Բաքվի ջարդեր. 20 տարի է անցել
Տիկին Սոնյան արդեն 20 տարի է, ինչ փորձում է մոռանալ այս օրը ու հաջորդող մի քանի ամիսները: Պատմում է, որ ընտանիքով թեյ էին խմում, երբ ադրբեջանցի հարևանուհին շնչակտուր մտավ իրենց տուն ու խնդրեց իրերը հավաքել ու շտապ հեռանալ քաղաքից:
«Ինչի՞ համար, հարցում եմ ես նրան, իսկ նա լաց է լինում»,- Aysor-ին պատմեց 80-ամյա տիկին Սոնյան, ապա մի բաժակ թեյ հյուրասիրեց իրեն հյուրընկալված լրագրողին:
1990 թվականի հունվարի 13-ին սկսվեցին Բաքվի հայկական ջարդերը: Հունվարի 19-ին, երբ արդեն ավարտվել էին հայկական ջարդերը, Բաքվում հայտարարվում է արտակարգ դրություն: Խորհրդային զորքերն Ադրբեջանի մայրաքաղաք են հասնում այն ժամանակ, երբ բռնությունները հայ բնակչության նկատմամբ ավարտվել էին և քաղաքում, ըստ էության, հայ չէր մնացել:
Արդեն 20 տարի անց` տիկին Սոնյային հյուր է գալիս հարևանուհին` հայուհի, և կրկին Բաքվի ջարդերից մազապուրծ փրկված:
Տիկին Անյան Բաքվի քոլեջներից մեկում էթիկայի դասախոս էր, ասում է` երբեք չի մոռանա այն օրը, երբ դասերի ավարտից հետո հանգիստ տուն էր գնում ծայրամասում գտնվող քոլեջից, և այն, ինչ տեսավ քաղաքի կենտրոնում, ահասարսուռ էր:
«Օրական հազարավոր հայեր էին բարձում բեռնատարներն ու քշում, ճանապարհին պատվեր կար, ամեն բեռնատարից գոնե 30 հոգու պիտի սպանեին: Այսօր արդեն չգիտեմ էլ, թե ո՞նց եղավ, որ այդքանի միջից ես կենդանի մնացի»,- արցունքներն աչքերին Aysor-ին պատմեց տիկին Անյան:
Ապա երկու հարևանուհիները նայում են իրար, հուշում, որ այսօր հատկապես պատրաստ չեն որևէ հարցի պատասխանել, և հավելում, որ սովորական օրերին էլ իրենք իրար մեջ անգամ չեն խոսում այդ օրերից, միայն երբեմն ասում են. «Թող անիծվի էն շունը, որ սպանեց մեր էրեխեքին»:
Եթե փախստական տատիկներն այսօր տանը նստած փորձում են մոռանալ արհավիրքը, ավելի երիտասարդները շտապում են աշխատանքի. նրանք չեն կարող թույլ տալ, որ իրենց տատիկներն ու պապիկները նվազագույն թոշակով ապրեն, սակայն նրանց սրտում էլ խորն է հետքը:
«Հա, ամեն օր աշխատում ենք, գումար ենք վաստակում, ու մի կերպ յոլա ենք գնում: Եվ գիտե՞ք, թեկուզ Բաքվում մեր կյանքը շատ ու շատ ավելի լավ էր, բայց երբեք բարի հուշով չենք հիշում, կամ նախանձով, երբեք ու երբեք»,- ասաց աշխատանքի շտապող Ասյան:
Իսկ Գարեգինի վրա ջարդերը հիվանդագին ազդեցություն են թողել. արդեն 20 տարի է` ամեն օր նա հավաքում է ճամպրուկը, գնում կանգառ ու սպասում Խոջալուի ավտոբուսին. «Էսօր էլ չեկավ, ամեն համարի ավտոբուս կա, և ոչ մի ավտոբուսի վրա գրված չի Խաջալու, էսօր էլ չգնացի տուն, բայց ոչինչ վաղը կգնամ»:

Massacres of Baku: 20 years passed
It is 20 years already that Mrs. Sonya tries to forget this terrifying day and the several months that followed it. They were drinking tea with their family, she tells, when their Azerbaijani neighbor entered their home hardly breathing and asked them to gather their staffs and to leave the city quickly.
“Why?- I am asking her, and she keeps crying”, - 80 year old Mrs. Sonya told to the Aysor.am reporter and treated her a cup of tea.
On 13 January in 1990 the Armenian massacres in Baku started. On January 19 when the Armenian massacres ended they announced an emergency situation in Baku. The Soviet Army reached the capital city when the violence against Armenian people had already finished and no Armenian was left there in the city.
After 20 years Mrs. Sonya meets another Armenian neighbor who has also escaped from the massacres in Baku.
Mrs. Anya was a professor of ethics in one of the colleges in Baku. She says she will never forget the day when after classes she was walking home calmly and saw a scene opening in front of her eyes in the center of the city which horrified her.
“Thousands of Armenians were being loaded into the tracks and driven away every day. There was an order to kill at least 30 Armenians from each track. Today I do not even know how it happened that I stayed alive”, - told Mrs. Anya to the Aysor.am reporter through tears.
Then the two neighbors looked at each other, and said that today, and especially today, they are not able to answer any question, then they added that even on usual days they do not speak about that horrible day. They remember it only by saying “Let the dog that killed our kids be coursed.”
While the refugee old women are sitting at home and try to forget the disaster the younger generation hurries to the work, as they can’t allow their grannies and grandpas to live with the pension only, but deep in their hearts they have scars of massacres too.
“Yes, we do work everyday, we gain money, and try to survive somehow. And you know, though in Baku our life was much better we have not preserved any good memories”, - told Asya who was hurrying to work.
On Garegin the massacres have left painful influence. It is 20 years already that he is packing his bags, is going to the station and is waiting for the bus which will take him to Khojalu “It didn’t arrive today too. There is every kind of bus here, but none of them is taking to Khojalu, I didn’t return home today too. But, never mind I will go home tomorrow.”