ՀՀ նախագահն ընդունել է Քաթարի նորանշանակ դեսպանին
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի մամլո գրասենյակը, Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Քաթարի Պետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իբրահիմ Աբդ Ալ-Ռահման Ալ-Մուղայսիբը (նստավայրը` Թեհրան):
Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և ասել, որ Հայաստանը կարևորում է Քաթարի, ի թիվս արաբական այլ երկրների, հետ համագործակցության զարգացումը:
Նախագահը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում Քաթարի Պետությունում ՀՀ դեսպանի նշանակմամբ և միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքի աշխուժացմամբ` հիմք կդրվի արդյունավետ փոխգործակցության:
Դեսպան Ալ-Մուղայսիբն ասել է, որ Քաթարը հետաքրքրված է Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հնարավորություններով և մտադիր է բարձր մակարդակի փոխայցերի կազմակերպման միջոցով կոնկրետ պայմանավորվածություններ ձեռք բերել տարբեր ոլորտներում համագործակցության շուրջ:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ: ՀՀ Նախագահն անթույլատրելի է համարել հակամարտությանը կրոնական բնույթ հաղորդելու Ադրբեջանի փորձերը` ափսոսանք հայտնելով, որ որոշ իսլամական երկրներ հաճախ աջակցում են այդ փորձերին:
Դեպանն ասել է, որ Քաթարը պաշտպանում է ԼՂ խնդիրը բացառապես խաղաղ միջոցներով լուծելու մոտեցումը և չի կարծում, թե այս հակամարտությունը կրոնական հիմք ունի:

Президент Армении принял новоназначенного посла Катара
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня новоназначенного посла Государства Катар в Армении Ибрагима Абд Аль-Рахмана Аль-Мухайсиба (резиденция в Тегеране) в связи с вручением верительных грамот.
Как сообщает пресс-служба президента, Серж Саргсян поздравил посла с назначением на должность и отметил, что Армения придает большое значение развитию сотрудничества с арабскими странами, в том числе, с Катаром.
Глава государства выразил надежду, что с назначением посла Армении в Катаре и активизацией межправительственной комиссии будет заложена основа эффективного взаимодействия.
Посол Аль-Мухайсиб отметил, что Катар заинтересован возможностью инвестиций в Армении и намерен посредством организации визитов на высшем уровне достичь конкретных договоренностей по сотрудничеству в различных сферах.
Стороны обменялись мнениями по вопросу урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Президент Армении Серж Саргсян счел непозволительными попытки Азербайджана придать религиозный характер нагорно-карабахскому конфликту и выразил сожаление, что многие исламские страны часто поддерживают эти попытки.
Посол отметил, что Катар поддерживает подход к урегулированию конфликта исключительно мирным путем, и не считает, что этот конфликт имеет религиозную основу.