Տիկնիկների երկորդ կյանքը` Հայաստանի տիկնիկային թանգարանում
Հունվարին Հ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում տեղի է ունենալու Տիկնիկների թանգարանի պաշտոնական բացման արարողությունը: Ինչպես հայտնեց թատրոնի տնօրեն Ռուբեն Բաբայանը` թատրոնին վերջապես հաջողվել է լուծել անհրաժեշտ ցուցափեղկերի խնդիրը, և թատրոնի արխիվում եղած տիկնիկները ներկայացնել լայն հասարակությանը:
Տեղեկացնենք, որ թանգարանը, որը գտնվում է Տիկնիկային թատրոնի ներսում, կրելու է թատրոնի հիմնադիրներից մեկի` Պավլոս Բորոյանի անունը, ով իր համառության շնորհիվ կարողացել է հասնել նրան, որ 1975 թ-ին Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը թույլատրել է տիկնիկների թանգարան բացել:
Աշխարհում գործող եզակի տիկնիկային թանգարանների կողքին Հայաստանի տիկնիկների թանգարանը աշխարհին ներկայացնելու է ոչ միայն խաղարկային տիկնիկներ, այլև տարբեր երկրների ազգային տիկնիկներ ու տիկնիկների էսքիզներ: Թանգարանի ոչ խաղարկային տիկնիկների թվում են նաև Հնդկաստանի տարբեր նահանգների ազգային տարազներով տիկնիկները, որոնք տարիներ առաջ նվիրել է Հնդկաստանի վարչապետը:
Բացի այդ` թանգարանում ներկայացվելու են 1982 թ-ի Հայաստանում տեղի ունեցած Անդրկովկասյան երկրների առաջին տիկնիկային փառատոնի շրջանակներում ներկայացված Խորհրդային միության երկրների նկարիչների աշխատանքները, որոնց մի մասը հենց այն ժամանակ Հայաստանի ղեկավարությանը հաջողվել է պահել Երևանի տիկնիկային թատրոնում:
Երևանի տիկնիկային թատրոնը շուրջ 6 տարի համագործակցում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հետ և տիկնիկների փոխանակում է կատարում այլ երկների հետ: Այսպիսով, թատրոնն ունի անգլիական, ղազախական, բուլղարական ու այլ ազգային տիկնիկներ: Թատրոնի տիկնիկների շարքում իրենց ուրույն տեղն են գրավում նաև նվեր-տիկնիկները, այդ թվում` չինական ազգային տիկնիկը, որը թատրոնին նվիրել է Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը և նոր զելանդական տիկնիկը, որը նվիրել է ՀՀ երկրորդ նախագահի կինը`Բելլա Քոչարյանը:
Հարկ է նշել նաև, որ տարբեր փորձությունների ու պատմությունների միջով անցած Տիկնիկների թանգարանը, որի տիկնիկները ոչ միայն գողացվել են, այլև վաճառվել են անխիղճ ղեկավարնների կողմից, այսօր իր ֆոնդում ունի շուրջ 300 տիկնիկ: Այս տիկնիկները, չնայած 2002 թ-ին վերանորոգվել են Լինսի հինադրամի օժանդակությամբ, սակայն առայժմ չեն ցուցադրվելու ամբողջությամբ:
Ցուցադրվելու են տիկնիկների միայն մի մասը, որոնց համար առաջին ցուցափեղկը կառուցվել է մոտ 5 տարի առաջ Երևանի Կենտրոն համայնքի թաղապետ, ներկայումս` Երևանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի աջակցությամբ, ևս 4 ցուցափեղկերի կառուցման համար միջոցներ է հատկացրել Մշակույթի նախարարությունը, իսկ մնացած 3-ը կառուցվել են Տիկնիկային թատրոնի միջոցներով:

The second life of puppets in the Armenian Puppet Theatre Museum
In the state puppet theatre after H. Tumanyan will take place the ceremony of official opening of the Puppet Museum. As the director of the museum Ruben Babayan told the theatre at last succeeded to solve the problem of the show-windows, and to present the puppets that were in the archive to the society.
The museum that is inside the theatre will be named after one of the founders of the theatre Pavlos Boroyan, who during his life time managed to persuade the Culture Ministry of Armenia to open the puppet museum in 1975.
In the world there are few puppet museums and the Armenian Puppet Museum is among them already. It will present to the world puppets that are of different nationalities.
There will also be presented the works of the painters of the former Soviet Union that in 1982 were presented in the Transcaucasian countries.
The Puppet theatre of Yerevan cooperates with the Armenian Foreign Ministry for 6 years already and exchanges puppets with different countries. So the theatre has puppets from England, Kazakhstan, Bulgaria and other countries. There are also gift-puppets which have there unique place within the puppets of the theatre. There are two puppets one of which is presented to the theatre by Hasmik Poghosyan, the RA Culture Minister and the other one by the wife of the second President of Armenia Bella Kocharyan.
This museum which during the difficult period of its existence has been robbed and sold by the pitiless directors of the today has around 300 puppets in its fund. Those puppets though have been repaired in 2002 by the support of “Lins” fund, are not being shown completely yet.
One part of the puppets will be shown only for which the first show-window has been built around 5 years before by the help of the acting Mayor of Yerevan Gagik Beglaryan. The other 4 show-windows are supported by the Culture Ministry and the other 3 by the means of Puppet Theatre.