Յանչուկ. Ադրբեջանը խնդիրներ է առաջացնում սեփական ժողովրդի համար
Ադրբեջանական «Թուրան» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ, «БелСат» արբանյակային հեռուստաալիքի ղեկավար Միխաս Յանչուկը նշել է, թե Ադրբեջանն ու Բելառուսը փորձում են ցույց տալ, թե հարգում են մարդու իրավունքներն ու ժողովրդավարական արժեքները, սակայն իրականում մեծ խնդիրներ են առաջացնում սեփական ժողովրդի համար:
Վերջինիս պնդմամբ, երկու երկրներում էլ ընտրությունների ժամանակ աննշան ժամանակ է հատկացվում, միաժամանակ իշխանությունները փորձում են ցույց տալ, թե պաշտպանում են բազմակարծությունն ու համամարդկային արժեքները, սակայն երբ ժողովուրդը դուրս է գալիս փողոց, հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները միանգամից ցրում են իրական բարեփոխումներ պահանջողներին:
Յանչուկն ընդգծել է, որ երկու երկրներում էլ լրագրողների նկատմամբ նույն դաժան վերաբերմունքն է ցուցաբերվում: Երկու երկրներում կան մեծ թվով լրագրողներ, ովքեր մասնագիտական պարտականություններն իրականացնելիս ազատազրկման են դատապարտվել:

Mikhas Yanchuk (a Belarus opposition activist heading TV Bialorus (Belsat) told Objective TV (an opposition Internet TV channel in Azerbaijan) Belarus and Azerbaijan have similar problems in the TV channels’ attitude to their own people.
“The TV channels in both states provide too little air time to the opposition and formally report about pluralism, democracy and human values. But as soon as people take to the streets and demand real reforms, the riot troops attack the protesters and disperse them, and the law enforcers begin to persecute the instigators and exert pressure on reporters,” Yanchuk said.
He said tens of thousands of people took to the streets in Minsk during the recent presidential elections. Then the police (called militia in Belarus) broke two video cameras of Belsat and arrested the reporters for 15 days, and fined them.