Սերժ Ավեդիկյանի ֆիլմը` հաղթող Կաննի փառատոնում
Ամփոփվեցին Կաննի 63-րդ կինոփառատոնի արդյունքները: Կարճամետրաժ ֆիլմերի շարքում լավագույնը ճանաչվեց ֆրանսահայ ռեժիսոր, պրոդյուսեր, սցենարիստ և դերասան Սերժ Ավեդիկյանի «Շան պատմություններ» («Chienne d’Histoire») ֆիլմը:
Նշենք, որ Սերժ Ավեդիկյանը ծնվել է 1955 թ.-ին Երևանում: Նրա աշխատանքներից են հայ հանդիսատեսի կողմից սիրված «Ուղևորություն դեպի Հայաստան», «Մայրիկ», «Արամ» և «Հանցագործների բանակը» ֆիլմերը:
Կաննի փառատոնի Ոսկե արմավենու ճյուղը այս տարի հանձնվեց ռեժիսոր Վիրասետակուլա Ապիչատպոնգային` «Քեռի Բունմին, ով կարող է հիշել իր անցած կյանքները» ֆիլմի համար:
Գրան-պրին, ըստ kinogallery.com-ի, շնորհվել է ռեժիսոր Քսավիե Բովուային` «Աստվածների և մարդկանց մասին» ֆիլմի համար: Լավագույն ռեժիսոր է ճանաչվել Մատյե Ամալռիկը, լավագույն սցենարիստ` Լի Չոն-դոնը:
Այս տարի Կաննում լավագույն դերասանուհի ճանացվեց Ժյուլիետ Բինոշը, իսկ լավագույն դերասանները երկուսն են` Քսավիե Բարդեմը և Էլիո Գերմանոն:
Կաննի կինոփառատոնի Ոսկե տեսախցիկը հանփնվեց Միշել Ռովեին, Ժյուրիի մրցանակը` Մամախատ Սալեխ Խարունուին:

The results of the 63rd Cannes festival were summed up. In the number of the short films the best was recognized the film of the French Armenian director, producer, screen writer and actor Serzh Avedikyan, “Chienne d’Histoire”.
Serzh Avedikyan is born in 1955 in Yerevan. “Trip to Armenia”, “Mother”, “Aram” and “An Army of Criminals” are from the favorite films of the Armenian audience which are taken by him.
The branch of the Golden Palm received director Virasetakula Apichatpongafor his film “Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives”
The Grand Prix went to the director Ksavie Bovua for his film “Of Gods and Men”. The best director was named Mattie Amalrik and the best screen writer was Li Chon-Don.
The best actress was awarder Juliet Binosh and the best actors Ksavie Bardemand Elio Germano.
The Golden Camera was given to Mishel Roven and the prize of Jury was given to Mamakhat Salekh Kharunui.