Հունիսի 14-ին Նավասարդի տոնն է
Հնագույն տոների մասին բազմաթիվ տեղեկություններ կան, սակայն դրանց տոնելու կոնկրետ օրերը հայտնի չեն: Ըստ համապատասխան հետազոտական տվյալների` Նավասարդի տոնը նախկինում նշվել է ամառային արևադարձից մեկ շաբաթ առաջ, որն այժմյան օրացույցով համապատասխանում է հունիսի 14-ին:
Նավասարդը եղել է յոթօրյա տոնակատարություն, մասնակցել են տարբեր խավերի մարդիկ: «Ազգային տոների մասին վերհիշելը, դրանք տոնելն արվում է ինքնությունը պահպանելու, ազգային արմատներին վերադառնալու համար»,- ասաց Վիկտոր Համբարձումյանի տուն-թանգարանի տնօրեն, տոմարագետ Գրիգոր Բրուտյանը` հավելելով, որ արքունիքը նախկինում հավաքվել է Նպատ լեռան ստորոտին և մեծ շուքով նշել Նավասարդը:
Ավանդույթի համաձայն` արդեն 4 տարի է, ինչ նշվում է տոնը: Բրուտյանի խոսքերով, ծիսական կերակուրներից պարտադիր է եղել հարիսան` պատրաստված նորահաս ցորենով և զոհաբերված կենդանու մսով:
Բանաստեղծուհի Անահիտ Սարգսյանն էլ նշեց, որ Նավասարդի տոնակատարության ժամանակ պատահական երգ ու պարեր չեն եղել, միայն` ազգային ու ազգագրական: Նավասարդի չորրորդ օրը նորահաս ցորենի մեծարման օրն էր, իսկ 6-րդ օրը` ամուսնությունների:
Ի դեպ, հունիսի 14-ին, ժամը 9-ին Սունդուկյանի անվան թատրոնի հարակից տարածքից ավտոբուսները ցանկացողներին կտանեն դեպի Արագածոտնի մարզ` Արագածի լանջերին տոնելու Նավասարդի տոնը:

Navasard to be marked on June 14
According to research data, in the past Navasard was marked a week before summer solstice, which by modern calendar is June 14.
Navasard was a festivity lasting 7 days, with various strata people taking part in it. “Recollecting national holidays, marking them is aimed at keeping our identity, returning to our national roots,” Viktor Hambardzumyan House-Museum Director, calendarologist Grigor Brutyan said adding that in the past the court gathered at the foot of Mount Npat and solemnly marked Navasard.
It is the fourth year that the holiday will be marked, by tradition. According to Brutyan, harissa was served as ritual dish, cooked of newly matured wheat and sacrifice meat.
According to poetess Anahit Sargsyan, not common but only national folk and ethnographic songs and dances were performed during Navasard celebration. Navasard’s 4th day was newly matured wheat reverence day and the 6th marriage day.
By the way, on June 14, at 09:00am buses will carry passengers from Sundukyan Theater neighboring territory to Aragatsotn region to mark Navasard on the slopes of Mount Aragats.