Ազնավուրը կոչ է արել Իսրայելին` ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Հայկական ծագումով աշխարհահռչակ ֆրանսիացի երգիչ Շառլ Ազնավուրը կոչ է արել Իսրայելին` պաշտոնապես ճանաչել Թուրքիայի իշխանությունների կողմից հայերի Ցեղասպանությունը, հաղորդում է «Наше кафе»-ն` հղում անելով «Կոլ Ւսրայել» ռադիոկայանին:
Ելույթ ունենալով Երուսաղեմի համալսարանի միջազգային մրցանակի հանձնման արարողությանը, որը տեղի է ունեցել երեկ Փարիզում, Ազնավուրը նաև հայտարարել է, որ միայն վերջին տարիներին է ի հայտ եկել Թուրքիայի «քարանձավային հակասեմիտիզմը»: Ազնավուրը նշել է, որ մերձավորարևելյան բոլոր խնդիրներում Թուրքիան գրավել է բաց հակահրեական դիրքորոշում:
Հիշեցնենք, որ Շառլ Ազնավուրը 2009 թ. մայիսի 5-ից Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանն է և ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում երկրի մշտական ներկայացուցիչը:
1915 թ-ից Օսմանական Թուրքիայում սկսվեցին հայկական բնակչության նպատակային հալածանքները` մինչև անգամ հայերի զանգվածային ոչնչացում: Դաժան կոտորածի արդյունքում 1.5 մլն հայեր սպանվեցին, շուրջ 500 հզ. ստիպված էին լքել իրենց բնակավայրերը: Օսմանյան կայսրությունում հայերի Ցեղասպանության արդյունքում աշխարհի շատ երկրներում ձևավորվեց բազմաքանակ հայկական սփյուռքը:
Օսմանյան կայսրությունում հայերի Ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչվել է մի շարք պետությունների կողմից:

Charles Aznavour calls on Israel to recognize Armenian Genocide
Famous French-Armenian chansonnier Charles Aznavour called on Israel to officially recognize the Armenian Genocide committed in the Ottoman Empire, Nashe Kafe reports citing Kol Israel.
Speaking at the ceremony of giving University of Jerusalem International Award Sunday in Paris, Aznavour stated that Turkey’s “crude anti-Semitism” was revealed just in the recent years, Turkey took open anti-Israeli positions on all Middle East problems.
Aznavour has been Armenian Ambassador to Switzerland and Armenia's Permanent Representative at the UN Office since May 5, 2009.
Since 1915 Ottoman Turkey started deliberate persecutions of the Armenian population, up to mass extermination of Armenians. The cruel slaughter killed 1.5 million Armenians, forced over 500,000 leave their homes. A large Armenian Diaspora was formed in many countries worldwide after the Armenian Genocide.