«Բեջանյանը առաջին հերթին հայտնի է իր ստեղծագործություններով»
«Դավիթ Բեջանյանի մասին առաջին հերթին խոսում են իր ստեղծագործությունները, որոնք հավերժ կմնան Երևանի պատմության մեջ», - քանդակագործի մահվան կապակցությամբ այսօր ասուլիսի ժամանակ իրենց ցավակցական խոսքը կիսեցին ճարտարապետ Լևոն Իգիթյանն ու նկարիչ, արվեստաբան Հենրիկ Գարուկյանը:
«Ամբողջ քաղաքն է ցավում, ողջ Երևանն է նշում, որ կորցրել է իր Դոդոյին: Դավիթ Բեջանյանը իսկական առաջվա Երևանի քաղաքացի էր` իր անկեղծությամբ, իր ջերմությամբ», - ասաց Լ.Իգիթյանը:
Ըստ Հ.Գարուկյանի`Բեջանյանը հատուկ էր իր անկեղծությամբ, բարությամբ, ջերմությամբ, իսկ և իսկ հին Երևանի քաղաքացի: Նրա բնորոշմամբ, Դ.Բեջանյանը պարզապես մարդ էր, ով դիմակ չուներ:
Նկարիչը նաև ցավով նշեց, որ Դավիթ Բեջանյանի մահվան լուրը ներկայացնելիս, այդ մասին խոսելիս, զանգվածային որոշ լրատվամիջոցներ փորձեցին նրան ներկայացնել հանրությանը որպես երգչուհի Էմմիի հայր:
«Երևանի լավագույն քանդակագործներից մեկը առաջին հերթին հայտնի է հենց իր ստեղծագործություններով», - նշեց արվեստաբանը, հավելելով, որ Բեջանյանի արվեստն արդեն իսկ պատճառ է` նրան հիշելու, ճանաչելու:

“Bejanyan is famous for his works”
“It is the works of Davit Bejanyan that speak of him. His works will stay in the history of Yerevan forever,” said Levon Igityan and Henrik Garukyan in their condolence speech devoted to the sculptor.
“The whole city mourns, the whole city commemorates the loss of its Dodo. Davit Bejanyan was a real citizen of old Yerevan,by his frankness and kindness,” Igityan said.
According to H. Garukyan Bejanyan was special by his frankness, kindness, warmth, just like a citizen of old Yerevan. According to him D. Bejanyan was a man who had no mask.
The painter also mentioned with sorrow that while stating the news about Davit Bejanyan’s death the media presented him as father of singer Emmi.
“Being one of the best sculptors Davit Bejanyan is famous for his works first of all,” the artist mentioned adding that Bejanyan’s art is already a reason to remember him and to know him.