Ըստ հետազոտության` առաջին տեղում խաղաղության խնդիրն է
«Մարքեթինգի հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ն այս տարի Հայաստանում անց է կացրել հետազոտություն, որտեղ ներառված են եղել տարբեր հարցեր` տնտեսական խնդիրներից` մինչև հայ-թուրքական հարաբերություններ:
Այսօր այս մասին լրագրողներին տեղեկացրեց «Մարքեթինգի հայկական ասոցիացիայի» նախագահ Արամ Նվասարդյանը:
Բանախոսը նշեց, որ ներկայացված ծրագրին աջակցել է «Եվրասիական մոնիտոր» հետազոտական ցանցը, որը Հայաստանում գործունեություն է իրականացվում 2006 թ.-ից ի վեր և որի նպատակն է ներկայացնել մասնակից երկրների սոցիալ-տնտեսական վիճակը, վերաբերմունքը կառավարության, պետական այլ մարմինների գործունեության նկատմամբ, ինչպես նաև` ներկայացնել արդի հիմնախնիդրների վերաբերյալ կարծիքները:
«Մենք ունենք նաև թեմատիկ բլոկ. ունեցել ենք հետազոտություններ էնեգետիկ հիմնախնդիրների վերաբերյալ, եղել են հարցումներ` կապված ռուսաց լեզվի օգտագործման հիմնախնդիրների հետ, լրատվամիջոցների վիճակի»,- տեղեկացրեց Արամ Նավասարդյանը:
Բանախոսը վերջին հետազոտության թեմատիկայից ներկայացրեց ֆինանսական ճգնաժամը:
«Ֆինանսական ճգնաժամի վերաբերյալ 4-րդ չափումն է, որ կատարում ենք Հայաստանում, բավական մեծ մտահոգություն կար բնակչության մոտ»,- շեշտեց Արամ Նավասարդյանը և հավելեց, որ Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցած միջադեպից հետո հարցաթերթիկների վրա հարցերի հերթականությունը փոխվել է. ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը 2-3-րդ տեղում էր, իսկ առաջին տեղում տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման հարցն էր:

Issue of peace prioritized, according to surve
The Armenian Marketing Association NGO has conducted a survey this year in Armenia addressing broad range of issues – from economic problems to Armenia-Turkey relations.
Armenian Marketing Association Chairman Aram Navasardyan told reporters today.
According to the speaker, the program was implemented with the support of the Eurasian Monitor Research Agency functioning in Armenia since 2006, aiming at representing member countries’ socio-economic situation, attitude towards government and other state bodies activities as well as representing opinions on present-day problems.
“We also conducted surveys according to themes – surveys on energy problems, use of Russian language, media condition,” Mr. Navasardyan said.
One of the recent surveys regarded the financial crisis, the speaker said.
“We conducted the 4th survey on financial crisis in Armenia, people are much concerned about the problem,” Mr. Navasardyan stressed adding that after the incident on Artsakh-Azerbaijan border the sequence of questions on the questionnaires has changed: now the financial-economic crisis is in the 2 or 3rd place, and the issue of regional peace is prioritized.