15/07/2023 08:53Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն կրակ է բացել Վերին Շորժայի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբՀայտնում են ՀՀ ՊՆ-ից։
14/07/2023 20:03Ադրբեջանը Արցախի Մարտունու շրջանի ուղղությամբ կիրառել է ականանետՏեղի ունեցածի մասին հաղորդվել է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը։
14/07/2023 17:52Զինդատախազ Էլիզբարյանը ՊՆ հանրապետական կենտրոնական հավաքակայանի անձնակազմի հետ քննարկել է զորակոչին վերաբերող հարցերՀետևել է նաև բժշկակական հանձնաժողովի աշխատանքներին։
14/07/2023 16:09Ադրբեջանն այսօր 2-րդ անգամ Շուշիի շրջանում խախտել է հրադադարը՝ կիրառելով 60 մմ տրամաչափի ականանետՀայկական կողմում կորուստներ չկան։
14/07/2023 14:16Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Երասխում կառուցվող գործարանի ուղղությամբԱյս մասին հայտնում են պաշտպանության նախարարությունից։
14/07/2023 12:08Ադրբեջանցի զինծառայողն իրեն կախել է զորամասումՀարուցվել է քրեական գործ, հարցաքննվել են վկաները։
14/07/2023 11:22Ադրբեջանը Շուշիի շրջանում խախտել է հրադադարը՝ կիրառելով 82 մմ տրամաչափի ականանետ և ՁՀՆ֊7 նռնականետՀայկական կողմում կորուստներ չկան։
14/07/2023 09:18ՊԲ ստորաբաժանումներն Ասկերանի ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ կրակ չեն բացելԱյս մասին հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
14/07/2023 08:37Ադրբեջանցիները կրակ են բացել Ջիլի և Պարույր Սևակի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբԱյս մասին հայտնում են Պաշտպանության նախարարությունից։
13/07/2023 19:08«Շատ պատասխանատու գործ եք անում, ջանք ու եռանդ մի խնայեք, շատ սովորեք»․ Խաչատուրյանը՝ սպաներին ու զինծառայողներին«Դուք շատ կարևոր խնդիր եք լուծում»։
13/07/2023 15:45ՊԲ ստորաբաժանումները ամրաշինական աշխատանքներ չեն կատարել. Ադրբեջանը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել. ՊԲՊաշտպանության բանակը կրկին հերքում է ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը։
13/07/2023 13:16«Եթե իմանայի՝ էսպես էր լինելու, երկար կպահեի գրկիս մեջ». Անհետ կորած Գոռ Մովսիսյանի մայր (Hetq.am)Գոռի հայրը՝ Նորիկը, եռակցող է, իրենց մարզում՝ Արմավիրում, նրան ճանաչում են որպես լավ արհեստավոր։ Նորայի ասելով՝ տղաներից ավելի շատ Գոռին է հետաքրքրել հոր արհեստը։
13/07/2023 13:08Հակառակորդի կրակոցներից ՀՀ ԶՈՒ 2 զինծառայողի հրազենային վիրավորում ստանալու դեպքերի առթիվ քրվարույթներ են նախաձեռնվելԿատարվում են անհետաձգելի ապացուցողական և վարութային գործողություններ։

14/07/2020 15:26Ukrainian ambassador summoned to Armenia’s MFAShavarsh Kocharyan presented the assessment of the Armenian MFA of the statement of the Ukrainian MFA about the tensions on the Armenian-Azerbaijani border.
14/07/2020 15:13Situation on Artsakh-Azerbaijani Line of Contact calm: spokespersonTaking into consideration the actions in Tavush border zone, the Defense Army is undertaking additional measures to keep the moves of the enemy both on the front line and deeper under control,” Poghosyan said.
14/07/2020 14:55Armenian air forces hit Azerbaijani UAVArmenian Armed Forces Air Defense unit hit Azerbaijani unmanned aerial vehicle (UAV) on fire control, spokesperson of Ministry of Defense Shushan Stepanyan reports.
14/07/2020 14:45Armenia suffers two losses in military clashes on Armenian-Azerbaijani border“The Ministry of Defense shares the grief of the loss and expresses sympathies to the families, relatives and friends of the killed servicemen,” she said in a statement.
14/07/2020 14:32Moscow deeply concerned with situation on Armenian-Azerbaijani border: Kremlin spokesperson“We are deeply concerned with the shooting on the Armenian-Azerbaijani border. We urge the two parties to exert restraint and implement their commitments in conditions of ceasefire.
14/07/2020 14:14Azerbaijan reports about losses of 7 servicemen, including 4 officers“Besides general-mayor Hasimov and colonel Mirzeyev other five people were killed, including 2 officers,” Azerbaijani Defense Ministry reported.
14/07/2020 14:04CSTO urges Armenia and Azerbaijan to immediately restore ceasefire“The CSTO Secretariat expresses serious concern over the aggravation of the situation on the Armenian-Azerbaijani border that started from July 12 after military clashes between the armed forces of Armenia and Azerbaijan with the usage of heavy artillery and which resulted in casualties,” the statement said.
14/07/2020 13:33Baku confirms death of two high-ranking officers“Unfortunately, I must state that general-mayor Polad Hasimov and colonel Ilgar Mirzeyev died as a result of military clashes,” Veliev said.
14/07/2020 12:45Azerbaijan suffers new casualtiesEarlier Razm.info reported that Azerbaijani well-known journalist wrote that general-mayor Polad Hasimov and colonel Ilgar Mirzeev were killed.
14/07/2020 11:55Aggression against security of civilian population of Armenia will receive proportionate response: MFA spokespersonToday the civilian infrastructure of the city of Berd was shelled by unmanned combat aerial vehicles.
14/07/2020 11:26Adversary targets Berd’s civilian infrastructures, no casualties reportedThe adversary targeted the civilian infrastructures of the community with striking UAV, Ministry of Defense spokesperson Shushan Stepanyan reports.
14/07/2020 11:02Adversary fires at Berd community of Armenia’s Tavush regionThe Ministry of Foreign Affairs of Armenia will come up with a statement soon.
14/07/2020 09:26Armenian armed forces stop adversary’s tank: MOD spokespersonShe said currently the situation is relatively calm.
14/07/2020 09:01U.S. urges Armenia, Azerbaijan stop using force, adhere to ceasefireAs a Co-Chair of the OSCE Minsk Group, the United States remains strongly committed to helping the sides achieve a lasting, peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. We will remain actively engaged in efforts to accomplish that goal.
13/07/2020 19:24Armenia’s Ombudsman strictly condemns shelling of Armenian civilian community, targeting peaceful population (photos)The staff also received photos made after the attack which showed the damages.