«Արցախի հարցում արդյունավետություն ապահովում է միայն ԵԱՀԿ ՄԽ-ն»
Այսօր Երևանում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ համատեղ ասուլիսում, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) հակամարտության կարգավորմանը, ՌԴ նախագահը նշել է, որ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման բանակցությունների այլ ձևաչափերը պետք է փոխադարձաբար ընդունելի լինեն բոլորի, այդ թվում նաև կողմերի համար:
Հարցին, թե պաշտոնական Մոսկվան ինչպե՞ս է վերաբերում ԼՂ հարցով բանակցային գործընթացի ձևաչափը փոխելուն` Մինսկի խմբի համանախագահության կազմն ընդլայնելու կամ այլ հարթակ (ՄԱԿ, Իսլամական կոնֆերանսի կազմակերպություն և այլն) տեղափոխելու առաջարկներին, Դմիտրի Մեդվեդևը պատասխանեց, որ «կարևորն արդյունքն է, այլ ոչ թե կիրառվող ինստիտուտները», ապա հավելեց. «Այն միջնոդրական ինստիտուտները, որոնք օգտագործվում կամ առաջարկվում են, պետք է փոխադարձաբար ընդունելի լինեն` այդ թվոմ նրա կողմերի համար»:
ՌԴ նախագահի խոսքերով, եթե ներկայացվող առաջարկները կողմերի համար կասկածելի են կամ անհիմն, ապա չի կարելի նրանց պարտադրել` ընդունելու դրանք: Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ եթե, այնուամենայնիվ, կողմերը նոր միջնորդություն ընդունեն` Մոսկվան նույնպես կընդունի այն:
«Գլխավորը, որ արդյունավետ լինի»,- ընդգծել է Դ. Մեդվեդևն ու հավելել, որ այսօր ինչ-որ արդյունավետություն ապահովում է միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը:

Медведев в вопросе Карабаха приоритет отдал МГ ОБСЕ
В вопросе урегулирования карабахского конфликта эффективность на сегодняшний день обеспечивает только Минская группа ОБСЕ. Такое заявление сделал президент России Д. Медведев на совместной пресс-конференции с президентом РА С. Саргсяном в рамках своего визита в Армению.
На вопрос о том, как он относится к изменению формата переговорного процесса по карабахскому конфликту, в частности, к изменению числа сопредседателей или переводу процесса на другую площадку (ООН, Организация Исламская конференция и т.д.), глава российского государства ответил, что «важен результат, а не применяемые институты». Однако при этом он подчеркнул, что все изменения, связанные с форматом переговоров, должны быть приемлемы для всех, в том числе и для сторон конфликта.
По словам Д. Медведева, если предложения вызывают сомнение у сторон или безосновательны, то нельзя их навязывать, требовать их принятия. В то же самое время президент России сказал, что если стороны согласятся на новое посредничество, то и Москва также примет его и не будет против.