Կարծիք. «Մենք պետք է ստեղծենք չափանիշային զինվորական կերպար»
Մենք կանգնած ենք կոնցեպտուալ խնդրի առջև. փաստեր և փաստերի ընդհանրացումներ: Ոչ ոք չի ասում, որ բանակում սպանությունների փաստերը պետք է կոծկել կամ բանակը վարդագույն ներկայացնել. կարևոր է այն հարցը, թե այդ փաստերը որքանո՞վ են ընդհանրական: Այսօր հրավիրված մամլո ասուլիսում այս մասին ասաց Գրականության ինստիտուտի փոխտնօրեն, Արցախյան պատերազմի մասնակից Վարդան Դևրիկյանը:
Բանախոսը հարց տվեց, թե հայ հրամանատարի այն կերպարը, որ ստեղծվում է այսօր, որքանո՞վ է արդար և որքանո՞վ է իրականությանը համապատասխանում: Արդյո՞ք այդ ստեղծված կերպարը նպաստում է մեր բանակի առողջացմանը, թե՞ հակառակ հետևանքն է տեղի ունենում:
Ըստ նրա` եթե մշտապես ինչ-որ մեկին ասվի «բոմժ», հանցագործ, ակամա մարդը կոմպլեքսավորվում է և մտնում այդ հոգևիճակի մեջ:
«Այսօր անընդհատ ցեխի նման մեր հրամանատարական անձնակազմի վրա շպրտվում է, որ դուք սադիստ եք, մարդ ծեծող եք»,- ընդգծեց Վ. Դևրիկյանը և հավելեց, որ նման վերաբերմունքը ոչ մի լավ բանի չի ծառայում:
«Մենք պետք է ստեղծենք իդեալ-չափանիշային հասկացություն` զինվորականի կերպար, որը չլինի կեղծ, իրականությունից կտրված: Իդեալ-չափանիշ լինի, որի հետ հոգեբանորեն հարաբերվի այսօրվա հրամանատարի կերպարը»,- համոզմունք հայտնեց գրականագետը:

We face a conceptual problem; facts and generalization of facts. Nobody says that the facts about murders should be concealed or the army should be presented in rosy lights. The most important question is how general those facts are, deputy director of Literature Institute Vardan Devrikyan said to press conference today.
The speaker raised a question, how fair and how close to the reality the image of the Armenian commander created today is? Whether that image promotes the recovery of our army or it has an opposite result?
According to him, if you call someone a “vagrant”, a criminal for a long time, the person gets inhibited and gets that image and psychology.
“Today the commanding staff of our Army hears all the time people saying, “You are sadists, you beat people,” Devrikyan mentioned and added that such attitude will not lead to any good thing.
“We should create a concept of an ideal-standard, image of a soldier, which will not be fake, and far from the reality. It should be an ideal-standard, with which the image of today’s commander will relate,” Vardan Devrikyan assured.