Արցախում կայացած ընտրությունները մեծ նշանակություն ունեն
Նախօրեին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում կայացած խորհրդարանական ընտրությունները մեծ նշանակություն ունեն: Այս մասին ասուլիսին հայտարարեց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Կարելի է ասել, որ ԼՂՀ-ի պետականության կայացման և Արցախի հիմնահարցի կարգավորման գործում այս ընտրությունների անցկացման փաստը, ինչպես նաև այն, որ դրանք անցկացվում են բավականին լավ մակարդակով, և որ ԼՂՀ իշխանությունները ձևավորվում են ընտրությունների արդյունքում, ամենալուրջ ռեսուրսներից մեկն է, որը կարող է ԼՂՀ-ն օգտագործել` Ադրբեջանի հետ ունեցած հարաբերություններում»,- մանրամասնեց Ս. Մինասյանը:
Ասուլիսին ներկա քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը նշեց. «Վերջին 20 տարիների ընթացքում ԼՂՀ-ն ապացուցեց, որ ինքը կայացած պետություն է, շատ ավելի կայացած, քան շատ ու շատ երկրներ, որոնք ֆորմալ իմաստով ճանաչված են միջազգային հանրության կողմից և ներկայացված են ՄԱԿ-ում»:
Ե. Բոզոյանի կարծիքով` Եվրամիությունն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները պետք է փոխեն իրենց դիրքորոշումն այս ընտրությունների հետ կապված: Նա հույս հայտնեց, որ կգա ժամանակ, երբ ԵՄ-ն ու ԱՄՆ-ն «պատվիրակներ կուղարկեն` Արցախում տեղի ունեցող ընտրություններին մասնակցելու»:

С.Минасян: Выборы в НКР имеют важное значение
Состоявшиеся накануне в Нагорно-Карабахской Республике парламентские выборы имеют важное значение. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции политолог Сергей Минасян.
«Можно констатировать, что в становлении государственности НКР и урегулировании вопроса Нагорного Карабаха факт проведения этих выборов, а также высокий уровень их проведения и формирования властей НКР в результате выборов, один из самых серьезных ресурсов, который может быть использован Нагорным Карабахом в отношениях с Азербайджаном», - разъяснил С.Минасян.
Присутствующий на пресс-конференции политолог Ерванд Бозоян отметил, что в течение 20-ти лет Нагорно-Карабахская Республика доказала, что является состоявшимся государством, намного более состоявшимся, чем многие страны, в формальном смысле признанные международным сообществом и представленные в ООН.
По мнению Е.Бозояна, Евросоюз и Соединенные Штаты должны изменить свою позицию в связи с этими выборами. Политолог выразил надежду, что придет время, когда ЕС и США «будут отправлять делегатов для участия в проходящих в НКР выборах».