Հայաստան է ժամանելու Նոբելյան մրցանակակիր սըր Թիմոթի Հանթը
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Երիտասարդ կենսաբանների ասոցիացիայի» նախագահ Արսեն Գասպարյանը տեղեկացրեց, որ փետրվարի 20-ից 26-ը Հայաստանում տեղի է ունենալու դասախոսությունների շարք` նվիրված գենետիկայի ոլորտի նվաճումներին: Միջոցառումը կանցկացվի Երևանի պետական համալսարանի և Եվրոպական կենսաքիմիկոսների ասցիացիայի ֆեդերացիայի հետ համատեղ:
«Միջոցառմանը մասնակցելու են 13 արտերկրյա աշխարհահռչակ գիտնականներ և 5 հայ գիտնականներ. Հայաստան է ժամանելու Նոբելյան մրցանակակիր սըր Թիմոթի Հանթը»,- շեշտեց Ա. Գասպարյանը և հավելեց, որ դասախոսություններին մասնակցելու են նաև երիտասարդ 19 գիտնականներ և ուսանողներ արտերկրից և 30 երիտասարդ գիտնականներ Հայաստանից:
«Երիտասարդ կենսաբանների ասոցիացիայի» արտաքին կապերի համակարգող Հովակիմ Զաքարյանն, իր հերթին, նշեց, որ Հայաստան են հրավիրվել գիտնականներ ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Ճապոնիայից, Ֆրանսիայից, Կանադայից, Արևելյան Եվրոպայի երկրներից, Ռուսաստանից: Հրավիրված են նաև հայազգի գիտնականներ Վիջինյա Զաքյանը, Գրեյք Համբիկյանը և ուրշներ:
«Վերջին տասնամյակների հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ գենետիկական անկայունությունը այնպիսի հիվանդությունների հիմնական պատճառներից մեկն է հանդիսանում, ինչպիսին քաղցկեղն է»,- շեշտեց Հովակիմ Զաքարյանը և հավելեց, որ գենետիկական անկայունությունների թեման այսօր շատ արդիական է:

В Армению прибудет Нобелевский лауреат – сэр Тимоти Хант
В Армении с 20-го по 26-ое февраля пройдет курс лекций, посвященный достижениям в сфере генетики, сообщил сегодня журналистам председатель Ассоциации молодых биологов Арсен Гаспарян. Мероприятие организовано совместно с Ереванским государственным университетом и Федерацией европейской ассоциации биохимиков.
«В мероприятии примут участие 13 всемирно известных ученых и 5 армянских ученых. В Армению прибудет британский биохимик, лауреат Нобелевской премии в области медицины и физиологии 2001 года Тимоти Хант», - отметил А.Гаспарян.
Координатор по внешним связям Ассоциации молодых биологов Оваким Закарян в свою очередь отметил, что в республику приглашены ученые из США, Канады, Великобритании, Японии, Франции, стран Восточной Европы и России.
«Исследования последних лет демонстрируют, что генетическая неустойчивость является одной из основных причин такого заболевания как рак», - отметил О.Закарян. По его словам, тема генетической неустойчивости сегодня является одной из самых актуальных в мире.