Ադրբեջանցիները կանխատեսում են Եվրադատարանի վճիռները
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում այսօր կքննարկվի դատապարտված Աշոտ Հարությունյանի դստեր Արուսյակ Հարությունյանի հայցը Հայաստանի դեմ: 1952թ ծնված դատապարտյալը մահացել էր 2009 թվականին Կոշի քրեակատարողական հիմնարկում:
Դատապարտվածի դուստրը հայցը ներակայացրել է իր հոր անունից: Մասնավորապես նա նշել է, որ խախտվել են Մարդու իրավունքների Եվրոպական կոնվենցիայի § § 1, 2 և 3-ի 3-րդ և 4-րդ հոդվածները:
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական 1նյուզ.ազ գործակալությունն անդրադարձել է այդ թեմային, վերնագրելով հոդվածը «Եվրադատարանը հունիսի 15-ին Հայաստանի դեմ որոշում կկայացնի»: Կարելի՞ է արդյոք ենթադրել, որ ադրբեջանական նշված գործակալությունն «իր մարդն» ունի Եվարդատարանում: Կամ թե նրանց հանգիստ չեն տալիս հայտնի գուշակ Միշել Նոստրադամուսի կարողությունները, և ադրբեջանական լրագրողները որոշել են իրենց ուժերը փորձարկել դատական վճիռների կանխատեսումների մեջ:
Թեև, ինչպես արդեն բազմիցս նշվել է մամուլում, Եվրադատարանում իրենց լոբբիստների շնորհիվ Ադրբեջանին հաջողվում է ոչ միայն նախօրոք տեղեկացված լինել լսումների արդյունքների մասին, այլ նաև հաջողությամբ իրենց շահերն առաջ քաշել այդ դատական ատյանում:

Азербайджанские журналисты предугадывают решение Евросуда
Во вторник, 15 июня, в Европейском суде по правам человека будет рассмотрена жалоба против Армении дочери осужденного Ашота Арутюняна, 1952 года рождения, скончавшегося в 2009 году в пенитенциарном учреждении Кош.
В высшей инстанции будет рассмотрена жалоба покойного Ашота Арутюняна, дочь которого, Арусяк Арутюнян, продолжила заявление от имени своего отца. В частности, она указала на нарушение статьей 3 и 6 § § 1, 2 и 3 Европейской конвенции по правам человека.
Примечательно, что азербайджанское агентство 1ньюс.аз озаглавило информационную заметку по данной теме «15 июня Евросуд вынесет решение против Армении». Следует ли понимать, что у азербайджанского агентства есть «свой человек» в Европейском суде по правам человека? Или, может быть, слава известного прорицателя Мишеля Нострадамуса не дает им покоя, и азербайджанские журналисты решили попробовать свои силы в предугадывании судебных вердиктов?
Хотя, как неоднократно упоминалось в прессе, благодаря своим лоббистам в Евросуде, Азербайджану удается не только быть заранее осведомленным об исходе того или иного слушания, но и успешно проталкивать свои интересы в данной судебной инстанции.