«Արցախի հարցում արդյունավետություն ապահովում է միայն ԵԱՀԿ ՄԽ-ն»
Այսօր Երևանում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ համատեղ ասուլիսում, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) հակամարտության կարգավորմանը, ՌԴ նախագահը նշել է, որ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման բանակցությունների այլ ձևաչափերը պետք է փոխադարձաբար ընդունելի լինեն բոլորի, այդ թվում նաև կողմերի համար:
Հարցին, թե պաշտոնական Մոսկվան ինչպե՞ս է վերաբերում ԼՂ հարցով բանակցային գործընթացի ձևաչափը փոխելուն` Մինսկի խմբի համանախագահության կազմն ընդլայնելու կամ այլ հարթակ (ՄԱԿ, Իսլամական կոնֆերանսի կազմակերպություն և այլն) տեղափոխելու առաջարկներին, Դմիտրի Մեդվեդևը պատասխանեց, որ «կարևորն արդյունքն է, այլ ոչ թե կիրառվող ինստիտուտները», ապա հավելեց. «Այն միջնոդրական ինստիտուտները, որոնք օգտագործվում կամ առաջարկվում են, պետք է փոխադարձաբար ընդունելի լինեն` այդ թվոմ նրա կողմերի համար»:
ՌԴ նախագահի խոսքերով, եթե ներկայացվող առաջարկները կողմերի համար կասկածելի են կամ անհիմն, ապա չի կարելի նրանց պարտադրել` ընդունելու դրանք: Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ եթե, այնուամենայնիվ, կողմերը նոր միջնորդություն ընդունեն` Մոսկվան նույնպես կընդունի այն:
«Գլխավորը, որ արդյունավետ լինի»,- ընդգծել է Դ. Մեդվեդևն ու հավելել, որ այսօր ինչ-որ արդյունավետություն ապահովում է միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը:

“Only the OSCE Minsk Group is fruitful in Artsakh issue”
Today on the joint press conference with the President of the Armenian Republic Serzh Sargsyan the President of the Russian Federation touched upon the normalization process of the Nagorno Karabakh (Artsakh) conflict settlement and mentioned that the other formats of the talks should be mutually acceptable for the all, the sides in that number.
To the question what the official Moscow thinks about the issue of changing the format of the NKR negotiation process, i.e. enlarging the staff of Minks Group co-chairs, or moving to another platform Dmitri Medvedev answered that the important thing is the result and not the institutes used. He added that the mediating institutes that are utilized or suggested should be mutually acceptable, for its sides in that number.
According to the RF president if the presented suggestions are suspicious or groundless, then they shouldn’t be obliged to accept them. At the same time he mentioned if, however the sides accept the new mediation Moscow will accept it too.
“The fruitfulness is the most important thing,” underlined D. Medvedev and added that today the mentioned fruitfulness is provided by the OSCE Minks Group.