Այս տարի Հայաստան է եկել 600.000 այցելու
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Ազգային մրցունակության հիմնադրամի տնօրեն Բեկոր Փափազյանը տեղեկացրեց, որ այս տարի Հայաստան է եկել 600 000 այցելու, որը 10 տոկոսով ավելին է, քան անցյալ տարվա ցուցանիշը: Նա նշեց, որ տարեց տարի նկատվում է այցելուների թվի աճ:
Ասուլիսին ներկա Տուրիզմի ինստիտուտի ռեկտոր Ռոբերտ Մինասյանն իր հերթին նշեց, որ պետք է տարբերել զբոսաշրջիկ և այցելու հասկացությունները, քանի որ այցելուների մի մասը իջևանում է հարազատների բնակարաններում և զբոսաշրջիկներ չի համարվում:
«Մարդն ազատ է, որտեղ կցանկանա, այնտեղ էլ կմնա»,- շեշտեց Ռ. Մինասյանը:
Տուրիզմի ինստիտուտի ռեկտորը զբոսաշրջության ոլորտում կարևորեց կազմակերպված տուրիզմը, որը Հայաստանում քիչ տոկոս է կազմում: Այստեղ, բանախոսի վստահեցմամբ, «երկրի ճանաչելիության խնդիրն է»:
Զբոսաշրջությունը զարգացնելու համար, Ռ. Մինասյանը առաջարկեց արտերկրում ակտիվ գովազդային աշխատանքներ տանել և նշեց, որ այսօր այդ աշխատանքները թերի են:

600.000 visitors arrived in Armenia this year
Today on the meeting with the journalists the director of the Fund of national competitiveness Bekor Papazyan said that 600.000 visitors have arrived to Armenia this year, which exceeds the rating of the last year with 10%. He also mentioned that there can be noticed a growth of visitors year by year.
The rector of the institute of Tourism Robert Minasjan who was also present at the meeting mentioned that we should differentiate the tourist and visitor concepts as a part of the visitors stays in the homes of their relatives and are not regarded as tourists.
“The person is free, he can stay wherever he wants,” R. Minasyan mentioned.
The rector of the institute of Tourism attached importance to the organized tourism, which in Armenia makes little percent.
For developing the tourism R. Minasyan suggested to carry on active advertizing activities abroad and mentioned that the mentioned activities are missing today.