Ծիծեռնակաբերդում ոգեկոչեցին Սումգայիթում զոհվածների հիշատակը
Այսօր ադրբեջանահայերը սգո երթով շարժվեցին Ծիծեռանակաբերդի հուշահամալիրում գտնվող հուշակոթողի մոտ, որը հավերժացնում է Ադրբեջանում 1988թ.-ի փետրվարի 26, 27 և 28-ին ադրբեջանցիների կողմից Սումգայիթում իրականացրած հայերի կոտորածի զոհերի հիշատակը:
Երթին մասնակցում էին բազմաթիվ ադրբեջանահայեր, ում հարազատները գազանաբար սպանվեցին այդ օրերին:
Ադրբեջանահայերի համագումարի կազկոմիտեի անդամ Ռոման Գուլբանդյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ ադրբեջանահայերի հարցը պետք է դրվի Արցախյան բանակցություների սեղանին:
«Քանի դեռ ադրբեջանահայերի հարցը լուծում չի ստացել, բանակցային գործընթացը չի կարող առաջ գնալ: Ադրբեջանահայության հարցը պետք է դրվի` որպես ցեղասխանություն վերապրած ժողովրդի հարց»,- շեշտեց նա:
Նա նշեց նաև, որ Հայաստանում 600 հազար փախստականներից այժմ մնացել է մոտ 100 հազար, սակայն Ադրբեջանից ԽՍՀՄ տարիներին դուրս են եկել 2 մլն հայեր, որոնց հարցը նույնպես պետք է բարձրացվի, քանի որ նրանք ևս «ոչ լավ կյանքից են հեռացել այդ երկրից` լքելով իրեցն պապենական տները»:
Ռոման Գուլբանդյանը շեշտեց, որ ադրբեջանահայերը պահանջներ են ներկայացնելու Ադրբեջանի Հանրապետությանը` որպես այդ հանրապետությունը 1918թ.-ին ստեղծող երկրորդ ազգ:
«Ադրբեջանի 1918թ.-ի սահմանադրությունում գրված է, որ ստեղծվել է հայ-մուսուլմանական հանրապետություն: Այսօրվա Ադրբեջանը իրեն հռչակել է այդ հանրապետության իրավահաջորդը, այլ ոչ թե Ադրբեջանի ԽՍՀ-ի»,- ընդգծեց նա և հավելեց, որ ամեն ինչ անելու են, որ Ադրբեջանին դատարան հասցնեն:

В Цицернакаберде почтили память жертв Сумгаита
Сегодня азербайджанские армяне почтили у памятника в Мемориальном комплексе Цицернакаберд память жертв этнических чисток и погромов армян в Сумгаите в 1988 году. В шествии участвовали многочисленные азербайджанские армяне, чьи родственники и близкие были убиты в течение трех кровавых февральских дней в Сумгаите.
Член оргкомитета Фонда полномочных представителей азербайджанских армян Роман Гюлбандян отметил в беседе с журналистами, что вопрос азербайджанских армян должен стать предметом обсуждений в ходе переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
«Пока вопрос азербайджанских армян не получил решения, переговорный процесс не может продвигаться вперед. Проблема азербайджанских армян должна быть озвучена как вопрос народа, пережившего геноцид», - отметил Р.Гюлбандян.
Он сообщил, что из 600 беженцев в Армении сегодня остались лишь 100 тысяч, однако из Азербайджана в годы СССР вынуждены были переехать 2 миллиона армян и их вопрос также должен быть рассмотрен, поскольку они «уехали не от хорошей жизни, оставив родные дома».
Р.Гюлбандян подчеркнул, что азербайджанские армяне предъявляют требования Азербайджану, как второй народ, создавший в 1918 году эту республику.
«В Конституции Азербайджана 1918 года закреплено, что это – армяно-мусульманская республика. Сегодняшний Азербайджан провозгласил себя правопреемником этой республики, а не Советского Азербайджана», - заявил Р.Гюлбандян, отметив, что они собираются предпринять все возможное, чтобы Азербайджан оказался перед международным судом.