Ռոք` նոն-ստոպ` 1 օր ու գիշեր
Ռոքի սիրահարները 1 օր ու գիշեր նոն-ստոպ ռեժիմով ռոք երաժշտություն կկարողանան վայելել Սևանի ափին: Օգոստոսի 28-ին «Մայամի» հանգստյան գոտում կանցկացվի «Երաժիշտները Հանուն Խաղաղության» միջազգային երաժշտական առաջին փառատոնը: Այն նախաձեռնել և կազմակերպել է «Ֆորշ Ընդ Ֆրենդս» ընկերությունը` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հովանավորությամբ, ինչպես նաև ՀՀ Տրասնպորտի և կապի, Սփյուռքի, Մշակույթի նախարարությունների աջակցությամբ:
Ինչպես այսօր ասուլիսում հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տարածքային տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը, նախաձեռնությունը համապատասխանում է մեր պետականության քաղաքականության խնդիրներին. «Քանի որ փառատոնը միջազգային է` հանրավորություն է տալու թե ներքին զբոսաշրջության զարգացմանը, թե Հայաստանը` որպես փառատոններ կազմակերպող երկիր միջազգային շուկայում ներկայանալու խնդրի լուծմանը»:
«Հույս ունենք այս փառատոնը դարձնել ավանդական, և որ այն անցկացվի ոչ միայն ամռանը: Բանակցություններ ենք սկսել ԱՄՆ մի շարք հայտնի երաժիշտների հետ, որոնք տարբեր մասնավոր և պետական մարմինների աջակցությամբ, հուսանք, մյուս տարի կմասնակցեն փառատոնին»,- ասաց «Ֆորշ Ընդ Ֆրենդս» ընկերության հիմնադիր նախագահ Ֆորշը:
Նրա խոսքով, այս տարի փառատոնին կմասնակցեն հիմնականում ռոք ժանրի խմբեր. Հայաստանից` Ֆորշ և «Ռե Մինոր», «Քրոսսռոդս», «Ռեինկարնացիա», «Դորիանս», «Բամբիռ», Վրաստանից` «Սթրինգ», «Բաքուր», «Սմայլ», «Վովա Մագիլաձե», «Զումբալենդ» և Անգլիայից` «Ամրիտա»: Ընդհանուր առմամբ, կլինի թվով 75 մասնակից: Վրացական խմբերից մեկը կատարում է ֆոլկ-ավանգարդ-ջազ-ռոք ոճում:
«Կարևորը, որ մեր ընտրած խմբերը կատարում են իրենց սեփական երգերը, և ոչ թե Բիթլզ կամ այլ հայտնի խմբերի երգացանկից», - ընդգծեց նա:
Ֆորշը նշեց, որ հանդիսատեսի մուտքը կլինի տոմսերով: Տոմսի գինը դեռ որոշված չէ, սակայն այն, հավանաբար, չի անցնի 5000 դրամից, որի մեջ կներառվի նաև ճանապարհածախսը:
Երգիչը նաև տեղեկացրեց, որ նմանատիպ մի համերգ էլ նախատեսվում է անցկացնել աշնան վերջին` Լեռնային Ղարաբաղում:

Rock, non stop, 1 day and night
The rock lovers will have an opportunity to enjoy non stop rock music on Sevan beach. On 28 August in “Miami” resort will take place the first international musical festival called “Musicians for Peace”. It was initiated and organized by “Forsh and Friends” company by the support of RA Ministry of Economy, as well as RA Transport and communication, Diaspora, Culture Ministries.
As Mekhak Apresyan the Head of Tourism and Regional Economic Development Department at Ministry of Economy, told during the press conference today, the initiation coincides with the political issues of our statehood, “As the festival is international, it will help the development of inner tourism and will present Armenia in the international market as a country organizing festivals.”
“We hope to make this festival traditional and to organize it not only in summer. We have started negotiations with a series famous musicians who by the support of different private and governmental bodies will take part in the festival next year”,- said Forsh the founding president of “Forsh and Friends” company.
By his words this year in the festival will take part groups mainly in rock genre: Forsh and “Re Minor”, “Crossroads”, “Reincarnation”, “Dorians”, “Bambir” from Armenia, “String”, “Baqur”, “Smile”, “Vova Magiladze”, “Zumbalden” from Georgia and “Amrita” from England. There will be 75 participnats in general. One of the groups is playing in folk-vanguard-jazz-rock style.
“The chosen groups are playing their own songs and not Beatles or from other famous groups, and that is important”, - he mentioned.
Forsh also noted that the entrance is by tickets. The price of the tickets is not decided yet, but it probably, will not be more than 5000 AMD, in which will also be included the travel price.
The singer also informed that such kind of concert will be held at the end of the autumn in Nagorno Karabakh.