ԶԼՄ. Մանչեսթերի մահապարտը նախնական ռազմական պատրաստությունն անցել Է Սիրիայում
Մանչեսթրում ահաբեկչական գործողություն կատարած Սալման Աբեդին առնվազն երկու անգամ եղել է Գերմանիայում, առաջին անգամ՝ 2015 թվականին, նա Սիրիայից Մեծ Բրիտանիա է վերադարձել Մայնի Ֆրանկֆուրտով (Հեսսենի երկրամաս): Ինչպես գրում Է Focus Online ինտերնետ-հրատարակությունը՝ վկայակոչելով իրավապահ մարմինների աղբյուրներ, իսլամիստը նախնական ռազմական պատրաստությունն անցել է արաբական հանրապետության տարածքում,  փոխանցում է ТАСС-ը:
Երկրորդ անգամ Աբեդին Գերմանիայում եղել է ահաբեկչությունից չորս օր առաջ. մայիսի 22-ի երեկոյան նա Դյուսելդորֆից (Հյուսիսային Հռենոս-Վեստֆալիա) ինքնաթիռով մեկնել է Մանչեսթեր: Ընդ որում՝ նրա անունը նշված չի եղել պոտենցիալ ահաբեկիչների ցուցակներում, որոնք իր տրամադրության տակ ուներ օդանավակայանը:
«Ամբողջ աշխարհի իսլամիստները միմյանց միջև կապ են պահպանում: Մենք պետք է պարզենք՝ նա Հեսսենում և Հյուսիսային Հռենոս-Վեստֆալիայում չի հանդիպել արդյոք մարդկանց, որոնց հետ մինչ այդ ծանոթացել Էր Սիրիայում», - հրատարակությունը մեջբերում Է իրավապահ մարմինների ներկայացուցչի խոսքը:

СМИ: Смертник из Манчестера прошел начальную военную подготовку в Сирии
Исполнитель теракта в Манчестере Салман Абеди как минимум два раза бывал в Германии, в первый раз - в 2015 году - он возвращался из Сирии в Великобританию через Франкфурт-на-Майне (земля Гессен). Как пишет интернет-издание Focus Online со ссылкой на источники в правоохранительных органах, исламист проходил начальную военную подготовку на территории арабской республики, передает ТАСС.
Во второй раз Абеди был в ФРГ за четыре дня до теракта - в понедельник вечером он вылетел из Дюссельдорфа (земля Северный Рейн-Вестфалия) в Манчестер. При этом его имя не значилось ни в каких списках потенциальных террористов, которыми располагал аэропорт. Сколько времени он пробыл в Германии, не уточняется.
«Исламисты по всему миру поддерживают связь между собой. Мы должны выяснить, не встречался ли он в Гессен и Северном Рейне - Вестфалии с людьми, с которыми познакомился до этого в Сирии», - приводит издание слова представителя правоохранительных органов.