Այս տարի Հայաստան է եկել 600.000 այցելու
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Ազգային մրցունակության հիմնադրամի տնօրեն Բեկոր Փափազյանը տեղեկացրեց, որ այս տարի Հայաստան է եկել 600 000 այցելու, որը 10 տոկոսով ավելին է, քան անցյալ տարվա ցուցանիշը: Նա նշեց, որ տարեց տարի նկատվում է այցելուների թվի աճ:
Ասուլիսին ներկա Տուրիզմի ինստիտուտի ռեկտոր Ռոբերտ Մինասյանն իր հերթին նշեց, որ պետք է տարբերել զբոսաշրջիկ և այցելու հասկացությունները, քանի որ այցելուների մի մասը իջևանում է հարազատների բնակարաններում և զբոսաշրջիկներ չի համարվում:
«Մարդն ազատ է, որտեղ կցանկանա, այնտեղ էլ կմնա»,- շեշտեց Ռ. Մինասյանը:
Տուրիզմի ինստիտուտի ռեկտորը զբոսաշրջության ոլորտում կարևորեց կազմակերպված տուրիզմը, որը Հայաստանում քիչ տոկոս է կազմում: Այստեղ, բանախոսի վստահեցմամբ, «երկրի ճանաչելիության խնդիրն է»:
Զբոսաշրջությունը զարգացնելու համար, Ռ. Մինասյանը առաջարկեց արտերկրում ակտիվ գովազդային աշխատանքներ տանել և նշեց, որ այսօր այդ աշխատանքները թերի են:

Поток туристов в Армении вырос на 10%
Число туристов, посетивших Армению в этом году, составило 600 000 человек, что на 10% больше, по сравнению с показателем аналогичного периода 2009 года. Об этом в ходе встречи с представителями СМИ в Ереване сообщил исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Армении (ФНКА) Бекор Папазян.
По его словам, рост потока туристов в Армению наблюдается из года в год.
Присутствовавший на пресс-конференции ректор Института туризма Роберт Минасян в свою очередь отметил, что следует отличать понятия визитеров и туристов, поскольку часть посетивших страну остается в гостях у родственников и туристами они не считаются.
В связи с этим Р. Минасян подчеркнул важность создания организованного туризма, который пока составляет небольшой процент. Именно в этом, по его словам, состоит «вопрос узнаваемости страны».
Ректор Института туризма в целях развития отрасли предложил вести активную рекламную кампанию за границей, так как на сегодняшний день она весьма скудна.