Սերժ Ավեդիկյանի ֆիլմը` հաղթող Կաննի փառատոնում
Ամփոփվեցին Կաննի 63-րդ կինոփառատոնի արդյունքները: Կարճամետրաժ ֆիլմերի շարքում լավագույնը ճանաչվեց ֆրանսահայ ռեժիսոր, պրոդյուսեր, սցենարիստ և դերասան Սերժ Ավեդիկյանի «Շան պատմություններ» («Chienne d’Histoire») ֆիլմը:
Նշենք, որ Սերժ Ավեդիկյանը ծնվել է 1955 թ.-ին Երևանում: Նրա աշխատանքներից են հայ հանդիսատեսի կողմից սիրված «Ուղևորություն դեպի Հայաստան», «Մայրիկ», «Արամ» և «Հանցագործների բանակը» ֆիլմերը:
Կաննի փառատոնի Ոսկե արմավենու ճյուղը այս տարի հանձնվեց ռեժիսոր Վիրասետակուլա Ապիչատպոնգային` «Քեռի Բունմին, ով կարող է հիշել իր անցած կյանքները» ֆիլմի համար:
Գրան-պրին, ըստ kinogallery.com-ի, շնորհվել է ռեժիսոր Քսավիե Բովուային` «Աստվածների և մարդկանց մասին» ֆիլմի համար: Լավագույն ռեժիսոր է ճանաչվել Մատյե Ամալռիկը, լավագույն սցենարիստ` Լի Չոն-դոնը:
Այս տարի Կաննում լավագույն դերասանուհի ճանացվեց Ժյուլիետ Բինոշը, իսկ լավագույն դերասանները երկուսն են` Քսավիե Բարդեմը և Էլիո Գերմանոն:
Կաննի կինոփառատոնի Ոսկե տեսախցիկը հանփնվեց Միշել Ռովեին, Ժյուրիի մրցանակը` Մամախատ Սալեխ Խարունուին:

Фильм Сержа Аведикяна – лучший на Каннском фестивале
Лучшим короткометражным фильмом, по итогам 63-го Каннского кинофестиваля, признан фильм режиссера Сержа Аведикяна «Chienne d’Histoire» (Собачьи истории).
Отметим, что французский режиссер, продюсер, сценарист, актер Серж Аведикян родился в Ереване 1 декабря 1955 года. Среди его работ – известные и полюбившиеся армянскому зрителю фильмы «Путешествие в Армению», «Майрик» (Мама), Арам и «Армия преступников».
Триумфатором 63-го Каннского кинофестиваля стал фильм режиссера Вирасетакула Апичатпонга «Дядя Бунми, который может вспомнить свои прошлые жизни» («Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives»). Фильм под новым углом взглянул на идеи перевоплощения и реинкарнаций. Как сообщает kinogallery.com , Вирасетакула стал первым тайским режиссером, который удостоился такой высокой чести.
Гран-при фестиваля присужден режиссеру Ксавье Бовуа за фильм «О богах и людях». Лучшим режиссером в Каннах признан Матье Амальрик («Турне»), а лучшим сценаристом - Ли Чон-дон («Поэзия»).
По итогам 63-го Каннского кинофестиваля лучшей актрисой признана Жюльетт Бинош, сыгравшая в фильме «Заверенная копия», лучшим актером стали Хавьер Бардем («Красота») и Элио Германо («Наша жизнь»).
Золотая камера каннского кинофестиваля вручена Мишель Рове (Año Bisiesto), приз жюри - Мамахат-Салех Харуну («Мужчина, который плачет»).