Բաքվում ՌԴ դեսպանատունը պատրաստ է աջակցել Լապշինի արտահանձմանը
Բաքվում ՌԴ դեսպանատունն անհրաժեշտ աջակցություն է ցուցաբերելու Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին, եթե նա արտահանձնման մասին դիմում ներկայացնի: Այս մասին РИА Новости-ին հայտնել է Ադրբեջանում ռուսական դեսպանատան մամուլի խոսնակ Դենիս Ապաշկինը:
«Դեսպանատունը կապի մեջ է Ա. Լապշինի փաստաբանի և նրա բարեկամների հետ: Մենք մեզ իրավասու չենք համարում մեկնաբանել ադրբեջանական դատարանի կայացրած վճիռը: Դեսպանատունը շարունակելու է իր լիազորությունների շրջանակում մասնակցել բլոգերի իրավունքների պաշտպանության գործին», - ասել է Ապաշկինը:
Մեկնաբանելով Լապշինի հնարավոր արտահանձնումը Ռուսաստան՝ նա հիշեցրել է, որ ՌԴ-ի և Ադրբեջանի միջև կնքվել է դատապարտյալների վերաբերյալ պայմանագիր, որը թույլ է տալիս պատիժը կրել տվյալ դատապարտյալի քաղաքացիության երկրում:
«Եթե Ա. Լապշինը ցանկանա օգտվել պայմանագրի առաջարկած հնարավորությունից, ապա դեսպանատունը նրան անհրաժեշտ աջակցություն կցուցաբերի», - ընդգծել է Ապաշկինը:

Посольство РФ готово содействовать в экстрадиции Лапшина из Азербайджана
Посольство РФ в Баку окажет необходимое содействие осужденному в Азербайджане блогеру Александру Лапшину, гражданину России и Израиля, если он обратится с просьбой о передаче, заявил РИА Новости пресс-атташе посольства Денис Апашкин.
«Посольство находится в контакте с адвокатом А. Лапшина и его родственниками. Не считаем себя вправе комментировать решение азербайджанского суда. Посольство и дальше в рамках своей компетенции будет принимать участие в защите прав А. Лапшина», — заявил Апашкин.
Комментируя возможную экстрадицию Лапшина в РФ, пресс-атташе посольства напомнил, что между «Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой заключен договор о передаче осужденных для отбывания наказания в стране их гражданства».
«Если А. Лапшин захочет воспользоваться возможностью, предусмотренной этим договором, то посольство окажет ему все необходимое содействие», — подчеркнул он.