախչի, թաքնվի»․ Անհետ կորած զինվորների ծնողներՄի քանի ծնողի ինքնազգացողությունը վատացել է, շտապ օգնություն են կանչել։
31/08/2023 15:14«Մենք չգիտենք՝ ձեր էրեխեքն ուր են, ինչ են․․․»․ քաշքշուկ՝ անհետ կորած զինվորների ծնողների և փոխնախարար միջև․ «Փաստինֆո»Նախարարության շենքում։
31/08/2023 14:11Ադրբեջանի ՊՆ-ի հաղորդագրությունը հերթական ապատեղեկատվությունն է․ ՊԲԱյդ մասին հայտնում են Արցախի ՊԲ-ից։
31/08/2023 13:54Պաշտպանության նախարարի հանդիպումը անհետ կորած զինծառայողների ծնողների հետ նախատեսված է վաղըԱյդ մասին Aysor.am-ին ասաց ՊՆ մամուլի խոսնակ Արամ Թորոսյանը։
31/08/2023 10:47Սուրեն Պապիկյանն այսօր կընդունի անհետ կորածների ծնողներինՆա նշել է, որ երեկ ուշ երեկոյան են հեռացել ՊՆ-ից, քանի որ իրենց մի գնդապետ փոխանցել է՝ վաղը իրենց կընդունի նախարարը:
30/08/2023 23:36Ադրբեջանը ապատեղեկատվություն է տարածել սահմանագոտու արևելյան հատվածում իրադրության վերաբերյալՀՀ ՊՆ հայտնում է ադրբեջանական կողմից տարածվող հերթական ապատեղեկատվության մասին։
30/08/2023 21:53Անհայտ կորած զինծառայողների ծնողները կգիշերեն պաշտպանության նախարարությունում․ Պապիկյանի հետ հանդիպման պահանջը չի բավարարվել«Մենք մնալու ենք ՊՆ-ում, գիշերելու ենք այստեղ»։
30/08/2023 18:22Անհետ կորածների ծնողները հրաժարվում են դուրս գալ ՊՆ շենքից․ հանդիպում են պահանջում Պապիկյանի հետԱնհետ կորածների ծնողները տևական ժամանակ է պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ հանդիպում են խնդրում:
30/08/2023 14:08Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Հայաստան այցելած Հնդկաստանի ազգային պաշտպանական քոլեջի պատվիրակությանըՀանդիպման ընթացքում պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է բանակում մեկնարկած բարեփոխումները:
29/08/2023 19:59Պապիկյանը հանձնարարել է բանակում չեզոքացնել արատավոր բարքերըՏեղի է ունեցել խորհրդակցություն։
29/08/2023 14:27Պապիկյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին ու պաշտպանության հարցերով նորանշանակ կցորդինՔննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր։
28/08/2023 16:14Էդվարդ Ասրյանը Հնդկաստանի ազգային պաշտպանական քոլեջի պատվիրակության հետ է հանդիպելՊՆ վարչական համալիրում։

27/09/2020 16:30We have casualties and injured: Armenia’s PM addresses the nation“The enemy must understand that all Armenians are standing by Artsakh, we are united as always, the Armenian people cannot be brought to knees,” the PM stated.
27/09/2020 16:12Armenia’s PM signs decision on declaring marital lawArmenia’s PM Nikol Pashinyan signed a decree on marital law.
27/09/2020 15:58Armenians receiving messages from false American number +18185464601: NSS urges population to follow official news only“The aim of these provocations is to create panic and to weaken the vigilance of the citizens.
27/09/2020 15:48Henrikh Mkhitaryan: Our children have the right to live in peace rather than hiding in sheltersI call on the international community to urgently stand up and to help stop the military actions against the regional peace and security.
27/09/2020 15:22Grandmother killed with her granddaughter, 9, as a result of Azerbaijani attack: Artsakh president's spokespersonHe said tens of civilians have been injured as a result of Azerbaijan’s aggression. Two civilians – a grandmother and her granddaughter, 9, were killed.
27/09/2020 15:11Armenia’s PM convenes urgent session of Security CouncilThe participants referred to the confrontation of the wide-scale military actions unleashed by the adversary in the Karabakh-Azerbaijan line of contact, proper counterattack by the Armenian Armed Forces and further steps.
27/09/2020 15:05Azerbaijan’s information about taking 6 settlements another informative provocation: MOD“The above mentioned is another informative provocation of Azerbaijani propaganda machine,” Stepanyan said.
27/09/2020 14:58Defense Army divisions destroyed adversary’s 4 helicopters, 15 UAVs, 10 tanks and fighting vehiclesThe casualties of the Defense Army are being clarified.
27/09/2020 14:43The Office of the Human Rights Defender of the Republic of Artsakh Launched A Fact-Finding Mission (photos)Initially, 2 casualties and tens of wounded are confirmed. In Stepanakert alone, more than 10 people were injured, including children and women. Human Rights Defender’s representatives visited a group of recovering wounded in the Stepanakert Republican Medical Center.
27/09/2020 14:28Council of Europe Secretary General calls for immediate end of military operation around Nagorno KarabakhWhen entering the Council of Europe, both countries committed themselves to solving the conflict by peaceful means, and this commitment is to be strictly respected.
27/09/2020 14:26Council of Europe Secretary General calls for immediate end of military operation around Nagorno Karabakh“I am gravely concerned about reports of military escalation of the Nagorno Karabakh conflict. I call on our Member States Armenia and Azerbaijan to show responsibility and restraint by immediately stopping hostilities.
27/09/2020 14:12Citizens registered in reserve mobilized: MOD spokesperson on general mobilization“With the instruction of the Ministry of Defense the works have already launched, after the adoption of relevant legal act, the main mobilization will launch,” she said.
27/09/2020 14:05Artsakh NA: We consider Azerbaijan's armed attack to be another link in the chain of mass and systematic attacks against Artsakh population“The large-scale offensive of Azerbaijan, during which civilians were also attacked, both in the capital Stepanakert and in the border settlements, is a cruel crime and entails international criminal responsibility for the military-political leadership of Azerbaijan.
27/09/2020 14:02SU-30 SM jets to be applied as needed: MOD representativeAsked whether the Armenian side has not discussed the usage of SU-30 SM in the actions, Hovhannisyan said all types of armor will be applied as needed.
27/09/2020 13:54Russian, Turkish FMs discuss escalation of the situation between Armenia and AzerbaijanRussian TASS reported about it citing a source from Turkey’s MFA.