Ադրբեջանցիները կանխատեսում են Եվրադատարանի վճիռները
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում այսօր կքննարկվի դատապարտված Աշոտ Հարությունյանի դստեր Արուսյակ Հարությունյանի հայցը Հայաստանի դեմ: 1952թ ծնված դատապարտյալը մահացել էր 2009 թվականին Կոշի քրեակատարողական հիմնարկում:
Դատապարտվածի դուստրը հայցը ներակայացրել է իր հոր անունից: Մասնավորապես նա նշել է, որ խախտվել են Մարդու իրավունքների Եվրոպական կոնվենցիայի § § 1, 2 և 3-ի 3-րդ և 4-րդ հոդվածները:
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական 1նյուզ.ազ գործակալությունն անդրադարձել է այդ թեմային, վերնագրելով հոդվածը «Եվրադատարանը հունիսի 15-ին Հայաստանի դեմ որոշում կկայացնի»: Կարելի՞ է արդյոք ենթադրել, որ ադրբեջանական նշված գործակալությունն «իր մարդն» ունի Եվարդատարանում: Կամ թե նրանց հանգիստ չեն տալիս հայտնի գուշակ Միշել Նոստրադամուսի կարողությունները, և ադրբեջանական լրագրողները որոշել են իրենց ուժերը փորձարկել դատական վճիռների կանխատեսումների մեջ:
Թեև, ինչպես արդեն բազմիցս նշվել է մամուլում, Եվրադատարանում իրենց լոբբիստների շնորհիվ Ադրբեջանին հաջողվում է ոչ միայն նախօրոք տեղեկացված լինել լսումների արդյունքների մասին, այլ նաև հաջողությամբ իրենց շահերն առաջ քաշել այդ դատական ատյանում:

Azerbaijani 1NewsAz agency has released an article entitled “The European Court to rule against Armenia in June 15,” referring to the hearing to be held on June 15 by the European Court in case of Ashot Haroutyunian, born in 1952, who died in prison in Kosh in 2009. The case by late Ashot Haroutyunian is being continuing by his daughter, Arousiak Haroutyunian, who applied to the Court and pointed at violation of some articles of the European Convention on Human Rights.
It’s unclear whether the Azerbaijani agency has its own informant at the European Court that it can make such kind of categorical statements ahead of heariong on what will the court rule on the case. Or may be this is an act of fortune-telling by the Azerbaijani agency that is envious of Michel Nostradamus’s laurels.
However, it was repeatedly mentioned in media, that Azerbaijan turns out well not only in terms of being informed about certain cases and results of hearings, but successfully promotes their interests in the European Court.